KANDIRA'DAN TÜRKİYE'YE YAYILAN TESİS; BUFFA

Kocaeli’yi Türkiye’ye tanıtan ilçemiz Kandıra’da bulunan Buffa tesislerini ziyaret ettik. Kandıra denilince akla gelen ilk şeylerden biride manda yoğurdudur. Google da kandıra manda yoğurdu yazdığınızda ilk olarak BUFFA Kandıra mandacılık çıkar. Firmanın ortağı Niyazi Yelkencioğlu ile samimi bir sohbet havasında geçen röportaj gerçekletirdik.

DEV BİR TESİS

Niyazi Yelkencioğlu ve Ömer Aral ortaklığı ile 2012 yılında kurulan Kandıra Mandacılık İtalyan manda çiftliği mimarisinden esinlenilerek Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yaklaşık 60 dönüm arazi üzerine kurulmuş bir tesis.

 

HİJYEN VE KALİTE 1. SIRADA

Önceliği her zaman, kalite ve hijyene ayırdıklarını belirten Yelkencioğlu firmamız büyüdükçe kalitemiz artıyor açıklamasında bulundu.

 

ASLEN KANDIRA'LI

Niyazi Yelkencioğlu aslen Kandıra doğumlu, bu sebepten ortağı Ömer Aras ile tesisi Kandıra’da kurmaya karar vermişler. Sizin için Hem BUFFA hem de Şirket Ortaklarından Kandıralı olan Niyazi Yelkencioğlu’nu tanıtıyoruz.

 

Şirket ortağı Niyazi Yelkencioğlu 1955 Kandıra doğumlu, ilkokulu İstanbul’da okudu, liseyi Galatasaray lisesinde okuduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünden mezun olmuş. Daha sonra enka pazarlamada çalışan Yelkencioğlu 1988 yılında kendi ihracat şirketini kurarak ticaret hayatına atılmış.

 

GALATASARAY YÖNETİM KURULUĞU ÜYELİĞİ

Ayrı bir iş kolu olarak ta sigorta acenteciliği yapmakta, sosyal alandada boş durmayan Yelkencioğlu Galatasaray yönetim kurulu üyeliği ve  sportif aş yönetim kurulu üyeliği de yapmış.

Ortağı Ömer Aral ile 2012 yılında Türkiye’de iyi bir mozerella peyniri üretmek amacı ile bu işe girme kararı almış. Kandıralı olması sebebi ile Kandıra’da böyle bir çiftlik kurma kararı aldığını söyledi. İtalya’ya 20-30 defa giderek en iyi manda çiftliklerini araştıran Yelkencioğlu işi en iyi şekilde yapmak için bu zahmete girdiklerini belirtti.

 

200 MANDA İLE BAŞLAYAN SERÜVEN 450 MANDA İLE DEVAM EDİYOR

2014  yılında 200 manda ile başlayan işe şu anda 470-500 civarı manda ile devam etmekte olduklarını bildiren Yelkencioğlu , bu sayıyı kaliteyi bozmadan her geçen gün arttıracaklarını belirtti.

İyi mozarella için iyi süt, iyi süt için iyi manda gerektiğini söyleyen Yelkencioğlu, “Baktık ki iyi manda sütü yok kaliteli sütü üretmeye karar verdik! Memleketim olan İzmit’in Kandıra ilçesinde yerel yöneticilerin de teşviğiyle bir yıllık bir arayışın sonunda 60 dönüm büyüklüğünde uygun arazi bulup manda çiftliği için ilk adımı attık” diye konuştu

 

Aynı zamanda 2014 yılında Kocaeli manda birliğini de kurarak, bu işi yapan meslektaşlarını bir çatı altında toplayan Yelkencioğlu halen birliğin başkanı. Yelkencioğlu;  Amacımız çevredeki manda üreticilerini bilinçlendirmek ve özendirmek, çeşitli zamanlarda seminer düzenleyerek üreticileri bilgilendiriyoruz. Üyelerimiz Dernek sayesinde devletten aldıkları katkıyı ikiye katladılar dedi.

 

KANDIRA MANDACILIK 2012 YILINDA KURULMUŞ BİR TESİS

Kandıra Mandacılığı ve gıda sanayi şirketi 2012 tarihinde kuruldu. Bu iş için 1 sene arazi aradıktan  sonra  Kandıra’da bu işin kriterlerine uygun  arazi bulundu.Çiftliği kurmak için  uzun uğraşlar sonucu inşaat izni alarak 2013 yılının Eylül ayında temelleri atıldı ve 2014 Mart ayında 350  başlık çiftlik kurulmuş oldu.

 

SEÇİMİ UZMAN İTALYAN VETERİNERLER YAPTI

2014 Nisan Ve Haziran aylarında 128 , 2015 senesinde 76 olmak üzere Toplam 204 Mandayı   İtalya’nın çeşitli bölgelerinden İtalyan Veterinerlerin seçimi sonunda getirildi.

Çiftliğin bütün ekipmanlarını ( süt sağım , soğuk süt tankları, Otomatik gübre sıyırıcıları, Gübre çukuru ekipmanları ile gübre seperatörü ) Alman GEA  firmasından alındı..

 

HAYVANLARIN MİDELERİNDE ÇİP VAR

Sağımda ki bütün hayvanların midesine yerleştirilen çip ler ile günlük süt verimlerinden, hamilelik durumları, doğuma kalan sürelere kadar olan bilgileri alınıyor.

Hayvanların bakımını her ay İtalyadan gelen  veterinerler   yapmakta ayrıca kendileri mandaların İtalya’dan aldığı kaliteli sperm ler ile tohumlamaktadır.

Kandıra Mandacılığın Müdürü   gene bir İtalyan olup kendisi aynı zamanda zootech tir. Kendisi Çiftliğin kuruluş aşamasında Türkiye’ye gelip bir Türk ile evlenip Kandıra’ya yerleşmiştir. 

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99