1950’li yıllarda Kocaeli’ de sanayi

Gazi Süleyman Paşa Salonu’ndaki ilk oturuma Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu, 2. oturuma da Prof. Dr. Nurettin Gülmez başkanlık yaptı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen ”Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu” beş farklı salonda gerçekleşen oturumlarla sona erdi. Gazi Süleyman Paşa Salonu’ndaki ilk oturuma Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu ,2. oturuma da Prof. Dr. Nurettin Gülmez başkanlık yaptı

 

TÜRK YOLU GAZETESİ

İlk oturumda, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Selma Göktürk Çetinkaya “Demokrat Parti İktidarına Yerel Basından eleştirel Bir Bakış: Türk Yolu Gazetesi” konulu bir konuşma yaptı. Göktürk” Cumhuriyet Halk Partisi’ne verdiği destekle dikkat çeken Türk Yolu’nun bu desteğini çok partili yaşama geçilmesinin sonrasında da sürdürdüğünü söylemek gerekir.” dedi.

 

GEBZE STRATEJİK BİR NOKTADA

Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Haluk Selvi de” Milli Mücadelede Gebze Kaymakamlarının Kaçırılması Olayı” nı anlattı. Selvi” Gebze, tarihin bütün devirlerinde olduğu gibi Milli Mücadele hareketinde de çok önemli bir fonksiyonu üstlenmiştir. Gebze’nin İstanbul ve Anadolu arasında stratejik bir noktada bulunması, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra imzalanan Mondros Mütarekesi ile İstanbul’un İtilaf kuvvetleri tarafından işgali ve bu işgali Anadolu’ya ve Marmara Denizi Havzası’na doğru genişletmek istemesi şehrin bu coğrafi konumunun yanında siyasi ve sosyal konumunu da değerli kılmıştır.” dedi. Selvi ardından Karakol Cemiyetlerinin ilk teşkilatlanmasının Gebze’de olduğunu söyledi. Selvi son olarak,1920-1921 yıllarında Gebze Kaymakamları Ahmed Bedevi ve Ali Galip beylerin Kuva- yı Milliye birlikleri tarafından kaçırılmasını ve meydana gelen bazı olayları Başbakanlık Osmanlı Arşivi belgeleri ve dönemin diğer kaynakları ışığında ele aldı.

 

CUMHURİYET DÖNEMİNDE AÇILAN EĞİTİM KURUMLARI

Gazi Süleyman Paşa Salonu’nda gerçekleşen oturumlarda bir diğer konuşmacı olan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nden Dr. M. Serhan Yücel “İzmit’in İlk Yıllarında İzmit’te Eğitim” konulu tebliğini sundu. Cumhuriyetin ilk yıllarında eğitim seferberliği olduğunu söyleyen Yücel o dönemde İzmit’te açılan eğitim kurumlarını anlattı.

 

KOCAELİ ÖRNEĞİ

Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu’nun başkanlık yaptığı oturumda son olarak İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi’nden Dr. Ahmet Akter “Halkevleri İçin Bir Bütçe Denemesi: Kocaeli Örneği” ni anlattı.

 

TEBLİĞLERİNİ SUNDULAR

İkinci oturuma Prof. Dr. Nurettin Gülmez başkanlık yaptı.15’er dakikalık periyotlarla tebliğlerini sunan konuşmacılar son bölümde katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99