KENDİNİ KOTO’YA ADAMIŞ BAŞKAN

Kocaeli Ticaret Odası’nın Ağustos ayı meclis toplantısında meclis başkanlığına seçilen kendini adeta KOTO’ya adayan başkan Akın Doğan gazetemize açıklamalarda bulundu. Doğan ilk hedefinin üyelerle eski bağı tekrar yakalamak olduğunu söyledi.

 

Kökü Niğde’ye dayanan ama doğma büyüme İzmitli olan 1972 doğumlu Akın Doğan, Kocaeli Ticaret Odası’nın meclis başkanlığına seçildi. İzmitli olması hasebiyle 55 yıllık tüccar bir aileden gelen Doğan, Kentimizin deyim yerindeyse en eski esnaflarından. Özellikle Fethiye Caddesindeki Bosch Mağazasını sanırım bu kentte bilmeyen yoktur. Birçok ailenin de evinde buradan alınan beyaz eşyalar mutlaka vardır.

İKİ ADAY YARIŞMIŞTI

FETÖ’ye yönelik operasyonlar kapsamında KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın tutuklanması ve sonrasında meclis başkanının da istifa etmesiyle zor ve sıkıntılı bir süreç yaşayan Kocaeli Ticaret Odası, hızlı bir şekilde seçim sürecine girerek yeni yönetimi oluşturmaya başladı.  Bilindiği gibi yönetim kurulu başkanlığına daha önce Semih Barış getirilmişti. Sırada meclis başkanlığı vardı. Mevcut başkan Bülent Karagöz’ün istifasıyla boşalan meclis başkanlığı için iki aday yarıştı. Muhalif olarak adlandırılan kentimizin yetiştirdiği Akın Doğan ve yönetimin çıkardı Ali Karslı karşı karşıya geldi. İpi göğüsleyen ise Doğan oldu.

HAREKETLİ GÜNLER BAŞLAYACAK

İTO ile başlayan çıkış ve sonrası KOTO olarak yeni hizmet binasında devam eden Kocaeli Ticaret Odası’nda oluşan bu yönetim görevinin başında. KOTO eski hareketliğini yaşamak istiyor. Kafalardaki soru işaretlerini sonlandırmak istiyor. Çünkü kentimin önemli bir kuruluşu. Bu kapsamda meclis başkanlığına seçilen çiçeği burnunda başkanı Akın Doğan ile sohbet gerçekleştirdik. Samimi ve içten verdiği yanıtlarla, KOTO’da yeni ve hareketli günlerin pekte uzakta olmadığını anladık.

BİNA YIKIMLARI YAPIYOR

Doğan KOTO’nun durumu ve yaşan seçim süreci hakkında gazetemizi yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti: Mesleğimiz 55 yıldan beri halı mobilya ve beyaz eşya ticareti. Yıllarca Bosch bayiliği yaptık. İzmit’teki çoğu ailenin beyaz eşyasını biz vermişizdir. Şimdi beyaz eşyada toptan ticaret yapıyorum.  Asıl ağırlık olarak 2,5 yıldır kentsel dönüşüm kapsamında bina yıkımları yapıyoruz. Yoğunluğumuz bununla ilgili. Melasa bu Baç Karakolu, Bilişim Vadisindeki binaları ben yıktım.

HERKES KOTO’YU SORUYORDU

Hepimizin bildiği gibi, KOTO zor bir süreçten geçti. Hepsi arkadaşımızdı. Bu durum KOTO’yu yıprattı. Kocaeli Ticaret Odasının yönetimine gelen herkes tüccar arkadaşımız hepsinin hedefi odamızı üst sıralara taşımaktı. Benden önceki yönetimdekilere teşekkür ediyorum. Herkes bir şeyler yapmak için bu görevleri üstlendi. Ama bu süreçte gayri ihtiyarı ağırlıklı olarak yönetim kurulundan arkadaşlarımız düştü. Yönetim karar almak zorunda kaldı. Yedekler bitince asilde de başladı düşmeler. Bu durum insanları rahatsız etti. Herkes KOTO’nun ne durumda olduğunu sordu. Bununla ilgili ne yapalım diye düşündük.

HERKES FİKRİNİ BEYAN ETTİ

Biraraya geldik ve konuştuk. Hedefimiz şuydu; Yönetim kurul istifa etsin. Bu kötü olduğu için değildi. Yani burası bir temizlensin gerekirse aynı arkadaşlar yeniden seçilsin istedik. Bu olmayınca 40 kişi arkadaş toplandık ve ne yaparız konuştuk. Herkes fikrini söyledi. Beyin fırtınası oluşturduk. Önümüzdeki süreçte ne var dedik.  Herkes fikrini beyan etti. Sonra bir aday belirleyelim dedik. Gece geç saatlere kadar bu konu tartışıldı. Aday olmak isteyen kim var diye sorduk. İsimler döküldü. Herkes birbirini söylediği için isimler ortaya döküldü. Belli bir sayı çıktı. Sonra bu toplantıları bu şekilde yapmak zor dedik ve bir ekip oluşturduk. Bu işi üstlenen 4-5 arkadaşımız, hiçbir talep olmadan yoğun mesai yaparak bu işi üstlendi. Komisyon oluşturuldu. Hepsine bir kez daha teşekkür ederim.

KOTO BİR BÜTÜNDÜR

Bu işi sonucunda da demokratik seçim yapmışlar herkes teker teker isimlerini söylemiş ve sonuç olarak meclis üyesi arkadaşlarımız Akın Doğan isminde mutabık olmuş, güven duymuş ve teveccüh göstermişler onların sayesinde de adaylığımız söz konusu oldu ve kısmet oldu seçimi kazandık. Muhalif aday ifadesi de yönetim kuruluna karşı çıkmış bir adayım. Sözün gelişi o şekilde. Ama burada  kimse kimseye muhalifi değildir. Çünkü Ticaret Odası bir bütündür. Bundan sonraki hedefimiz çok klişe olacak ama hizmet çıtasını daha da yukarılara taşımak. Ama asıl hedefimiz insan ilişkilerini geliştirmek ve arttırmak. Burada zaten bir hizmet yapılıyor.

ÜYELERİMİZİ DOLAŞACAĞIM

Bunun haricinde şehrin sosyal dinamiklerine katkı sağlamak olacak. Yani şahsi olarak üyelerimizi dolaşmak ve onlarla birlikte olmak istiyorum. Zaten bunları yaparsan sorunlar ve istekler ortaya çıkıyor. Bende burada yapılacak bir çözüm varsa kanunlar çerçevesinde elimden geleni yapmak ve gerekli mercilere iletmek olacak. Böylece üyelerimizle eski bağımızın yeniden kazanacağımıza inanıyorum. Esnaf olmam da buna büyük etken. Tüccarın odaya gelmesini sağlayacağım. Basın mensubu olarak sizlerden de beklentim; bizlerle her zaman iletişim içinde olmanız”

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99