Hürriyet , Bombalı araçları tespit için 2018 çok geç demişti

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, bomba yüklü plakalı araçla Kayseri’de gerçekleşen terör saldırısından beş gün önce, 2018 yılında faaliyete geçmesi planlanan ikiz plaka tespit edebilecek MOBESE sisteminin daha erken faaliyete girmesi gerektiğini Bakan Işık’a sormuştu.

Kayseri’deki terör saldırısında kullanılan aracın Şanlıurfa'dan çalındığı, üzerindeki plakanın ise aynı marka ve modeldeki Kırıkkale’de bir araca ait sahte "ikiz plaka" olduğu tespit edilmesi üzerine gözler ASELSAN ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında imzalanan "ikiz" plakalı araçları tespit edilebilecek olan yeni MOBESE sistemine çevrildi.  Kanlı saldırıdan sadece beş gün önce CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a sorduğu soru önergesinde mevcut MOBESE sisteminin neden yeterli olmadığını ve ikiz plaka araçları tespit edecek yeni sistemin daha erken bitirilip bitirilemeyeceğini sormuştu.

BOMBA YÜKLÜ ARAÇLARIN ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR 

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Bakan Işık’a yönelttiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi; “Ne var ki; Türkiye’de son bir yılda sivillerin hedef alındığı 16 bombalı saldırı gerçekleşmiş; ülkenin farklı yerlerindeki saldırılarda 346’sı sivil 363 kişi yaşamını yitirirken, 1837 kişi de yaralanmıştır. Çoğu canlı bomba ve bomba yüklü araçlarlagerçekleştirilen saldırılarda sivillerin yanı sıra asker ve polisler de hedef olmuştur. Bombalı saldırıların pek çoğunun çalıntı araçlarla gerçekleştirildiği ve Emniyet Genel Müdürlüğünün ‘Gizli’ ibareli tebliğlerle, 81 İl Emniyet Müdürlüğüne bomba taşıdığı belirlenen araç plakalarının yollandığı bilinmektedir. Buna rağmen çalıntı plakalı veya ikiz plakalı olduğu söylenen bu bomba yüklü araçların önüne geçilememiştir”

2018’E KADAR CANIMIZ GÜVENDE OLMAYACAK MI?

Açıklamasına devam eden Hürriyet, “ASELSAN ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) arasında ‘Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Projesi’ ile ilgili 27 Nisan 2016 tarihinde imzaladığı sözleşmeye göre toplam ülkedeki tüm MOBESE kameraları tek merkeze bağlanacak. MOBESE ayrıca son dönemde terör örgütlerinin bombalı saldırılarda da kullandığı "ikiz" plakalı araçlar da tespit edilebilecek. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2018 yılına kadar tamamlanacaktır. Yani o tarihe kadar bomba yüklü olan veya canlı bomba olan teröristleri taşıyan araçların trafik içerisindeki tespiti eski sisteme göre gerçekleşecek, canlı bombalara bedenlerini siper edecek polislerimiz ve askerlerimiz şehit olarak gözlerimizde yaş olacaklardır” açıklamasında bulundu.

                                                                                         

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99