ÜSKÜDAR VAPURU FACİASI ŞEHİTLERİ DUALARLA ANILDI

1 Mart 1958 yılında Meydana gelen 392 kişinin hayatını kaybettiği Üsküdar Vapur Faciası şehitleri Gölcükte 1 Mart Şehitlik mezarlığında tertip edilen törenle bir kez daha rahmetle anıldılar.

Gölcük ve çevresindeki belde ve ilçelerden ağırlığı öğrencilerin oluşturduğu yolcuları taşıyan Üsküdar Vapurunun, Petrol Ofisi tesisleri karşısında şiddetli lodosta batması sonucu ne yazık ki 392 kişi hayatını kaybetmişti.

 

Vapur faciasının 59. yıldönümünde Gölcük Belediyesi tarafından tertip edilen anma programları ile şehitler Gölcük Belediyesi 1 Mart Üsküdar Şehitliği’nde yapılan törenle bir kez daha rahmetle anıldılar.

 

Gölcük Şehitler Mahallesi 1 Mart Şehitlik Mezarlığında yapılan törene Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Faruk Keskin, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Gölcük Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Muhyettin Yıldırım, Gölcük İlçe Müftüsü Mehmet Yazıcı, Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Baş Hekimi Yüksel Pehlevan, siyasi parti temsilcileri, şehit yakınları, vatandaşlar, ilçe daire müdürleri, , sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri, mahalle muhtarları, belediye meclis üyeleri, gölcük belediyesi birim müdürleri, okullardan gelen öğrenci grupları ve görevli öğretmenler katıldılar.

 

Tören Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş'in Şehitler Mezarlığında mozoleye çelenk sunumu yapmasıyla başlarken akabinde saygı duruşu gerçekleştirildi.

 

Şehitlerimizi Unutmadık, Unutturmayacağız

 

Başkan Ellibeş törende yaptığı konuşmada, 1 Mart 1958 yılında meydana gelen ve Türk Denizcilik tarihine geçen bu büyük faciada hayatlarını kaybeden şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, şehit ailelerinin yakınlarına sabırlar diliyorum. Onları hiç unutmadık, unutturmayacağız, diyerek bu facianın Türkiye'nin yakın tarihindeki en büyük deniz faciası olduğunu belirtti.

 

Şehit Yakınlarımıza Sabırlar Diliyorum

 

Kaymakam Altıntaş yaptığı konuşmada, Türk Denizcilik tarihine baktığımız zaman Ertuğrul faciasından sonra, en önemli sivil kaybın olduğu bir olay Üsküdar Vapur Faciası. Hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, geride kalan ailelerine de sabırlar diliyorum. Allah bir daha böylesi acılar yaşatmasın, dedi.

 

Anma töreninde İlçe Müftülüğü din görevlileri Kuran tilavetinde bulunurken,  Gölcük İlçe Müftüsü Mehmet Yazıcı, Anma törenine katılan Protokol ve tüm katılımcılarla birlikte dua yaptırdı. Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş olmak üzere protokol üyeleri faciada hayatını kaybeden şehitlerin mezarlarına, Öğrenci grupları ve vatandaşlar ile birlikte birer kırmızı karanfil bıraktılar. Şehitlik Mezarlığında yapılan anma töreni sonunda Gölcük Belediyesi Tarafından hazırlanan şekerler görevli personeller tarafından katılımcılara ikram edildi.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99