İZAYDAŞ’ta anlaşma sağlandı, çalışanlara yüzde 11 zam yapıldı

İZAYDAŞ çalışanlarını yakından ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri uzun pazarlıklar sonrası arabulucu döneminin bitimine üç gün kala sonuçlandı. Anlaşma sonucu ücretlerde ortalama yüzde 11 zam, sosyal haklarda da yüzde 15 artış sağlandı

Büyükşehir Belediyesi’nin yan kuruluşu İZAYDAŞ’ta çalışan işçileri ilgilendiren 5’inci Dönem Toplu İş Sözleşmesi(TİS) görüşmelerinde 6 oturumda anlaşma sağlanamamıştı. Normal süre tamamlanınca arabulucu süreci başladı. Arabulucu sürecinin bitimine 3 gün kala çalışanları temsil eden TES-İŞ ve işvereni temsil eden Yerel-Sen arasında anlaşma sağlandı. İZAYDAŞ Genel Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıyla imzalar atılarak anlaşma resmi olarak sağlandı. Toplantıya İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammed Saraç, TES-İŞ Genel Başkanı Mustafa Şahin, TES-İŞ Adapazarı Şube Başkanı İrfan Kabaloğlu, İZAYDAŞ yetkilileri ve sendika yöneticileri katılım gösterdi.
KAYNAK YARATMA
Programda konuşan İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammed Saraç, “İZAYDAŞ olarak zor iş yapıyoruz. Zorlu piyasanın içinde çalışıyoruz. Sorumluluk taşıyan insanlar olarak bütün kararlığımız şirketin bugünü değil, devamı içindir. Emekliliği 2050’yi bulacak arkadaşlarımız var. Bir sonraki kuşağa karşı sorumluluğumuz bulunuyor. Elde ettiğimiz kar birilerinin cebine girmiyor. Bizim maliyetlerimizi karşılamış olmamız ve çalışanlarımızın hakkını doğru ve zamanında vermemiz gerekiyor. Biz bir miktar daha kaynak yaratıp yatırım yapmalıyız. Şirketimizin ömrünü uzatmalıyız. Çalışanlarımızla birlikte bu dönüşümü birlikte yapıyoruz” şeklinde konuştu.
ORTAK PARÇALAR
Konuşmasının devamında Saraç, “Ekibimiz çok büyük özveriyle çalışıyor. Dışarda bizim dışımızda dönen bir piyasa var bunu da dikkate almalıyız. İZAYDAŞ çalışanları makul ücret alır, vaktinde alır. Arkadaşlarımız da şu ana kadar hiçbir zaman bu sıkıntıya düşmediler idari maddelerde de çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bir takım maddeler masada, ortak bir noktada buluşamadığımız için geri çektik. Tekrar görüşeceğiz. Bu sözleşme süresince Yerel-Sen ekibine teşekkür ediyoruz. TES-İŞ temsilcilerine de teşekkür ediyorum, süreç boyunca dikkatli davrandılar. Biz aynı tarafın ortak parçalarıyız” dedi.
SENDİKACIYIZ İSTERİZ
Saraç’ın ardından konuşan TES-İŞ Genel Başkanı Mustafa Şahin şunları söyledi; “ İZAYDAŞ ülkemizde çoğu şirkete örnektir. Dün atık olan maddelerin bugün enerjiye dönüşmesi çok güzel bir çalışmadır. Böyle bir şirketle bu çalışmaları yapmak mutluluk veriyor. Sendika olarak özel sektör ve kamusal alanda 60 bin üyemiz bulunuyor. Bizde onların sorunlarıyla ilgili çalışmalar yapıyoruz. İlk sözleşmeden bu yana baktığımızda gerçekleştirilen kazanımları göz ardı edemeyiz. Biz sendikacıyız isteriz. İlerleyen süreçte de hak ettiğimizi almak ve onun karşılığını çalışarak vermek için elimizden geleni yapacağız.
TAKSİM ISRARI MANASIZ
Bizim sendikamız ne o taraftan ne bu taraftandır. Biz çalışanlarımızın haklarını savunmak için varız. Ülke olarak birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olan zamandayız. Hiç kimse 1 Mayıs’ı, toplu sözleşmeyi bahane ederek kargaşa çıkarmaya çalışmasın. 1 Mayıs’ta illa Taksim’de ya da başka bir yerde ısrar etmenin bir manası yoktur. 1 Mayıs çalışanların hakkını aramak sorunlarını dile getirmekse eğer o zaman herkes toplanır basın çağrılır ve karşılıklı tartışma ortamı gerçekleştirilir.”
DERSLER ÇIKARDIK
Son olarak konuşan TES-İŞ Adapazarı Şube Başkanı İrfan Kabaloğlu, “Hem Yerel-Sen hem de işverenle toplu sözleşmeyi makul bir noktaya getirmeye çalıştık. 1 buçuk aydır konuşuyoruz. Bu toplu sözleşmeden iyi dersler çıkardık. Bu sözleşmede bir hak alınmışsa, o hakkı geri almak sendikacı için zordur. Masada bunları bitirdiğimizi düşünüyorum. Toplu sözleşmede yeni kazanımlar da elde etmek istiyoruz. Toplu sözleşme bir pazarlık, geçmiş dönemde kıdem tazminatı vardı, onu kaldırdık. Bu dönemde de kıdemle ilgili hak talep ediyorduk. İZAYDAŞ Türkiye ortalamasının altında değil. İZAYDAŞ’ta tasarruf yapmak isteyen arkadaşlar yapabiliyor. İZAYDAŞ’ın işi her zaman olsun, iş yerimizi koruyalım. ” dedi
SOSYAL HAKLARDA ARTIŞ
TİS görüşmeleri sonucunda sendika üyesi çalışanlara sözleşmenin 1’inci yılında işe giriş tarihi ile 31 Aralık 2015 tarihleri arasında işyerinde geçirdikleri her bir tam hizmet yılı için 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren günde 5 kuruş (ortalama 1 TL’ye tekabül ediyor) kıdem zammı uygulanarak tüm çalışanlara seyyanen 9,5 TL ücret zammı yapıldı. Bu da ücretlerde ortalama yüzde 11 zamma tekabül ediyor. Sosyal haklarda da yüzde 15 artış sağlanmıştır. İkinci yılda ise gerçekleşecek olan enflasyon oranında artış maaşlara yansıyacaktır.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99