KOCAELİ’NİN İLK EKOLOJİK PAZARI İZMİT’TE AÇILIYOR.

Kocaeli’nin ilk ekolojik pazarı İzmit’te açılıyor. İzmit Belediyesi tarafından ekolojik ve doğal ürün üretiminin ve kullanımının yaygınlaştırması amacıyla 41 Burada Alışveriş Merkezi içerisinde kurulan Ekolojik Pazarın resmi açılışı yarın saat 14.00 da yapılacak.

İzmit Belediyesi, 41 Burda AVM ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ortaklığında kurulan pazarda ilk etapta 27 tezgâh açılıyor Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği pazardaki tezgah sayısının önümüzdeki günlerde 50’ye çıkartılması planlanıyor.

 

Pazarda yalnızca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yetki alan kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarından sertifika almış üretici ve kuruluşlar tezgah açabiliyor. Ekolojik pazarda yüzde yüz organik, hormonsuz ve sertifikalı ürünler satışa sunuluyor. Pazarda organik olmayan ve ekolojik sertifikası bulunmayan ürünün satışı yapılamıyor. Organik pazarda satışa sunulan ürünlerin tohumdan hasada ve hasattan tüketiciye sunuluşuna kadarki tüm aşamaları kontrol altında tutuluyor.

 

Pazar içerisinde satışa sunulan ürün üzerinde bulunan etikette, ürünün adı ve sertifika statüsü, yetkilendirilmiş ( kontrol ve sertifika ) kuruluşun adı, logosu, kod numarası, ürüne ait sertifika numarası, çiftçi kodu, hasat yılı, parti veya seri numarası, içindekiler, üretim tarihi, son kullanma tarihi, gramaj, kime ait olduğu, üretim yeri, üretim izni, yönetmeliğe uygun olarak üretildiğine dair ifade ve menşei hakkında bilgiler yer alıyor.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99