Tarhan ‘’İletişim eksikliği boşanma sebebi’’

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Kocaeli Kitap Fuarı’na katılan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Aile içi İletişimde Hatalar’’ başlıklı söyleşisiyle kitapseverlerle bir araya geldi.

 Kılavuz Gençlik Sahnesi’nde gerçekleşen söyleşide Tarhan, “Batı Avrupa’da boşanmaların yüzde 70’i, Amerika’da ise yüzde 50’si iletişim eksikliğinden kaynaklanıyor” dedi.

 

AİLE CANLI BİR YAPIDIR
Hayatımızda gülümsemeyi eksik etmememiz gerektiği aktaran Nevzat Tarhan, gülümseyen insanların diğer insanlardan 8,5 yıl daha uzun yaşadığını ve daha az boşandıklarını belirtti. Tarhan, “Aile canlı bir yapıdır. Aile örgütsel psikolojide büyük bir birey, birey küçük bir ailedir. Bireyin kendisini yönetmesi ile patronun işletmeyi yönetmesi benzer dinamiğe sahiptir. Aile kültürü ailede paylaşılan değerler, yaşanan hayat senaryoları, normlar, varsayımlar, semboller, etik standartlar, ritüeller, hikâyeler, anlatılar, inanç sistemleri, dil ve rol modeller kümesidir” dedi.

 

AİLEYİ BİR ARADA TUTAN DEĞERLER
Söyleşide aileyi bir arada tutan değerleri sıralayan Tarhan bu değerleri tek tek açıkladı. Prof. Dr. Tarhan, “Aileyi bir arada tutan değerler, Meşveret, sorunların karşılıklı istişarelerle ve katılımlarla çözümlenebilmesi. Eşitlik, aile içi kurallara uyma noktasında zaman, para, eğitim kullanımı gibi sorumluluklar ve meşguliyetlerde, özgürlük ve sorumluluk dağılımında, fırsatların kullanımında herkes eşit muamele görebilmelidir. Özerklik her birey kendini aileye hem ait hissetmeli aynı zamanda da özgür hissedebilmelidir. Hakkaniyet hak kullanımında herkes kendisini adil bir ortamda hissedebileceği dağılım olabilmelidir. Ebeveyninin ve çocukların hakları konusunda sınırlar belirli olmalıdır. Sevgi sevginin oluşturduğu sıcak ilişkiler ailenin en kıymetli bağıdır, şefkati, fedakârlığı ve empatiyi bu duygu besler” dedi.

 

EVLİLİĞİN BEŞ DÜŞMANI VAR
“Evlilikte 4 S kuralı var” diyen Tarhan, “Bu kurallar sevgi, saygı, sabır ve sadakat” dedi. Evliliğin beş düşmanı olduğunu belirten Tarhan bunların yalan ve niyet okuma, egoizm, yakınlıktan kaçınma, yüksek beklenti konforculuk ve takım olmama olduğunu söyledi.

 

EŞLER AYDA BİR OTURUM YAPMALI
Söyleşinin sonunda Nevzat Tarhan dinleyicilere tavsiyelerde bulundu. Tarhan, “Eşler kendilerini iyi tanımalı, avukat gibi değil hakim gibi olunmalı, eşler birbirini değiştirmeye çalışmamalı, sosyal baskı ve yasaklara sağlıklı tepki verilmeli, eşler ayda bir oturum yapmalı” dedi.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99