Hürriyet'ten Bakan Yılmaz'a soru önergesi

CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet de Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yazılı olarak yanıtlanmasını istediği soru önergesini sundu.

 


Milli Eğitim Bakanlığı eğitim ve öğretim camiasının yaz dönemi seminerlerine, Atatürk ve cumhuriyete karşı düşünce ve faaliyetleri ile bilinen Nurettin Topçu’nun ‘Türkiye’nin Maarif Davası’ isimli kitabını ekledi. Eğitim camiasında konuya ilişkin tepkiler yükselirken

 

 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Milletvekili Hürriyet, “Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim ve öğretim camiasının yaz dönemi seminerlerine modern, çağdaş ve laik eğitim karşıtı, Atatürk ilke ve devrimleri ile cumhuriyetin ve Devrim Kanunları’nın temel ilkelerine aykırı düşünce ve faaliyetleri ile bilinen Nurettin Topçu’nun “Türkiye’nin Maarif Davası” isimli kitabı eklendi. İlkokulda ahlak eğitiminin hemen hemen sıfıra indiğini, yerine hayat bilgisi dersinin verildiğini yazan Nurettin Topçu, Harf Devrimi’ne de saldırmakta, Osmanlıca’nın hançerlendiğini ifade etmektedir” dedi.

 

Yaz seminerlerine kitabı konan Nurettin Topçu’nun, ‘Güzel dilimizi vaktiyle divan edebiyatının nesircileri kurutuyordu; şimdi onu Dil Kurumu boğazlamaktadır’ sözlerini de hatırlatan Milletvekili Hürriyet, “Türk Milli Eğitim Sisteminin temel esasları olarak yerini almış çağdaş, bilimsel, laik eğitime, Anayasa ile güvence altına alınan Devrim Kanunları ve demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin  niteliklerine aykırı düşünce ve uygulamaların Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul ve kurumlarda yer bulması anayasaya aykırıdır” açıklamasında bulundu. 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99