Bin adet su kuyusu açacaklar

BEŞİR Derneği ve TÜMSİAD işbirliği ile başlatılan “Hedef 1000 su kuyusu” projesi start aldı. Ülke genelinde başlatılan proje ile su sıkıntısı çekilen ülkelerde su kuyuları açılacak. TÜMSİAD Başkanı Erdoğan Yılmaz, 11 bin TL’ye mal olan bir kuyunun maliyetini üstlendi

Dünyanın değişik yerlerinde kuraklığın, açlığın, yoksulluğun ve imkansızlığın neden olduğu ölümler her geçen gün artıyor. Çoğunluğunu çocukların oluşturduğu 23 Milyondan fazla insan ölümle burun buruna. Gıda krizinin başlıca sebebi şiddetli kuraklık ve iç savaş oluştururken, ekonomik istikrarsızlık, yağış rejimindeki değişiklik ve göç trafiği de krizi tetikleyen etkenler arasında yer alıyor.

 

SU PROJESİNE START VERDİK
TÜMSİAD – Beşir Derneği ile ortak yürüttüğü “Su Kuyusu Projesi” ile susuz kalmış canların kana kana su içmelerine vesile olacak. UNİCEF ve Dünya Sağlık Örgütü’nün son yayınladığı rapora göre Dünya da her 6 kişiden biri yeterli miktarda içme suyundan mahrum olarak yaşıyor. Beşir Derneği ve TÜMSİAD tarafından başlatılan kampanya hakkında Ramada Oteli’nde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında TÜMSİAD Başkanı Erdoğan Yılmaz “Üyelerimiz, ülkemiz ve dünya nezdinde projeler hazırlamıştık. Projelerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz. sudan dolayı ölümlerin başlaması ile projelerimize start verdik. Daha büyük bir çalışma yapılması gerektiğine inandık. Orada yaşanan acıları hissettik. Dünya insanlarına örnek olmak için su kampanyası başlatıldık” dedi.

 

KUYUNUN MALİYETİ 11 BİN TL
Çare sensin diyerek projeye start verdik diyen Yılmaz “Ülkemizin merhameti herkes tarafından bilinmektedir. İnsanların vicdanı Türkiye’dir. Onların yüzü gülerse bizlerin de yüzü güleceğini biliyoruz. Bu hususta bizlerin yüreği yanmaktadır. Bu işte deneyimli olan Beşir Derneği ile ortak hareket ediyoruz. 250 bin kişiyi bir kuyudan su alacak şekilde proje hazırlanmıştır. Bir kuyunun bedeli 3 bin dolar yani 11 bin TL’dir. Zor olarak görülmemektedir. Bir damla su için 4042’ye mesaj atarak 5 TL katkı verilebilmektedir. Projesi herkese anlatıyoruz. Bu yönde herkes duyarlıdır. Kampanyanın yürümesi için elimizden geleni yapacağız.

 

Bir su kuyusu projesini ailemle birlikte yapacağız” açıklamasında bulundu.

Beşir Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yrd.Doç.Dr.Cevdet Şanlı ise “2004 yılında bu yana faaliyetteyiz. Ülke genelinde 250 noktada faaliyetlerimiz vardır. 55 ülkede de birlikte çalıştığımız dernekler vardır. Kamu yararına çalışan dernek durumundayız. Özellikle gönül coğrafyamızda yer alan ülkelerde faaliyetlerimiz vardır. 1 Milyar 800 Milyon insan susuzlukla karşı karşıya kalmışlardır. İlk hedefte 30 ülkede su kuyuları açılacaktır. 113 kuyu bu zamana kadar açıldı. 14 kuyumuz henüz tamamlanmadı. Kuyu bir simgedir. Suyun olduğu yerde hayat vardır. Suyun olduğu yerde medeniyette olmaktadır. Bu çok önemlidir. Açılan su kuyuları 60-120 metre de çıkmaktadır. Bunun için de maliyet 11 bin TL’yi bulmaktadır. Hayallerimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99