Barlar sokağı esnafı Büyüksehir’de

Tramvay projesi kapsamında yıkılacak olan işletmelerin sahipleri KEYDER Başkanı Yusuf Ziya Tom’la birlikte Büyükşehir Belediyesi’ne giderek dilekçe verdi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay projesi kapsamında yıkılacak olan barların sahipleri bugün yeniden Büyükşehir Belediyesi’ne giderek, kendilerine tahsis edilebilecek yer önerilerini dilekçe olarak belediyeye teslim etti. Dilekçeleri teslim ettikten sonra Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’la görüşmek isteyen bar sahipleri Büyükakın’ın Ankara’da olması sebebiyle özel kalemiyle görüşerek sıkıntılarını dile getirdi.

115 İMZA
Tahir Büyükakın’ın özel kalemiyle görüşen barlar sokağı esnafı görmezden gelindiklerini söyleyerek mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Daha önce öneri olarak sundukları bölgelerin kabul edilmediğini söyleyen esnaf bizi aç bırakıyorsunuz diyerek duruma tepki gösterdi. Bar sahibi ve çalışanlarından toplamda 115 imza toplayan Barlar Sokağı esnafı sonuç alınamadığı takdirde mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.
ŞERİT DAVASI
Barcılar adına konuşan Timuçin Sayıner, “Yıkılacak olan 12 mekan sahibi avukatlara gitti. Verilen bu imzalar çalışanların imzası. Toplantılara gittiğimizde 100 kişi etrafımızı sarıyorlar. Polisler, korumalar. Bizim derdimiz şu bize yerimizi göstersinler. Yaptığımız ticareti devam ettirelim. Bizim ticaretimiz özel ticaret. Bu işimizi kapatalım, bakkal açalım gibi bir durumumuz yok. Kendilerinin uydurduğu bir şerit davası var” dedi.
CEVAP ALAMADIK
Alternatif projeler sunduklarını ama bir türlü hiçbir şekilde yetkililerden cevap alamadığını söyleyen Sayıner, “Büyükşehir Belediye Başkanı özel kalem müdürü yer gösterdi. İntertex Fuar Alanı ile Galericiler Sitesi arasında bir yer . Gittik oraya, ölçtürdük, biçtirdik. Çok beğendiler, tamam dediler. Büyükşehir Belediye Başkanı toplantı talep etti. Kıyı kenar kanuna takılır, olmaz. Ne yapacağız başkanım diye sorduğumuzda, bu konu beni hiç ilgilendirmez, benim muhataplarım mal sahipleri dedi. Şimdi bu mülkün bir fiyatı var. Buranın bir de şirket fiyatı var. Bugün cebinize 200 lira koyup Barcelona, Baron barı alamazsınız. Tabii ki bizi muhatap alacaksınız, mecbursunuz. Bizim ruhsatlarımız özel ruhsatlar” diye konuştu.
‘YIKIM ERTELENSİN’
Barlar Sokağı esnafının büyükşehir belediyesine ilettiği dilekçe ise şu şekildeydi: “Şahabettin Mengüsu Caddesi üzerinde bulunan 160 ve 162 numaralı binaların kamulaştırması kapsamında yıkılması gündemdedir. Bu binalarda bulunan işletme sahipleri ve çalışanları olarak mağduriyetimiz malumumuzdur. Diğer yol ve güzergah çalışmalarının daha ileri bir tarihlere sürecek olması göz önünde bulundurularak, gerek taşınabilecek alanlarla ilgili bir neticeye varılmamış olması gerek yaşamlarımızı sürdüreceğimiz yeni iş kurma zorunluluğumuz, gerekse kamu kurum ve kuruluşları olan borçlarımızın ödenmesi mecburiyetimiz söz konusu olduğundan, yıkım 2016 yılı Aralık ayı sonunda gerçekleşmesi ihtiyaç ve gereğinin bilgilerinize sunar, gereğinin yapılmasını arz ve talep ederiz”

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99