Dolar Zamlandı, Yeme Zam Geldi . Yumurta Fiyatları İki Katına Çıktı

Kur fiyatlarındaki artış ile zamlanan yem fiyatları ve komşu ülkelerdeki kuş gribi vakaları ile yumurta fiyatları 15 günde neredeyse iki katına çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in açıkladığı 2016 yılı Ekim ayı 'Kümes Hayvancılığı Üretimi İstatistikleri'ne göre tavuk yumurtası üretimi ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,8 arttı. Ancak üretim artışına karşın yumurta fiyatlarında da artış görüldü. Yumurta satıcıları 15 gün önce ortalama 7 lira olan 30'lu koli fiyatının 2 kat artarak 14-15 liraya kadar yükseldiğini belirtti.

 

DOLAR KURU YEM FİYATLARINI VURDU

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, fiyatlardaki artışı iki nedene bağladı. Sungur, birinci neden olarak Türkiye'de kullanılan damızlık yem ve aşıların yurt dışından getirildiğini söyleyerek, dolar kurunun artmasıyla yem fiyatlarının da arttığını ve bunun yumurta fiyatlarına da yansıdığını söyledi.

 

KOMŞU ÜLKELERDEKİ KUŞ GRİBİ

Bir diğer nedenin ise komşu ülkelerdeki kuş gribi olduğunu söyleyen Sungur "Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'de yaşanan kuş gribi ve ekonomik kriz üzerine şirketlerde yaşanan iflaslar üzerine üretici sürülerini ve materyallerini yenileyemedi. Bunun üzerine arzda daralma yaşandı. Fiyatlar üretim maliyeti olan 20-22 kuruşun da altına düştü. Ancak İran ve Ukrayna gibi ülkelerde yaşanan kuş gribi üzerine Türkiye'ye olan talep arttı. Üretim azken talep artınca bu durum fiyatlara da yansıdı." dedi. Sungur fiyatlardaki artışın geçici olduğunu, yumurta fiyatlarının yeniden eski seviyelerine çekileceğini de sözlerine ekledi.Kaynak son dakika com

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99