KAHVE TELVESİ BAKIN NELERE YARIYOR

Kahve Telvesinin Günlük Hayatımızdaki 6 Farklı Kullanımı

Misss gibi kahvenizi demlediniz ya da pişirdiniz, afiyetle içtiniz. Sıra filtreyi temizlemeye ya da fincanı sudan geçirmeye geldi, çöpe doğru ilerliyorsunuz.Sakın atmayın onu. Neler olur o telveden neler!

 

Bitkilere gübre

Hepimizin evinde en az 1 tane mutlaka bulunan sardunya, açelya ya da kamelya gibi asitli toprak seven çiçekler, en az sizin kadar seviyor kahveyi. Hem toprağı besliyor, hem de çayın aksine sinekleri, böcekleri, hatta salyangozları ve kargaları bitkilerden uzak tutuyor.Eğer kediciklerin saksılara dadanmasından rahatsızsanız, içine kurutulup rendelenmiş portakal kabuğu ekleyip öyle koyun bitkilerin dibine.

 

Dibi tutmuş tencereler için

Bir mutfak fırçasının ucuna ya da süngerinin yüzeyine sürdüğünüz telveyle ovun yaktığınız yemeğin tenceresini, bakın nasıl söküp atıyor o inatçı kirleri! Üstünden de cila niyetine deterjanla geçiniz.

 

 

Tıkanmış lavabolar

Kaynamış suyun içine telveyi ve karbonatı atın, tıkanan giderlere dökün. Kimyasal çözümler kadar olmasa da epey etkili bir yöntem.

 

Buzdolabı kokusuna çözüm

Telveyi gazete kâğıdına yayın, güneşte ya da sıcak bir köşede kurutun. Sonra bir çay altlığı ya da kâseye aktarıp, buzdolabının uygun bir köşesine yerleştirin. O ekşi kokuyu karbonattan daha iyi emiyor.

 

Cildinizi güzelleştirir

 

Güzellik dediğimiz şey en temelde cilt güzelliği. Kahve telvesi de yüzden bacağa, göbekten ellere ayaklara tüm cilt için faydalı. Peeling etkisiyle kan dolaşımını hızlandırıyor, siyah noktaları yok ediyor.Telveyi azıcık ılık suyla hafifçe sulandırıp temizlediğiniz yüzünüze çok hafif hareketlerle sürüp, 10 dakika bekleyip yıkayabilirsiniz.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99