HANKANDO EĞİTİMLERİ ASKERLERİN YANINDA

Yunusemre Mahallesi’nde bulunan kalıcı iş merkezinde eğitim vermeye başlamış olan Hankando sporu Gölcük Halkına hizmet veriyor. Bunun yanısıra Kolluk Kuvvetlerine hitap etmesi münasebetiyle Gölcük Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler de bu sporun kendi mesleklerine entegre olması amacıyla eğitimlerini alıyor.

Hankando sporunun en önemli özelliklerinden biri de Dövüş sanatlarındaki faydalı olan tüm tekniklerin hepsini özünde barındırıyor olması.Hankando bireylere, diğer sistemlerdeki gibi zoraki uygulanması gereken zor ve zaman alan karmaşık teknikler yerine kolay, gerçekçi ve basit teknikleri öğreterek etkili savunma yapma olanağı sunmaktadır. Bireyin yapabildiği teknikler böylece “kas hafızasında” refleks haline gelmesi için deneyimli hocalar tarafından uygulamalarla öğretilir.

 

Savunma sporları yapanların karşısına ya çok sert ya da çok hafif sistemler çıkıyor. Bazı sistemler çok serttir ve yüze vurularak yapılır. Bilindiği gibi kafaya alınan darbeler beyinde hücrelerin ölmesine ve kalıcı hasarlar oluşmasına sebep olmaktadır. Bu bilince sahip ebeveynlerin, evlatlarını rahatlıkla gönderebileceği bir sistem ihtiyacı içinde olduklarını biliyoruz. Hankando sistemi bu konuda insan anatomisini bilen, bizzat bu sanatın uygulayıcısı olan doktorlar tarafından bilimsel gelişmelerin takip edildiği bir sistemdir.

 

Bu anlamda eğitim veren Hankando Master Hocası Fikret Yiğit yaptığı açıklamasında, “Özellikle Kolluk Kuvvetlerine yönelik eğitimlerimiz var. Buradaki kolluk kuvvetlerimiz bizim canımız ciğerimiz olduğundan dolayı can güvenlikleri çok ehemmiyetli. Birinci olarak kendi can güvenliklerini, ikinci olarak toplumun can güvenliğini ve üçüncü olarak da karşısındaki kişinin de can güvenliğini sağlayarak etkisiz hale getirmeleri amacıyla eğitim veriyoruz . Dolayısıyla öncelikle biz kolluk kuvvetlerinin kendilerini korumaları, olaylara daha iyi müdahale edebilmeleri için birtakım çalışmalarda bulunuyoruz. Saldırganın da kendisine zarar vermemesi noktasında kolluk kuvvetlerimize bu eğitimi gönüllü olarak vermenin memnuniyeti ve mutluluğu içerisindeyiz” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99