Karaosmanoğlu, Suriyeli öğrencilerle buluştu

Suriyeli öğrenciler, ‘’Bizleri iki defa kurtardınız; Birincisi ölümden ikincisi cehaletten’’ Türkiye-Suriye sınırında yer alan iller dışında ilk olma özelliğini taşıyan ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Darıca Geçici Eğitim Merkezi’nin konuğu Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu oldu.

Birliktelikte duygu dolu anlar yaşanırken, Suriyeli öğrencilerin dudaklarından Türkiye için, “Bizleri iki kez kurtardınız; Birincisi ölümden ikincisi cehaletten” cümleleri döküldü.

 

25 SURİYELİ ÖĞRETMENİN ÇALIŞTIĞI OKUL, İLK MEZUNLARINI VERDİ

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın genelgesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 8 derslikli prefabrik binada savaştan ve zulümden kaçan Suriyeli çocuklar eğitim-öğretim görüyor. 25 Suriyeli öğretmenin de görev yaptığı okulda, savaş nedeniyle eğitim yaşantıları kesintiye uğrayan mülteci durumundaki öğrencilere nitelikli ve kaliteli bir eğitim ortamı sunulması için de çalışılıyor. 2014 yılında açılan okul; ilk ve orta düzeyde eğitim verirken, ilk mezunlarını 2015-2016 yılında verdi. İlk mezunları arasından bir öğrencinin Konya Ticaret Odası Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanması okulda mutluluk ve övünç kaynağı oldu.

 

ÖĞRETMENLERLE TOPLANTI YAPTI

 

Okula girişte Suriyeli öğrenciler tarafından Türkiye bayraklarıyla karşılanan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Darıca Geçici Eğitim Merkezi’ndeki sınıfları tek tek gezdi ve öğrencilerle yakından ilgilendi. Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz’un hazır bulunduğu ziyarette, okulun öğretmenleriyle yaptığı toplantıda duygularını ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, “Sizlerin acısı bizim acımızdır. Suriye’de inşallah barış dönemi gelecek. Unutmayın burası sizlerin de memleketinizdir ve kesinlikle kendinizi yabancı hissetmeyin. Acılar paylaşılarak azalır. Suriyeli çocukları kendi yavrularımız ve torunlarımız olarak gördük. Onlar sokakta kalmamalıydılar ve hayata iyi hazırlanmaları gerekiyordu” dedi.

 

BU ÇOCUKLAR SURİYE’NİN KURTULUŞUNA ÖNCÜLÜK EDECEKLER

 

Sağlıklı ve iyi bir nesil olarak Suriyeli öğrencilerin burada iyi yetiştirilmesini isteyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bu çocukları öyle başarılı yetiştirelim ki; ilerleyen zamanda Suriye’nin kurtuluşuna öncülük yapsınlar. Bu öğrencilerimizin arasında inanıyorum ki, ülkeleri Suriye’ye büyük hizmet edecek gençler yetişecek ve bundan benim hiç tereddüdüm yok. Bu nedenle siz öğretmenlerimiz, bu bilinçle hareket etmelidir” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99