Türkiye 100’e giren Kocaelili firmalara ödülleri takdim edildi

TOBB öncülüğünde, TEPAV işbirliği ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasına giren Kocaelili firmalara plaketleri Kocaeli Ticaret Odası’nın organize ettiği törenle takdim edildi

Türkiye’nin 2012-2015 döneminde en hızlı büyüyen 100 şirketi arasında yer alan Kocaelili firmalar, Kocaeli Ticaret Odası tarafından, Kocaeli Sanayi Odası, Körfez Ticaret Odası ve Gebze Ticaret Odası’nın destekleriyle düzenlenen törenle ödüllendirildi.

 

Kocaeli Ticaret Odası Meclis Toplantısı öncesi düzenlenen Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Meclis Başkanı Akın Doğan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Volkan Yılmaz, Hüseyin Gezer, Meclis Başkan Yardımcıları Alp Kayalar, İsmail Uslu, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyelerinin ev sahipliği yaptığı plaket törenine; Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Vali Yardımcısı Osman Sarı, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Körfez Ticaret Odası Başkanı Sibel Moralı, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, KOSGEB Müdürü Atacan Yücelen, Kocaeli Kent konseyi Başkanı Adnan Uyar, Genel Sekreteri Gültekin Görüm, İZGİAD Başkanı- KOTO Meclis Üyesi Yusuf Erenkaya, TÜMSİAD Kocaeli Şubesi Başkanı Erdoğan Yılmaz, KOSİAD Başkanı Gürol Ciğerdelen, BAŞSİAD Başkanı Barış Arat, KOTO meclis üyeleri, işadamları ve ödül alan firmaların temsilcileri katıldı.

BAŞKAN BULUT İLK 100’DEKİ SAYININ ARTMASINI TEMENNİ ETTİ

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren KOTO Başkanı Necmi Bulut, “İlimiz her yıl ülke vergi tahsilatında ilk sırada, kişi başına gelirde açık ara önde, ülke dış ticaretinin %13’ünü tek başına karşılıyor, ulusal ve uluslararası birçok firmanın merkezi konumunda, 13 Organize Sanayi Bölgesi, 2 Serbest Bölgesi, 35 Liman ve İskelesi, 2 Üniversitesi ile ülke ekonomisinin lokomitifi. Kocaeli bir ülke olsa dünya sıralamasında en büyük 46. ülke olabilecek potansiyele sahip. Kısacası sanayisiyle, ticaretiyle, turizmiyle Türkiye’nin gözbebeği. Bunun gerçekleşmesinde büyük pay sahibi olan müteşebbislerimiz, iş insanlarımız gecesini gündüzüne katarak, yılmadan çalıştılar, çabaladılar ve sonunda şirketleri Türkiye’nin en fazla büyüyen ilk 100 firması arasına girdi. Bugün burada kendilerine ilimiz ve ülkemize katkılarından dolayı teşekkür mahiyetinde bir program düzenledik. Umarım törenimiz firmalarımıza örnek olur ve gelecek yıllarda ilk 100 içerisindeki sayımız artar.

BULUT: İŞSİZLİKLE MÜCADELEDE YERİMİZİ ALDIK

İş dünyası olarak 2017 yılına umutla bakıyoruz. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; piyasaların hareketlenmesi için hükümet tarafından açıklanan destek ve hibeleri oldukça değerli buluyoruz.  Bizler de bu destek ve teşviklerden üyelerimizin azami şekilde yararlanması için çalışmalar yapıyoruz. Bildiğiniz üzere Türkiye Ekonomi Şurası’nda Sayın Cumhurbaşkanımız en az+1 ek ilave istihdam seferberliği başlattı. Kocaeli Ticaret Odası olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı seferberliğe bizler de destek veriyoruz. İşsizlikle mücadelede bizler de yerimizi alıyoruz. Peki neler yapıyoruz? Sayın Valimiz koordinatörlüğünde yaptığımız toplantı sonrasında Bakanlıklara bağlı İl Müdürlerimiz ile biraraya geldik ve desteklerle alakalı ortak çalışma zemini oluşturduk, üyelerimize destek ve hibeler hakkında bilgi veriyoruz. Ekonomiye katkı sağlaması amacıyla fuarlar organize ediyoruz. Bu yıl Doğu Marmara’daki tüm Odalarımızla 27-30 Nisan tarihleri arasında üçüncü kez Doğu Marmara İdeal Ev, Evlilik ve Gayrimenkul Fuarı’nı ve Sanayi Odamız ile birlikte 2-5 Kasım tarihleri arasında 4. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nı organize ediyoruz. Bunun dışında 9. Kitap Fuarı’nda kent ticaretinin canlanması amacıyla bu yılda ‘Alışveriş Senden, Kitabın Benden’ projesini hayata geçiriyoruz. Ve bence en kıymetlisi Arslanbey OSB içerisinde yer alan okulumuzda öğrencilerimizi yetiştiriyoruz. Gençlerimiz ülkemiz için en büyük yatırımımızdır.

‘KOCAELİ’DE ÇOK GÜZEL BİR SİNERJİ OLUŞTU’

2012-2015 yılları arasında en fazla büyüyen 100 firma içerisinde yer alan Kocaelili firmalarımıza ilimize ve ülkemize katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Kültürümüzde güzel bir söz var: “marifet iltifata tabidir”. İşte iltifatı en çok hak edenler, bu ülkenin zenginleşmesinde öncü rol üstlenen, vergi ödeyen, üreten, ihracat yapan ve istihdam sağlayan girişimcilerimizi tebrik ediyoruz. Sayın Valimizin gayretleri ile birlikte Milli İstihdam Seferberliği ilimizde siyaset ve iş dünyası tarafından büyük bir alaka ile takip edildi. Bunun en güzel ve önemli ispatını da bugün burada görmekteyiz. Devlet erkanımız, Oda Başkanlarımız ve SİAD Başkanlarımızla Kocaeli güzel bir sinerji oluşturdu. İnanıyoruz ki bu güzel sinerji ile birlikte yerel tüccarımız, esnafımız ve sanayicimizi destekleyici politikalar oluşturulmaya devam edecek ve yerel işletmelerimiz markalaşma yolunda önemli mesafeler kat edecektir. Ülkemiz ve ilimiz için çalışmaya devam diyorum. Tüm katılımcıları saygıyla selamlıyorum” dedi.

BAŞKAN KARAOSMANOĞLU VE VALİ GÜZELOĞLU FİRMALARI KUTLADI

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da törende yaptığı konuşmasında, “Yarınımız bugünümüzden bir adım ileride olmalı. Başaracağımıza inanmak, başarımızın anahtarıdır. Umutsuzluk yılgınlık inançlı insanların işi değil. Ödül alan firmalarımızı kutluyorum” dedi. Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun konuşmalarından sonra Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu yaptığı konuşmasında, “Bugün ilimiz ve ülkemiz adına güven veren, geleceğimize güvenle bakmamıza katkı sağlayan ve bizlere heyecan veren bir buluşmaya tanıklık ediyoruz. Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 100 şirketi arasında yer alan Kocaeli’mizin firmaları, buna emek veren işadamlarımız ve kurumlarımızın ödüllendirildiği bir törendeyiz. Bu ödülü ülke çapında performansıyla kazanan ve sadece Kocaeli için değil, ülkemiz içinde bir başarı, bir örnek ve takdir edilesi gelişmeyi sağlayan firmalarımızı bende içtenlikle kutluyorum. Bu büyük ülkenin, büyük hedeflerine, geleceğine doğru büyük yürüyüşüne ekonomik ve reel sektörün katkı ve desteğinin çok gerekli ve önemli olduğu düşüncesinin bir kez daha altını çizmek istiyorum.

TÜRKİYE, BÜYÜMESİNİ İSTİKRARLI SÜRDÜREN,

KRİZDEN KARLI ÇIKAN BİR ÜLKE OLDU

Türkiye, küresel ölçekte gerideki yıllarda yaşanan büyük belirsizliklere, kırılganlıklara, büyük politika değişikliklerine ve altını çiziyorum krize rağmen, son 15 yılda büyümesini istikrarlı şekilde sürdüren, bütün krizlere karşı dayanıklı yapısıyla krizi yönetebilen ve krizden de karlı çıkabilen bir ülke oldu. Şüphesiz Ülkemiz; yaşadığımız büyük siyasal, toplumsal tehditlere, hainliklere, iç ve dış ihanet şebekelerine, terör ve darbe yaklaşım ve niyetlerine rağmen, milletin iradesiyle, Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle bunların hepsini bertaraf eden ve hepsinden de güçlenerek çıkan bir ülke oldu.

KOCAELİ İSTİHDAM ŞAMPİYONU OLDU

Kocaeli bu büyük yürüyüşün, geleceğe doğru büyük hedeflemeleri zenginleştiren, derinlik kazandıran ve güven veren bir büyükşehirdir. Kocaelili sektörler, stratejik üretim ve buna bağlı rekabetçi ölçekteki derinlikleri Türkiye açısından Kocaeli’yi bir model ve örnek bir şehir haline getiriyor. Kocaeli’ye yakışan bir vizyon sadece istihdamı artıran bir il olmaktan değil, Türkiye’de istihdamı en çok artıran bir il olmak yani şampiyon olmak hedefini ortaya koymuştur. TOBB’a bağlı TEPAV’ın sosyal güvenlik kurulu verileri baz alınarak yaptığı istihdam raporunda yılsonu itibariyle Türkiye’de istihdamını en çok artıran yani şampiyon olan il Kocaeli oldu. Çok teşekkür ediyoruz, bunu sağlayan, istihdama katkı veren, yüreğiyle bu ülke için yapacağının en son noktasındaki gayreti sergileyen, bu istihdam başarısına katkı veren bütün işadamlarımıza, odalarımıza, değerli başkanlarına ve üyelerine teşekkür ediyorum.

Cumhurbaşkanımıza buradan bir kez daha taahhüttü beyan ediyoruz, bizim hedefimiz bir kereliğine değil, değişmemecesine 2017 yılı sonuna kadar Kocaeli’yi o noktada tutmak, başarısını her gelecek gün daha öteye taşımaktır. Buna dönük gayretimiz olursa, hem bireysel hayatımızda, hem de toplumsal hayatımızda aşılamayacak hiçbir engel söz konusu değildir. Yeter ki kendimize güvenelim, kentimize güvenelim, ülkemize güvenelim. Bu tören bu güveni pekiştiren, artıran ve çoğaltan bir buluşmanın olduğunu” belirten Sayın Valimiz, katkı ve katılımlarından dolayı bütün işadamlarına teşekkür etti.   

PLAKET ALAN FİRMALAR VE TEMSİLCİLERİ

Konuşmaların ardından; Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Göçmen Börek Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin plaketini işletme yetkilileri İlker Can Dönmez ve Tanju Taner Dönmez’e, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Best Modüler Mobilya İmalat Sanayi Ticaret Ltd. Şti.’nin plaketini işletme yetkilisi Ahmet Erdoğan’a, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, MEB Metal ve Bileşikleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’nin plaketini işletme yetkilileri Erman Kumcu ve Evren Kumcu’ya, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Yağmur İskele İnşaat Sanayi Ticaret Ltd. Şti.’nin plaketini işletme yetkilisi Ümit Yağmur’a, Körfez Ticaret Odası Başkanı Sibel Moralı, Haldız İnşaat Otomotiv ve Ticaret A.Ş.’nin plaketini işletme yetkilisi Recep Haldız’a, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Çukurova Yalıtım Çatı Kaplama ve Plastik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin plaketini işletme yetkilisi Gülperi Yurt’a, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Adnan Uyar da Plascam Plastik Oto Cam Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin plaketini işletme yetkilisi Emine Baş’a takdim etti. Tören, günün anısına toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99