4. ALTIN KEMER PAŞA YAĞLI GÜREŞLERİ KIRKPINARI ARATMADI

İzmit Belediyesi tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenen ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Altın Kemer Paşa Yağlı Güreşleri, tarihi Kırkpınar güreşlerini aratmadı.

 

Doğa Kışla Gençlik Parkı’nda özel olarak hazırlanan alanda yapılan güreşlere rekor katılım oldu. Kırkpınar’ı aratmayan etkinlikte 100’e yakın başpehlivan ve yurdun dört bir yanından gelen yaklaşık 700 pehlivan binlerce kişiye adeta güreş şöleni sundu.
Kırkpınar’ın başpehlivanları Recep Kara, Şaban Yılmaz, Orhan Okulu, Fatih Atlı, İsmail Balaban, Faruk Akkoyun gibi ünlü pehlivanların katıldığı güreşleri binlerce kişi büyük bir heyecan içinde takip ettiler.

TÜRK’ÜN GÜCÜNÜ GÖSTERİYOR

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, güreş etkinliğinde yaptığı konuşmada” Biz milli ve manevi değerlerimize her zaman sahip çıktık ve bu değerlerimizi gelecek nesillere aktaracak çalışmalar içinde olduk. Bunun için yurt içinde, yurt dışında, gönül coğrafyamızda Ata yadigârı eserleri yaşatmaya, gün yüzüne çıkartmaya çalışıyoruz. Tarihimizdeki anlı şanlı olayları, komutanları, emeği geçen şehitleri bugünkü gençlerimize tanıtıp onların güçlerini geleceğe taşımaya çalışıyoruz. Ata yadigârı camilerimizi, mescitlerimizi, hamamlarımızı, konaklarımızı, çeşmelerimizi gün yüzüne çıkarıyoruz. Çanakkale’yi Kınalı Asker Parkımız ’da, Yahya Kaptan gibi kahramanlarımızı Yahya Kaptan anırtımızda, Sarıkamış şehitlerini Sarıkamış Şehitler Anıt Parkında, Görev Şehitleri Anıtımızda görev için ülke için canlarını verenleri yaşatıyoruz. 15 Temmuz şehitlerimiz için parklar anıtlar yapma çabası içindeyiz. Bütün bunları yaparken tek amacımız o gücü, o çınarın köklerindeki gücü bugüne ve yarına taşımaktır. Biz biliyoruz ki, bu güçle ancak bu vatanda bayrağı dalgalandırabilir, o güçle, inançla, gelenekle görenekle yetişen gençlerle ezanımıza, bayrağımıza, vatanımıza sahip çıkabiliriz. Bu er meydanı kıran kırana Türk gücünü gösteren mücadelelere sahne oluyor.

MALAZGİRT’TEN BERİ SÜRE GELEN MÜCADELE

Bu gençlerimiz, Malazgirt’teki Sultan Alpaslan’ın, Mohaç’taki Kanuni’nin, Ulubatlı Hasan’ın ilk bayrağı diktiği İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in, Çaldıran’daki Yavuz’un, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’ndaki o kahramanların, Mustafa Kemallerin torunlarıdır. Ve bugün içeride ve dışarıda bütün hain ve düşmanlara başkomutan olarak önümüzde duran dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın erleri, güreşçileri, delikanlılarıdır. İşte buradaki gençlerimiz şu anda vatanımız, milletimiz bayrağımız, ezanlarımız geleceğimiz için kıyasıya mücadele veren polisimizin, askerimizin, yurt dışında operasyonlar yürütün komutanlarımızın, ordumuzun erleridir, güreşçileridir.

DÜNYA’YA MESAJ

Burada sıradan bir spor karşılaşması, organizasyonu yapılmıyor. Burada bir taraftan Ata yadigârı güreşler yaşatılırken diğer yandan da geleceğe mesajlar veriliyor. Türk’ün gücünü birliğini beraberliğini, ülkesine olan sevgisini herkese gösteriyoruz. Allah’ın izniyle birlik ve beraberlik içinde hem bu tür organizasyonları yapacağız, hem de ülkemizin bekası için, İslam’ın sancaktarı olarak gücümüzü dünyada dosta düşmana göstermeye devam edeceğiz. Bu mücadele 1071 Malazgirt ile başladı, kıyamete kadar devam edecektir. Çünkü bu mücadele haklıya haksızın, mazlumla, zalimin, Hak’la batılın mücadelesidir.
Organizasyonumuza katılan minicik yavrumuzdan, tüyü bitmemiş gencimizden, arslan yürekli Kırkpınar şampiyonlarımıza kadar bütün güreşçilerimize teşekkür ederim. Er meydanına yakışır güreşler olsun. Sizler var oldukça bizler var oluruz. Halkımız, milletimiz var oldukça, bayrağımız, vatanımız, ezanlarımız var olur. Türk milletine halkımıza ne kadar teşekkür etsek azdır” şeklinde konuştu.
BAŞPEHLİVAN SAMSUNLU YILMAZ

Kıran kırana geçen ve gün boyu devam eden güreşler sonunda başpehlivanlığı Faruk Akkoyun’u yenen Samsunlu Şaban Yılmaz elde etti. Başpehlivan olan Şaban Yılmaz’a altın kemerini Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan verdi.
Binlerce kişinin sabah erken saatlerden akşam hava kararıncaya kadar büyük bir heyecan içinde takip ettikleri 4.Altın Kemer Paşa Yağlı Güreşlerinde minikler 1’lerde Ruslam İbrahimol, minik 2’lerde Ramazan Doğar, Teşvik 1 de Samir Ayvazoğlu, Teşvik 2 de Mikail Topal, Tozkoparanda Oğuzhan Çavdar,Ayakta Abdulvasi Balta, Deste küçükte Hüseyin Soğukoğlu, Deste Büyükte Erdal Duman, Küçük Orta Büyükte Alpaslan Tezizce, Küçük Orta Küçükte Tunahan Özgün, Büyük Ortada Özer Ayda ve Başaltında da Abdulhamit Altun, rakipleirni yenerek birinci oldular.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99