Doç. Dr. Murat SEZER: KOAH MÜZMİN BİR RAHATSIZLIKTIR

Gölcük’te faaliyet gösteren Aile Konak Hastanesi, Başiskele Belediyesi’ne bağlı Yeşilkent ve Sepetlipınar Semt Konakları’nda Göğüs Hastalıkları semineri düzenledi

Aile Konak Hastanesi ve Başiskele Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Göğüs Hastalıkları seminerde, Göğüs Hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Murat SEZER, KOAH ve Astım hastalıkları konusunda bilgiler verdi. Sigaranın her iki hastalık ve pek çok hastalığın baş nedeni olduğunu belirten SEZER, sigarayı bıraktıktan sonra dahi etkilerini vücuttan silmenin kolay olmadığını söyledi. Aile Konak Hastanesi Göğüs Hastalıkları uzmanı Doç Dr. Murat SEZER seminerde, sigara kullanımı ve pasif içicilikle ilgili detaylar paylaşarak, sigaranın insan sağlığı üzerindeki etkilerinin her insanda farklı nüksederek, ağır tahribatlara yol açtığını, kansere yakalanma oranını hızla yükselttiğini ifade etti.

UZUN SÜREN ÖKSÜRÜĞE DİKKAT

Başiskele Belediyesi’ne bağlı semt konaklarında gerçekleşen seminerde konuşan Göğüs Hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Murat SEZER, bulunduğumuz ortamlardan kaynaklı toz, nem, çeşitli gazlar gibi pek çok faktörün KOAH ve astım hastalığını tetiklediğini, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın kısaltması olan KOAH, sigara, evlerde ısınma ve yemek pişirme amacıyla kullanılan çeşitli bitkisel, hayvansal kaynaklı yakıtlar (özellikle de kırsal kesimde kullanılan tezek) gibi zararlı maddelerin uzun süreli solunmasına bağlı olarak akciğer ve hava yollarında oluşan iltihabi kronik (müzmin) bir hastalık olduğunu ifade etti. KOAH’ta, kronik bronşit ve akciğerdeki hava keseciklerinin harabiyeti (amfizem) sonucu hava akımında kısıtlanma görülür. KOAH hastalarında hava, daralmış olan hava yollarından geçerken ıslık sesine benzeyen bir ses duyulabileceğini, Birbirini takip eden 2 yıl boyunca, yılın en az 3 ayı devam eden öksürük ve balgam çıkarma ile kendini gösteren bir hastalık olduğunu belirtti.

SİGARADAN UZAK DURUN

Aile Konak Hastanesi Göğüs Hastalıkları uzmanı Doç Dr. Murat SEZER,KOAH tedavisinin iki ana amacının olduğunu Birincisi hastalığın bulgularını düzeltmek ya da azaltmak, ikincisi ise hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktır. Günümüzde KOAH'ı ortadan kaldıracak, tamamen düzeltecek bir tedavi seçeneği yoktur. Ancak sigaradan uzak durmak bu hastalığı çok büyük ölçüde önler” dedi. KOAH ve sigara konusunda uyarılarda bulunan Doç. Dr. Murat SEZER, katılımcılara kendilerini ihmal etememelerini gerektiğini,nefes darlığı, öksürük, balgam yakınmalarınız varsa, mutlaka bir Göğüs Hastalıkları Uzmanı’na başvurmalarını ve KOAH varsa erken tanı şansını yakalayabileceklerini söyledi.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99