45 YAŞ ALTI ÇALIŞANLAR 1 OCAK'TAN İTİBAREN BES Lİ OLDU

Çalışan sayısı binin üzerindeki iş yerleri bugünden itibaren, kademeli otomatik BES uygulamasına dahil oldu.

Çalışanların otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edilmesi uygulamasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

 

UYGULAMA İLİŞKİN ESASLAR YAYINLANDI

Kademeli otomatik BES, uygulamasına ilişkin esaslar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

 

ASKERİ ÜCRETLİ AYLIK 50 TL ÖDEYECEK

Otomatik katılımda işveren katkısının olmayacağı kesindi ama devletin ne oranda katkı yapacağı net değildi. Bunların hepsi netleşti. Tasarı bu haliyle yasalaşırsa, sisteme zorunlu dahil edilecek kişilerden katkı payı adına en düşük aylık 50 lira kesilecek. Yani, asgari ücretli, aylık 50 lira ödeyecek ki, tahmin ediyorum işçi sendikaları bu rakama karşı çıkmayacaktır. Sisteme girenler ise isterlerse 2 ay sonra çıkabilecek. Bir anlamda giriş zorunlu, çıkış serbest.

 

ÇALIŞAN SAYISINA GÖRE KATILIM YAPILACAK

Buna göre, çalışan sayısı binin üzerindeki işyerleri bugünden itibaren, 250 ve üzeri ancak binden az olan işyerleri 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren, 100 ve üzeri ancak 250'den az olan işyerleri 1 Temmuz'dan itibaren, 50'nin üzerinde ancak 100'den az olan işyerleri 1 Ocak 2018'den itibaren, 10'un üzerinde ancak 50'den az olan işyerleri 1 Temmuz 2018'den itibaren, beşin üzerinde ancak 10'dan az olan işyerleri ise 1 Ocak 2019'dan itibaren otomatik BES kapsamına dahil edilecek.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99