KAMADER TURNA ŞENLİĞİ 6-7 MAYIS

Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin (KAMADER), yaz sezonu etkinlikleri çerçevesinde düzenleyeceği “Geleneksel 10. Turna Balığı ve Tatlı Su Levreği tutma şenliğ 6-7 Mayıs tarihlerinde yapılacak

Kamader Başkanı ENGİN UZTÜRK sosyal medya hesabından ve kamader sayfasından yarışma ve kurallarını paylaştı;

 

Bu yıl 10’cusunu yapılacak olan Turna Balığı ve Tatlı Su Levreği tutma şenliği, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının İzni, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, Kandıra Belediyesi ve Gece Balıkçıları işbirliği ile 06-07 Mayıs 2017 tarihinde Kaymaz Göleti / Kandıra / KOCAELİ’ de gerçekleştirilecektir.

 

Bu yarışma, kamu kurum ve kuruluşlar, balıkçılık sektörü, sivil toplum kuruluşları ve amatör balıkçılar işbirliği ile Ülkemizin zengin olan su kaynaklarından etkili ve verimli şekilde yararlanmak, su potansiyeli ve balıklar başta olmak üzere su ekosistemlerinde yaşayan canlıların önemini anlatmak, doğayla barışık olmak, bilinçli bireyler yetiştirmek, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre ve zengin kaynaklar bırakabilmek, gençlerimizi doğa ile kucaklaştırmak, sigara, alkol, uyuşturucu ve benzeri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, sağlıklı ve müreffeh bir toplum oluşturabilmek, doğal varlıklarımızı sevdirmek ve bu konularda eğitmek, bölgenin kültürel ve yöresel tanıtımını sağlayarak bölge halkına ekonomik hareketlilik sağlamak amacıyla düzenlenecektir.

 

PROGRAM (06 Mayıs 2017 Cumartesi)
06 Mayıs Cumartesi günü saat 12:00 itibari ile organizasyon alanına gelen katılımcılar, belirlenen alanlarda kamp çadırlarını kurabileceklerdir. Yarışma alanında su, elektrik ve tuvalet mevcut olup, alış veriş yapacak merkez yoktur.

 

Katılımcılar Cumartesi günü Gölette balık avcılığı yapabilirler, Yarışmacıların tanışması, kaynaşması ve sürdürülebilir amatör olta balıkçılığının özendirilmesi ile turna avı tekniklerinin yer alacağı sohbetler akşam ateşi ile birlikte devam ederken, halat çekme, çuval yarışı, yumurta yarışı, elma yeme yarışması, yoğurt yeme yarışması gibi yöresel oyunlar, bağlama, klarnet dinletisi ve müzikli eğlence ile işin şenlik tarafını yansıtmayı düşünüyoruz.

 

İstirahat etmek isteyen dostlarımızın dinlenebilmeleri için saat 24:00 civarında müzik sona erecek olup, dinlenme için çadırlarına çekilen arkadaşlarımızı rahatsız etmemek şartı ile ateş etrafında/şenlik alanında sohbet etmek isteyenler devam edebileceklerdir. Bu arada yarışmacılar gerekli kayıt işlemlerini, gece boyunca kayıt masasına yaptırabilirler. Kayıt yaptırmayanlar yarışmaya katılamazlar.

 

Cumartesi günü katılımcılar yemek ihtiyaçlarını kendi imkanları ile karşılayacak olup sürekli çay servisi olacaktır.

 

07 Mayıs 2017 - Pazar
Sabah saat 05:30 ile 06:00 arası yarışmacılara kahvaltı verilecek olup, 06:00’da yarışma başlayacaktır. Pazar sabahı katılan misafirlerimiz “Doğada Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü” gölet etrafında gerçekleştirebilirler.
Yarışmamızda her zamanki gibi etik bulmadığımızdan canlı yem kullanımı yasak olup, yarışma 12:00 da sona erecektir. Yarışmacılar tutukları balıkları saat 12:30 a kadar hakem masasına ölçüm için teslim edeceklerdir. 12:30 dan sonra gelen balıklar değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Ayrıca bütün yarışmalarımızda geleneksel hale getirdiğimiz,

 

1- Doğa ve insan konulu Fotoğraf yarışması: Konusu balık, doğa ve insan olan bu yarışmaya, yarışma alanında bulunan tüm yarışmacı ve misafirler, belirlediğimiz şartnameye göre, etkinlik boyunca, yarışma alanında çektikleri fotoğraflar ile katılabileceklerdir. Değerlendirme, fotoğraf sanatçıları ve amatör balıkçılardan oluşacak jüri tarafından o gün yapılarak, sergilenmeye değer bulunacak fotoğraflar yarışma alanında yada web sitemizde sergilenecektir. Fotoğraflar Pazar günü saat 10:00 ‘da değerlendirme jürisine teslim edilmelidir.

 

2- Çöp toplama kampanyası: Dağıtacağımız eldiven ve çöp poşetlerini gölet çevresindeki çöpleri doldurarak, geri getiren yarışmacı ve diğer katılımcılara kura ile daha önce belirlenen hediyelerden vererek, çevre ve doğa koruma bilincini geliştirmeyi ve yarışma için kullandığımız alana katkı sağlamayı planlıyoruz.

 

KATEGORİ ve ÖDÜLLER
1- En büyük turna balığı tutmak için yarışılacaktır. (sadece birinciye ödül verilecektir.)
2- Limitler dahilinde en çok turna için yarışılacak (ilk üçe girenlere ödül verilecektir.)
3- En büyük tatlısu levreği balığı tutmak için yarışılacaktır. (sadece birinciye ödül verilecektir.)
4- Limitler dahilinde en çok tatlısu levreği balığı için yarışılacak (ilk üçe girenlere ödül verilecektir.)
5- Paylaşım ödülü (Yarışma tanıtım videosunu YouTube kanalımıza abone olarak kendi özel sayfanızda paylaşmak ve paylaştım yazmak) tanıtım videosunu paylaşan takipçiler arasından 05 Mayıs Cuma akşamı Gece Balıkçıları ile birlikte canlı yayınla yapılacak çekiliş ile 3 kişi belirlenecek, ödüller 07 Mayıs Pazar günü ödül töreninde verilecektir.)
6- Fotoğraf yarışmasında 1-2-3’e girenler ve özel jüri ödülünü kazananlar hediye kazanacaktır.
7- Çöp toplama kampanyasında kura ile 5 kişiye hediye verilecektir.
8- Ayrıca sadece yarışmaya katılan yarışmacıların katılabileceği sazanda ve turna avlarında kullanabileceğiniz kaliteli botlar ve başka bir çok değerli hediye için çekilişler yapılacaktır.
Ödül Töreni;
Balık tutma yarışması sonuçları : saat 12:45
Fotoğraf yarışması sonuçları : saat 13:00
Çöp Toplama kampanyası sonuçları : saat 13:15 yapılacaktır.
Ödül törenleri sonrası saat 13:30’ da Kandıra bölgesinin ve ilimizin yöresel ikramları ile etkinliğimizi bitirmeyi planlıyoruz.
Her yıl olduğu gibi, bu yılda geniş katılımlı bir yarışma olmasını bekliyoruz.Sizlere de bizlerin yanında olarak, hem derneğimize, hem de amatör balıkçılığa vermiş olduğunuz destekleriniz için teşekkür ederiz. KAMADER YÖNETİM KURULU

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99