DOĞAN, ÇOCUKLARIMIZ TARİHİNİ BİLECEK

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan Akçakoca Mahallesi’nde sona gelinen meydan düzenleme çalışmalarını inceledi.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan Akçakoca Mahallesi’nde sona gelinen meydan düzenleme çalışmalarını inceledi.

Akçakoca’daki çalışmaları denetleyip ilgililerden bilgi alan Başkan Doğan, “yaptığımız çalışmalarla çocuklarımız tarihini bilecek ve geleceğe emin adımlarla yürüyecek” dedi

Meydan düzenleme çalışmalarında sona yaklaşıldığını söyleyen Doğan” Akçakoca, şehrimizin tarihi en eski mahallelerinden biridir. Çok sayıda Osmanlı döneminden kalma eserlerin bulunduğu mahallemizdeki çalışmalar Tarih Koridoru Projesinin en önemli ayağını oluşturuyor. Burada yaptığımız projeyle hem geçmişte Atalarımıza hem de gelecekteki yavrularımıza görevimizi yapmış olacağız” şeklinde konuştu.

 

OSMANLI’YI ANLATACAK

 

Başkan Doğan, Kocaeli’nin fethedilmesinde önemli rol oynayan ve aynı zamanda ilimize adını veren Akçakoca Bey’in heykelinin Akçakoca meydanına dikildiğini de belirterek”  İzmit’te ilk defa Akçakoca Bey’in bir heykeli var. İzmit Belediyesi, tarihine, Atasına, geleneğine, göreneğine sahip çıkan bir belediyedir. Akçakoca Bey’in anıtı hem mahallemize hem de şehrimize çok yakıştı. Buradan gelip geçenler tarihimizi, Atalarımızı, büyüklerimiz de öğrenmiş olacak. Akçakoca meydanında Osmanlı’nın beylikten, devlete geçiş dönemini simgeleyen birçok figürleri yer alıyor. Hayme Anayı, Orhan Gazi’yi, Osman Gazi’yi, Ertuğrul Gazi’yi ve Şeyh Edebali’yi burada görebileceğiz. Çocuklarımız, Atalarını, tarihlerini bilecekler, yarınlara çok daha güçlü ve emin adımlarla yürüyecekler. Biz de yaptığımız çalışma ile hem geçmişte Atalarımıza hem de gelecekteki yavrularımıza görevimizi yapmış olacağız. İzmit’imiz için ne yapsak azdır” şeklinde konuştu.  

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99