50 YIL SONRA ASKERLİĞİNİ YAPTIĞI YARHİSAR’I GEZDİ

Uzun yıllar önce Hollanda’ya çalışmaya giden Kemal Ayvaz, yıllar sonra müze olarak gördüğü, Gölcük Belediyesi Yarhisar Müze Gemisini ziyaret ederek duygusal anlar yaşadı.

 

1966-1968 yılları arasında makine, yara/savunma er olarak görev yaptığı T.C.G.Yarhisar’ı yıllar sonra müze olarak ziyaret etme fırsatı bulan Kemal Ayvaz oldukça heyecanlıydı. Elli yıl önce, askerlik görevini yaptıktan sonra Hollanda’ya çalışmaya giden Ayvaz, kendisi gibi çalışmaya gelen Gölcük’lü Metin Balta’yla samimi arkadaş oldu. Her ikisi de yetmiş yaşında olan arkadaşlar emekli olduktan sonra da görüşmeye devam etti. Her yıl dört-beş ay Türkiye’de, geri kalanını Hollanda’da geçiren arkadaşlar, bu yıl Türkiye’ye gelince Metin Balta’nın davetiyle Gölcük’te buluştular. Kavaklı sahilinde ki Gölcük Belediyesi Yarhisar Müze Gemisini gezmeyi tavsiye edince, Kemal Ayvaz eski hatıralarını anarak birlikte müze gemiyi gezdi.

 

Yarhisar’da yaşanmış hikayeler bulmakta mümkün

 

1980-1985 yılları arasında T.C.G.Yarhisar’da makine astsubayı olarak görev yapmış olan müze gemi müdürü İlhan Akbulut “ bu duyguyu iyi bilirim” dedi. Akbulut: “Belediye başkanımız sayın Mehmet Ellibeş’in direktifleri doğrultusunda, bu güne kadar 190.278 kişinin gezdiği müze gemimizi tüm halkımızın ziyaretine aralıksız sunuyoruz. Donanmamızda kırk yıl süresince keşif-karakol gemisi olarak görev yapmış ve on yıldır da Gölcük Belediyesi Yarhisar Müze Gemisi olarak görev yapan Yarhisar’ı ziyaret edenlerden bazı kişiler yaşanmış hikayelerini de bulabiliyor. Kemal Ayvaz ağabeyimiz de bunlardan biri. Ortak duygular yaşadığımız Yarhisar hakkında uzun bir sohbetten sonra kendisiyle birlikte, Gölcük’lü arkadaşı Metin Balta ve oğlu Gültekin Balta ile birlikte müze gemimizi gezdirip, eski günleri andık. Anı defterimize duygularını yazdırdık” dedi. 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Ertuğrul Sezer Karamuezzinler den komsusu - 31 Ocak 2019 13:49
Kemal abinin bilmedigimiz yanlari rnHelal olsun. Selamlar

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99