Diş Hekimleri’nin tek adayı Okumuş

Diş Hekimleri Odası’nda mevcut Başkan Hasan Orakçı’nın yeniden aday olmadığı 15. Olağan Genel Kurulu için Gönül Uluca Okumuş tek aday olarak seçime giriyor

Türk Diş Hekimleri Birliği’ne bağlı Kocaeli Diş Hekimleri Odası 15. Olağan Genel Kurulu dün Fuariçi Sivil Toplum Merkezi’nde düzenlendi. Olağan Genel Kongre’de yeniden aday olmayan mevcut Başkan Hasan Orakçı’nın yerine başkanlık için Gönül Uluca Okumuş tek aday olarak seçime giriyor. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongrenin Divan Başkanlığı’nı Mehmet Kılıç üstlenirken katipliklerini ise Hamza Turan, Osman Öztürk ve Reyhan Kozgün yaptı. 450 üyenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongre, bugün saat 09.00’da oda binasında gerçekleşecek. Seçimin sonucunda 9 yönetim kurulu üyesi, 3 denetleme kurulu üyesi, 5 disiplin kurulu üyesi ve 7 delege belirlenecek.
‘SAĞLIK POLİTİKALARINDA ÖNCÜLÜK’
2 yıl boyunca Oda Başkanlığı görevini icra eden mevcut Başkan Hasan Orakçı, “Terör olaylarında birçok vatandaşımızı kaybettik. Bir an önce ülkemizde ve bütün dünyada barışın egemen olmasını diliyorum. Bizlerin mesleğimizi icra ederken hastalarımıza gösterdiğimiz önemle birlikte tüm meslektaşlarımızın toplumsal değerlerimize sahip çıkmak ve mesleğimizi yüceltecek sağlık politikalarının üretilmesinde öncü olmak ve katkı sağlamak gibi önemli misyonu bulunmaktadır” dedi.
‘DAYATMANIN EN NEGATİFİNİ YAŞIYORUZ’
Orakçı devamında, “Ne var ki meslek odalarının bu rolü demokrasinin tam olarak oturduğu hukukun üstünlüğünün devletin en üst mercilerindeki kişiler tarafından kabul edildiği ülkelerde mümkün olmamaktadır. Dayatma bir yönetmeliğin sonuçlarını hepimiz en negatif yönünü yaşamaktayız. Tam olarak hazırlık yapılmadan sahada uygulanmasından birçok zorlukla karşılaşılan bir yönetmelik çıkarıldı. Özel de çalışan diş hekimlerinin çalışma esaslarını düzenleyen yönetmelik, Türk diş hekimlerin görüş alınmadan muayene kapatma kararı alındı” şeklinde konuştu.
‘ÖRGÜTÜMÜZÜ MUHATAP ALMADILAR’
Kocaeli Diş Hekimleri Odası olarak bizler de bu yönetmelik çıkmadan önce oda merkezinde, Gebze İlçesi’nde ve 3 ADSM’de hekimlerimizin nasıl etkilenecekleri konusunda bilgilendirme toplantıları yaptık. Meslek odalarını itibarsızlaştırma çabasındaki iktidar hiçbir şekilde yönetmeliğin hazırlanmasında meslek örgütümüzü muhatap almadılar. Yaşanan zorluklardan sonra biraz daha ılımlı bir tavır sergilenerek meslek örgütümüzle birlikte bir takım çalışmalarda bulunulmaya başlandı. Umuyoruz ki 1 Haziran’daki uygulamadan önce bizleri zorlayıcı maddelerde düzenlemeler yapılır” ifadelerine yer verdi.
‘HEP DAHA İLERİ SEVİYEYE’
Ardından Başkan Adayı Gönül Uluca Okumuş ise, “Gerek özelde gerek kamuda çalışan arkadaşlarımızın her birinin sorunları her geçen gün artmakta. Yeni mezun meslektaşlarımız kaygıyla mezun olmaktadırlar. Durum böyleyken 2 dönemdir oda yönetiminde görev alan biri olarak odamızın başarısızlığında da başarılarında da emeğim ve sorumluluğum vardır. Bu dönemde de Diş Hekimleri Odası’nın kurumsal kimliğini daha ileri seviyeye çıkartmak dileğimdir” sözlerini kullandı.
OKUMUŞ’UN YÖNETİMİ:
Hasan Orakçı, Gönül Uluca Okumuş, Töre Genç, Bora Bayrak, Serkan Emen, Ece Erinçışık, Fatma Ruban Yavuz, Hamza Turan, Meral Bozyiğit
DİSİPLİN KURULU ÜYELERİ:
İsmail Yazıcı, Nuran Kaya, Reyhan Karaaslan, Bilge Genç Çetek.
DENETLEME KURULU ÜYESİ:
Mehmet Kılıç, Ali Akçay, Asuman Gökçe.
DELEGELER:
Müzeyyen Topçu Tan, Niyazi Özyuva, Hakan Tanta, Reyhan Kozgün, Töre Genç, Cem Bakırcı, Engin Tokmak
GÖNÜL ULUCA OKUMUŞ KİMDİR?
1975 İzmit doğumlu. Konya Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunu. Evli ve bir çocuk annesi olan Okumuş, 1998 yılından beri Diş Hekimleri Odası üyesi olarak biliniyor.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99