FATMA KAPLAN HÜRRİYET “EFENDİYE İTAAT REHBERLERİ”

AKP’li Kütahya Belediyesinin evlilik yapan, yeni evlenen çiftlere dağıttığı ‘Evlilik ve Aile Hayatı’ kitabını, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde gündeme getirdik ve Kütahya Belediyesi’nin takındığı bu ahlaksızca tutum karşısında soruşturma talep ettik.

Kadına davar muamelesi yapan, erkeği ailesinin çobanı olarak gören, ahlak ve vicdan dışı olan bu kitabın bir belediye başkanı tarafından nasıl dağıtılabildiğini sorduk. İsmi ‘Evlilik ve Aile Hayatı’ olan bu kitabın ne aile ile bir ilgisi vardır, ne de evlilikle. Bu kitabın ilgisi zinadır, çarpık ilişkidir, sapıklıktır.

                                                                      *

Bu kitapta yer alan mide bulandırıcı ifadelerden bazıları şunlardır;

 

“iyi kadın itaatkar olandır”

 

“Kadın ev işinde ve kocasının hizmetini görmede maharetli olmalıdır”

 

“Kadının kocasından yaşça küçük olmasının hikmetleri vardır. Mesela; erkeğin emirlerinin zamanında ve layıkıyla yapılması, kadının kocasına itaat etmesi gibi”

 

“Kadın, efendisinden izinsiz bir yere gidemez”

 

‘Çocuk doğuran sevimli kadınları alın, ama bakire olsun’

 

“Kadınların 16-18 yaşlarına doğru evlendirilmeleri uygun olur”

 

‘Kocası arzuladığında kadınlık görevini yapmayan kadın, suçlu ve günahkârdır, sabaha kadar lanetlenir’

‘Erkeğin reisliğine isyan eden, kocası arzuladığı hâlde süslenmeyen, kocasının cinsî arzularını tatmin etmek istemeyen kadın dövülebilir’

 

“Efendisine itaat etmeyen kadına uygulanacak müeyyiyedeler;

Birinci Müeyyide; Nasihat

İkinci Müeyyide; Yatakta alakayı kesmek

Üçüncü Müeyyide; Kadını dövmek.

‘Bazen bir - iki dayak işe yarar, kadına evin hâkimini hatırlatır, ilaç gibidir’

Dövmek evdeki otorite boşluğunu giderir. Ama bu bir ilaçtır ve dozu da fazla kaçırılmaz, yoksa yan etkileri olur. Dayağı bir ihtiyaç gibi hisseden kadınları yola getirmenin çaresi, dayaktır. 

 

‘Kadının çalışması faydasızdır. Kadın çalışma hayatına girerse kocasına karşı cinsel görevini yapamaz’

 

‘İş yerinde mutlaka 2 kadından 1'i tacize uğrar’

 

‘Kadın iş yerinde kocasından daha yakışıklı bir erkeği görürse gönlü ona kayabilir,

 

‘Kadın işyerinde erkeklerin el ve dil şakalarıyla akşamı edip cinsel elektriği havaya uçuyor, akşam da sırtını dönüp yatıyor, sabahtan beri, cinsi arzuları şişirile şişirile bu dakikalara gelmiş olan Müslüman erkeğin dramı bundan sonra başlıyor, zavallı Müslüman erkek, devamlı şahlanan cinsi arzularını ibadetten zevk alarak kullukla törpüleyemiyor’

 

‘Cinsel münasebet sırasında konuşursan, çocuğun kekeme olur”

 

“Bu usullere uyulmazsa çocuk ahmak olur”

 

“Akraba evliliklerinde sakat doğumların en önemli sebebi; akraba çiftler birbirine kendini yakın hissettiği için gerekli cinsel uyarılmayı yaşayamazlar. Bu yüzden sakat doğumlar fazla olur”

 

‘Çok eşlilik yararlıdır. Hatta huysuz karısı olan erkek kadını boşayıp başka bir erkeğe bela etmek yerine, ikinci eşi alıp ilk eşin rekabet duygularını harekete geçirip onu dize getirse daha iyi olmaz mı?’

 

“Çok eşli erkeğin en önemli görevi gece sırasında adil olmak”

 

“Kadının cinsel görevleri nafile orucu gibi ibadetlerden önceliklidir”

 

“Evin erkeği öfkelendiğinde evin hanımı hemen susmalı, özür ve af dilemeli, kocasını kızdırmamalı, izin almadan başka erkeklerle konuşmamalı,

 

“Bazı belediye ve feminist derneklerinin sığınma evi açması gereksizdir”

 

Erkeğin cinsel fantezilerini kutsayan, kadının nasıl işve yapması gerektiğini anlatan; cinsel faydalanma hakkından, gerdek gecesi detaylarından, bekâret hususiyetlerinden, kocaya itaatten, efendisi dövdüğünde işveli kıyafetler giyip kadının kocasına kahve götürüp gönlünü almasından bahseden değersiz bir kitap.

 

Bu kitabın ilk basım tarihi 2000 yılıdır ve binlerce dağıtılmıştır. Bunun yanında kitap piyasada 25TL’ye satılan bir kitap. Kitabı yazan kişinin çok sayıda başka kitapları da mevcut ve özgeçmişi dikkate değer.

 

Genel Kurul Salonunda bütçe üzerinde partimiz adına iki konuşmacı vardı. Biri bendim, diğeri Tekirdağ Milletvekilimiz Candan Yüceer idi. İkimizin de konuşması esnasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sn. Fatma Betül SAYAN KAYA özellikle salonda bulunmadı.

Soru cevap aşamasında ise bu kitap yazarı ve evlenen çiftlere hediye eden Kütahya Belediyesi hakkında bir soruşturma başlatılması gerektiğini belirttim. Meclis Başkan vekilimiz Sn. Ayşenur BAHÇEKAPILI konunun takip edilmesi gerektiğini söylese de Aile Bakanımız ne yazık ki, “Yarın gereğini yapıyorum” demesini beklerken

SADECE GÜLDÜ…

 

Bu ülkede hamile kadın parkta saldırıya uğradığında gülmüyordu.

Aladağ’da tarikat yurdunda yanarak çocuklar can verirkengülmüyordu.

Ensar yurtlarındaki çocuklar sistematik olarak istismara uğrarken gülmüyordu.

12 yaşında zorla gerdeğe sokulan çocuklar gülmüyordu

Biz de gülmüyoruz sayın Bakan, GÜLEMİYORUZ…

 

Bakınız bu elimdeki kitap 400 sayfalık kitabın sadece yüz sayfası yani dörtte biri. Kitabın dörtte biri bile bu kadar infial yaratıyorsa varın siz düşünün kitabın tamamını. 

                                                                       *

Parkta hamile kadının dövülmesini, çocuk gelinleri konuştuğumuz şu günlerde çok daha kötü içeriğe sahip yeni bir kitap daha ortaya çıktı.

 

Bu sefer de Denizli Pamukkale Belediyesi’nin "Evlilik ve Mahremiyetleri" isimli bir kitap dağıttığını öğrendik. 

 

Bu kitap içeriğinden bazıları;

"Kadınlar spor sahalarına ve parklara gitmemeli"

"Sen kadını dövdükçe kadın seni daha çok sevecek, daha çok isteyecek"

"Çocuklar güneye doğru sıcak iklimlerde 10-12 yaşlarında evlendirilebilir"

"Bale şeytan ocağı, tiyatro şeytan yuvası", 

"El sıkışıp tokalaşmak zinaya giden yoldur" 

"Kadının saçını kesmesi, tıraş olması yasaktır"

“Kadının kahkaha atmasına takıntılı”

“Kadınlar akıl ve ilim yönünden noksandır. Kadınlarla istişare edilmemeli, kadının söylediğinin tam tersi yapılmalı.

“Kürtaj çocuk katilliği, doğum kontrolü israf”

“Nişanlı bile olsalar henüz evlenmemiş çiftlerin, beraber gezmelerinin haram”

“Bekarlık; en ağır hastalıklardan daha korkunç bir hastalık, en büyük suç ve günah”

“Kadın, eşinden izinsiz sokağa çıkamaz”

“Hıristiyan veya Musevi bir kadınla evlenmiş erkeğin; eşinin kilise veya Sinagoga gitmesine izin vermeme hakkı var”

“İslam ülkesinde dinden çıkan bir kimsenin, aile yuvasının yıkılarak tekrar evlenmesine de müsaade edilmeyip cezalandırılmasını meşru görüyor”

 

Hatta bu kitapla birlikte Kuran-ı Kerim de dağıtılıyormuş ama bu diyanetin bastırdığı değil, Said Nursi cemaatine yakınlığı ile bilinen Hayrat Neşriyatının hazırladığı bir kitap olduğu bilgisini aldık.

 

VE DAHA NELER NELER...

 

Denizli Pamukkale Belediyesi tarafından da aynı sapık zihniyete dair başka bir kitabın daha evlenen çiftlere hediye edildiğini ve bu durumun Türkiye’nin her yerinde olabileceğini de ertesi gün Milli Eğitim Bakanı Sn. İsmet Yılmaz’a ilettim. 

"Sorumlular hakkında ne işlem yapacaksınız" şeklindeki sorumuza Sayın Sakanın verdiği cevap,kendi zihniyetlerini de bir kez daha ortaya koydu. Cevap bizleri ziyadesiyle üzdü. Dedi ki Sayın Bakan;

 

“Çağa, bilime uymayan -her bir kitabı ne biz okuyabiliriz ne bakabiliriz- hiçbir kitaba itibar etmesin vatandaşım. Herkes dağıtır. Dağıtır ama vatandaşın da elinde bir terazi var. Onların dediğine siz katılıyor musunuz? Katılmıyorsunuz. Vatandaş da katılmıyor. Dolayısıyla, vatandaş da katılmazsa bu kitabın bir değeri yok. Ama buna rağmen vatandaş katılıyorsa, o zaman da biz de acaba bir düşünelim mi diye farklı bir düşünceye sahip olmamız lazım"

 

Kendi partilerine mensup belediye başkanlarının dağıttığı kitabın çağa uygun olmadığını belirten bakan, kararı vatandaşa bırakıyor. Madem kararı vatandaşa bırakacaktınız da, yıllardan beri ne diye daha basılmamış kitapları yasaklattınız. Neden yayınevlerinden kitapları toplattınız. Böyle bir anlayışı kabul etmemiz asla mümkün değildir. Bu konuşmalar, kitapta yazılanları içten içe savunmaktır.

 

Evet, vatandaş bu fikirlere itibar ettiği için şortlu kadınlar dayak yiyor. Hamile kadınlar saldırıya uğruyor. Artık kadınlar aile yakınları ile birlikte katlediliyor.

Yüzlerce çocuk tacize uğruyor.

Kuran kurslarında, okullarda bazı öğretmen ve okul müdürlerinin taciziyle karşı karşıya kalıyor.

İşte bunların faili bu zihniyet ve bunun zeminini besleyen bu sapkınlıklardır.

 

Bu kitaplardan sonra yaptığımız araştırmalarda çok sayıda belediyenin evlilikle ilgili kitaplar dağıttığını tespit ettik. Hatta evlilik kursu verenler var. Acaba bu kurslarda neler anlatılıyor? Bilmiyoruz…

 

Kütahya Belediyesi ile Denizli Pamukkale Belediyesi ve benzer kitapları dağıttığını tespit ettiğimiz her belediye hakkında soruşturma başlatılmak zorundadır.

 

Aksi halde; AKP kadına karşı şiddetten her bahsettiğinde bu kitabı onların önüne atacağım, çocuk evliliklerinden söz ettiklerinde kitabı onların gözlerinin içine sokacağım. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak konuyu sonuna kadar takip edeceğimizin kamuoyunca da bilinmesini isteriz.

 

BELEDİYENİN BU KİTAPLARI YENİ EVLİ ÇİFTLERE HEDİYE ETMESİ SON DERECE AÇIK BİR İRTİCA YÖNTEMİDİR!

 

 

 

BU KONUDA ÖNERGE DE VERDİK VE SORDUK;

1. Bu kitaplar ne zaman beri dağıtılıyor?

2. Kaç adet dağıtılmıştır ve bunlar toplatılacak mıdır?

3. Peki bu kitaplara milletin parası ile kaç lira ödenmiştir?

3. Bu kitabın çok sayıda baskısı yapılmış ve serbest olarak da satılmaktadır. Anayasaya ve yasalara aykırı durumlar içeren bu ve bunun gibi kitapları kimler onaylamıştır?

4. Bu kitabın yazarları hakkında cezai işlem yapılacak mıdır?

5. Bunları dağıtan belediye başkanları bu kitapları okumadan dağıtıyorsa fena. Okuyarak dağıtıyorsa daha da fena. Bu başkanlar hakkında İDARİ, SİYASİ VE CEZAİ işlem başlatılacak mıdır?

6. Bu kitaplar farklı ama içerikler benzer. Bu yazarlar acaba hangi tarikat mensubudurlar?

7. Bu yazarlar belediyelerden maaş ya da herhangi bir ödeme almışlar mıdır?

8. Başka hangi belediyelerde bu tarz kitaplar dağıtılmaktadır?

 

 

Saygılarımla.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99