GÖLCÜK’ÜN SANATLA BULUŞMASI: KIRKYAMA ŞENLİĞİ

Gölcük Belediyesi tarafından yapılan Geleneksel 7. Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği-Çalıştayı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Gazi Üniversitesi’nin destekleri ile 26-27-28 Ağustos tarihleri arasında Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda gerçekleşecek.

 

Dünyanın her yerinde farklı anlamları olan, pek çok farklı ihtiyaç ve amaç doğrultusunda doğmuş olan kırkyama sanatı, farklı yapım teknikleri ile ortaya çıkarak yörenin özelliklerini de üzerinde barındırarak adeta tarihe tanıklık etmektedir. Gölcük Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan, Kültüre ve sanata değer veren ve geliştirilmesi için her türlü çalışmaları yürütülen şehrimizde yapılacak Kırkyama Şenliği- Çalıştayı’ na 124 Türk ve 8 farklı  (Kore, Makedonya, KKTC, Yunanistan, Saraybosna, Kosova, Sırbistan, Arnavutluk)  ülkeden 19 yabancı kırkyama ustası katılacak.

 

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Somut Olmayan Kültürel Miras Sözleşmesine göre, geleneksel el sanatlarımızdan biri olan Kırkyama ile böylesi güzel bir görsel şölenin 6. Yılında sizlerle birlikte olmaktan ötürü büyük bir mutluluk yaşamakta ve onur duymaktayım. Gölcük Belediyesi, ulusal ve uluslararası alanda, sanata saygı duyan ve destekleyen şehirlerden biri olma hedefi doğrultusunda sağlam adımlarla yürümeye her zaman devam edecek.

 

İlçemizeŞenlik kapsamında Yurt dışından ve ülkemizden seçkin ustaların katılacağı etkinlik içeriği şunlardır;

  • Teknik paylaşım atölyeleri
  • Çalıştay konuşmaları
  • Sergiler
  • Defile
  • Tiyatro Gösterileri
  • Türk ve Osmanlı Mutfağından esintiler
  • İzmit Pişmaniye Çekim Gösterisi
  • 2016 Kırkyama – Foto-maraton 

 

7. Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği-Çalıştayı için; Ankara Üniversitesi Halk Bilimi Bölümü Kurucusu Prof. Dr. Nevzat Gözaydın, Unesco Milli Komisyon Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Folklor Araştırmacısı ve Halk Bilimci Ali Aktaş ve Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mine Can katılım gösterecektir.

 

Geleneksel 7. Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği-Çalıştayı 26 Ağustos Cuma günü saat: 11.00' da başlayacak.

                                                                                          

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99