ESNAFLAR İDDALARIN, GERÇEĞİ YANSITMADIĞINI SÖYLEDİ

Gölcük Esnaf Odaları Başkanı Necmi Kocaman, Gölcüklü esnaflarla düzenlediği basın toplantısında, son günlerde Gölcük esnafına yönelik yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını asılsız ve iftira olduğunu söyledi.

 

 

15 Temmuz tarihinde paralel yapı yandaşları tarafından düzenlenen darbe kalkışmasının ardından Gölcük’teki esnafların askeri personele hizmet konusunda aksatma yaşattığı iddiası gündemi oturmuştu. Tüm bu gelişmeler sonrasında Gölcük Esnaf Odaları Başkanı Necmi Kocaman, oda binasında iddiada adı geçen; Mevlana Lahmacun, Hakan Döner ve Ekmek Fırını, Sinem Kebap, Öz Şirin İskender ve Sümerler Mağazası işletme sahipleriyle birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Başkan Kocaman, bunların bir iddia ve karalama kampanyası olduğunu belirterek, “Böyle bir olay yaşanmamıştır. Hatta iftiradır. Şayet varsa da bu firmalar bu kenti terk edecektir” açıklamasında bulundu.

DONANMA DA BİZİM POLİSİMİZ DE BİZİM

Gölcük Esnaf Odaları Başkanı yaptığı açıklamasında özetle şunları kaydetti: “15 Temmuz akşamı FETÖ’cü darbecilerin girişimleri sonrası Gölcük’te 3-4 esnafımız askeriyeye yiyecek ve mal vermiyor dedikoduları sonrasında kaymakamımız, belediye başkanımız ve komutanlarımızla bir değerlendirme yaptık. Olayın aslı olup olmadığını araştırdık. Bugünde burada adı geçen firma yetkililerini çağırarak gerekli açıklamaları yapmak için toplandık. Yaşanan sıkıntıları birebir adı geçen firmalara sorabilirsiniz. Şunu iyi bilmek gerekir ki; Donanmamızda bizim, Polisimiz de bizimdir. Bizim Donanma personeliyle 80 yıllık mazimiz var”

“ARD NİYETLİ OLABİLİR”

“Camiamızla alakalı çok ciddi boyutta provoke edici yalan ve mantığın almayacağı iftiralara uğradığımızı gördük. Özellikle sosyal medya da bu fazlasıyla görüldü. Basın haber sitelerinde de; kurumların adı yazılarak sanki ‘Darbeci konumunda, askere mal vermiyor, asker bizim düşmanımız biz bu ülkenin vatandaşı değiliz, kötü gözle bakıyoruz’  gibi içimizi acıtan olaylarla karşı karşıya kaldık. Bu olay 17 Temmuzda yaşandı. Sosyal medyada bir arkadaşımızın kamuoyunu farklı şekilde ardniyet var ya da yok açıklama yapmasıyla adeta çığ gibi büyüdü. Adı geçen firmalar burada. Bize bağlı esnaflar hizmet nimettir felsefesiyle hareket etmiştir. 99 Depreminde bile yardıma koşan, yardımlaşmayı seven her zaman rızkının peşinde oldu esnafımız. Ama tüm bunlara rağmen görülüyor ki bir karalama kampanyası düzenlenmiş”

DONANMAYLA 80 YILLIK GEÇMİŞİMİZ VAR
Odamız nezlinde oluşturduğumuz komisyonla ilgili olarak bu olayın doğru olup olmadığı konusunda ciddi bir çalışma yaptık. Ama sosyal medyayı susturmak ta mümkün olmadı. Maalesef bu haber çıkmış ve konuşuluyordu. Bunlar asla tasvip etmediğimiz olaylar. Ordumuzda şeref ve onuruyla darbe karşısında durmuştur. Askerimizin Gölcük ile 80 yıllık bir geçmişi var. Biz Donamamayla kardeşiz. Birlikte yedik içtik. En kötü anlarımızda bile birlikteydik. Depremde de bize destek oldular. Onlarda arkadaşlarımızın lokanta ve dükkânlarında rahatlıkla, dostane alışverişini yapmıştır”

ESNAFIMIZA KARA LEKE ATMAK İSTİYORLAR

Bugün dilediğiniz soruyu esnaflarımıza sorun. Artık bu iş noktalanmalıdır. Şayet bu arkadaşlarım arasında biri bu işi yaptıysa ilgili vergi dairesine giderek vergi telkinini verecektir. Ama yapmadığına inandığımız için göğsümüzü siper ediyoruz. Ama yeter herkes esnafa çatıyor. Devletine, milletine, bayrağına değer veren bir kesimiz. Bu böyle bilinsin. Esnaf vatan sevdalısı, bayrak sevdalısı, asker ve polis sevdalısıdır. Kimse bizleri bu olumsuz işlere alet etmesin. Bizim emanete ihanet olayımız söz konusu değildir. İhanet etmedik etmemeceğizde. Vatana, milletimize vermeye bir canımız var. Ona da vermeye bu esnaf her zaman hazırdır. Esnafımızı kara leke atmak isteyenler için son kez söylüyorum. Ne kemik uğruna köpek olduk. Ne menfaat uğruna çakal. Biz hayatımız boyunca dik durduk. Sadece vatan ve  millet uğuruna yandık kavrulduk. Ülkemizi seviyoruz. Vatanımızı seviyoruz.  Askerde bizim Donanma da bizim. Onları aileleri bizim namusumuz şerefimiz. Kimse bu esnafı karalamasın”

“ALIR CEKETİMİZİ GİDERİZ”

Başkan Kocaman’ın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan firmalar Mevlana Kebap, Öz Şirin İskender, Hakan Kebap, Sinem Kebap, Sümerler Mağazası sahipleri yaşanan bu olayların kesinlikle gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Bizler bu kentte 50-60 yıllık mazisi olan firmalarız. Askerde bizim, poliste bizim. Onlara hizmet etmek için buradayız. Bu kesinlikle Gölcük esnafına yapılan çirkin bir sabotajdır. Şayet biri gelip ‘yaptın’ derse bizde alır ceketimizi gideriz” diyerek son noktayı koydular.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Necati - 30 Aralık 2017 22:30
Haber 2016 yılında yapılmış, gariptir ki aynı tartışma 2017'nin son gününde hala sosyal medya üzerinden devam ediyor.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99