İŞTE MECLİSTEKİ VEKİLLERE GELEN FATURALARIN LİSTESİ

CHP'li Elif Doğan Türkmen'in fatura krizinin ardından TBMM Başkanlık Divanı'nın diğer vekillerinin de telefon faturaları ortaya çıktı. Faturalara göre en çok katip üyelere fatura gelmiş.

TBMM üyelerinin seçmenlerle iletişimi önemlidir.  Ankara'ya gelen seçmenleri, Meclis Üyeler Lokantası'nda ağırlama, bayramlarda, kandillerde kutlama amacıyla SMS, kartpostal gönderme gibi detaylar hayati öneme haizdir.

 

TBMM, bu nedenle üyelerinin (milletvekillerinin) bu hizmetlere daha ucuza erişebilmesi için her türlü önlemi alır. Örneğin, üyeler lokantasındaki fiyatlar piyasanın çok altındadır. Dışarıda 10 TL ödeyeceğiniz bir yemek, TBMM lokantasında 2.5 liradır. Böylece her ay binlerce seçmenini ağırlayan bir TBMM üyesinin yemek faturaları cep yakıcı olmaktan çıkmış oluyor.

 

VEKİLLERE 2 MAAŞLIK BÜTÇE

İletişim hizmetlerinde de durum benzer. TBMM, her üyesi için yılda iki maaş tutarında, yani 31 bin TL iletişim bütçesi ayırır ve 'Bunun üstüne çıkılırsa siz ödersiniz' der. Milletvekilleri bu limiti aşmasın diye de attıkları SMS'lerin, gönderdikleri mektupların daha ucuza mal olması için özel anlaşmalar imzalanır. Mesela, TBMM'nin yaptığı son anlaşmaya göre, herhangi bir vatandaş bir SMS gönderdiğinde ne öderse, milletvekili aynı hizmet karşılığında bunun dörtte birini öder. Örneğin, vatandaş bir SMS'e 40 kuruş ödüyorsa, milletvekilinin bu hizmet karşılığında ödeyeceği rakam 10 kuruş olur. Yine TBMM'nin posta hizmetleri için yaptığı anlaşma, vatandaşların 88 kuruş ödediği bir 'mektup gönderme' hizmeti için milletvekilinin sadece 50 kuruş ödemesini öngörüyor. Yani vatandaş 100 mektup gönderdiğinde 88 lira, milletvekili ise 50 lira ödüyor. TBMM yönetimi bu şekilde milletvekillerinin hem iletişim harcamalarını iki maaşta sınırlama, hem de maliyetleri düşürerek bu sınır içinde daha çok insana ulaşabilme fırsatı yaratmayı amaçlıyor.

 

52 'SINIRSIZ' KULLANICI

Bu arada iletişim harcamaları konusunda TBMM üyelerinin tamamı için iki maaş kısıtlaması uygulanmıyor. Bu uygulamadan muaf olan üyeler de var. Kimler mi? 23 Başkanlık Divanı üyesi (TBMM Başkanı, 4 TBMM Başkanvekili, 11 kâtip üye, 7 idare amiri), 11 TBMM Grup Başkanvekili ve 18 İhtisas Komisyonu Başkanı olmak üzere tam 52 kişi.

 

Peki bu uygulama 'TBMM kurulduğundan beri böyle mi?' diye baktık... Hayır! 1993'ten beri geçerli. Dayanağı da  Hüsamettin Cindoruk'un TBMM Başkanı olduğu dönemde, 4 Mart 1993'te yapılan bir Başkanlık Divanı toplantısında alınan karar.

 

O dönem, yöneticilerin bu konudaki harcamalarının normal üyelerden fazla olduğunu savunan divan üyeleri, TBMM yöneticilerinin harcama sınırlarını kaldırmak istemiş ve karar verici kendileri olunca bu kararı almak zor olmamış.

 

KÂTİP ÜYELER ÇOK SEVMİŞ

Durumu bir haftadır tartışılan CHP'li  Elif Doğan Türkmen de Başkanlık Divanı'nda kâtip üye olması nedeniyle 'sınırsız iletişim' hakkına sahip olanlar arasındaydı. Dün istifa etti ve o da artık 2 maaş sınırlamasına uyacak.

Sınırsız iletişim harcaması hakkına sahip olanların bir yılda ne kadar harcadığını gösteren toplu bir liste yok.  Ankara Kulisi ekibi hepsini tek tek araştırdığında şu tabloyla karşılaştı: Kaynak sondakika.com

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99