15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ ANIT PARKI YAPILIYOR

İzmit’te 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıt Parkı yapılıyor. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Topçular Mahallesi Gazanfer Bilge Bulvarı ile Melisa Sokak arasındaki alana yapılmakta olan 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıt Parkı inşaatında incelemelerde bulundu.

Yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi alan Başkan Doğan, Demokrasi Şehitleri Anıt Parkı’nın 15 Temmuz tarihine kadar bitirileceğini söyledi.

 

VATANIMIZ İÇİN CAN VERMEKTEN ÇEKİNMEYİZ

 

FETÖ terör örgütünün hain darbe girişimini millet olarak asla unutmayacaklarını belirten Başkan Doğan, “ 15 Temmuz’da hainler bir darbe girişiminde bulundular.   FETÖ şebekesi, ülkemizin birliğine, bütünlüğüne, insanımıza, değerlerimize, askerimize, polisimize, sivilimize, kadınımıza 7’den 77’ye herkese kast etti. Ancak Türk milleti yine gücünü göstererek, hem hain şebekeye hem de tüm dünyaya gereken cevabı verdi.  Ne yazık ki, o gece millet olarak verdiğimiz mücadele de şehitler verdik, acılarımız oldu. Ama biz biliyoruz ki, bu vatan, bu devlet bin yılardır varlığını sürdürebiliyorsa verdiğimiz şehitlerle, kanlarımızla, canlarımızla oluyor.15 Temmuz’u unutmamak, orada ki ruhu yaşatmak ve o ruhu gelecek nesillerde de devam ettirmek için bir proje başlattık. Bu alanın tescil ve tarihi değerler açısından hassas bir bölge olması nedeniyle kazılar elle yapılmaktadır.  Dolayısıyla süreç biraz uzamaktadır.   Çalışmaları yakından takip ediyor ve çok sıkı tutuyoruz, elle kazılmasına rağmen çalışmalar belli bir noktaya geldi. Bundan sonra daha da hızlanacağız. 15 Temmuz’da şehitler anıt parkımızı hep birlikte şehrimize kazandıracağız, şehrimize yâd edeceğiz.

 

PARKTA, ÇOCUKLARIMIZA 15 TEMMUZ’U ANLATACAĞIZ

 

Tıpkı Çanakkale Açıkhava Müzesi’nde olduğu gibi çocuklarımızı bir okul gibi buradaki parkımıza derse getireceğiz. Burada 15 Temmuz destanlarını anlatacağız.   Çocuklarımız,, onların geleceği için gözünü kırpmadan düşmanın üstüne giden abilerini, ablalarını, amcalarını, dedelerini hiç unutmayacaklar.   Çocuklarımız da, o ruhu yaşayıp,  bu bilinçle ülkemizi daha da ileriye taşımak için çok daha fazla çalışacaklar. Yarınlarda ülkemiz devletimiz, milletimiz çok daha güçlü, emin adımlarla geleceğe yürümeye devam edecektir” dedi.

 

15 TEMMUZ GECESİNE DAİR HER ŞEY OLACAK

 

Yaklaşık 1875 metrekarelik bir alandaki 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıt Parkı’nda, vatanı için gözünü kırpmadan canlarını fedan edenlerin isimlerinin yanı sıra darbe girişimi gecesi yaşananların anlatıldığı rölyefler yer alacak. Parkta, 3 adet 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşananları anlatan rölyefler, 15 adet insan figürlerinden oluşan, dua eden, bebek, çocuk  heykeli, 3 adet  demokrasiyi,  görev şehitlerini anlatan anıt, sembolik olarak  15 Temmuz şehitler köprüsü (İstanbul Boğaziçi Köprüsü), 140 metrekarelik süs havuzu, 75 metrekarelik çocuk oyun alanı, yeşil alanlar ile oturma alanları bulunacak. 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99