Flaş Kocaeli

Yılan hikayesine dönen cedit projesi

Yılan hikayesine dönen Cedit Mahallesi’nde kentsel dönüşüm olayında kimseden ses çıkmıyor.

Protokol için geçtiğimiz eylül ayında Büyükşehir meclisinde Başkan Tahir Büyükakın’a yetki verilmişti. 

 

Bilindiği gibi Cedit Mahallesi'nde 4 yıldır başlamayan kentsel dönüşüm projesi İzmit Belediyesinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devredilmişti. Bakanlık, Büyükşehir Belediyesi ile projeyi yapmak için çalışmaları başlattı.

 

 Yılan hikayesine dönen Cedit Mahallesinde 1 ilkokul, 1 cami, 14 ticaret, 4 konut+ticaret, 484 konut, 1 garaj yapısı vardı. %95.7’lik bir oranla alanda en çok var olan fonksiyon konuttu. Yapılan tespitlere göre; 1 katlı 140, 2 katlı 175, 3 katlı 108, 4 katlı 54, 5 katlı 22, 6 katlı 7 yapı olmak üzere toplam 506 yapı bulunacaktı. 

 

Cedit Bölgesinin imajının iyileştirilmesi, sağlıksız ve güvensiz yapı alanlarının yenilenerek bölgeye yeşil alan, sosyal donatı alanı, altyapı ve ulaşım sistemleriyle yaşanabilir standartlarda değer katılması, bölgenin sağlıklı, güvenli ve yaşanabilir kent parçası haline getirilmesi için yapılan proje duruşa geçti.

 

Fatma Kaplan Hürriyet'in Cedit projesini tokiye devretmesinden sonra proje ile ilgili hiç bir bilgi alınamadı.

 

Mahalle sakinlerinden Eyüp Başdemir hiç bir muhatap bulamadıklarını, yetkililerin kendilerini bilgilendirmesini istedi.

 IMG_20201007_131255

Eyüp Başdemir yaptığı açıklamada ;

 

Cedit Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm projesi rafa mı Kalktı diye sordu, Cedit Mahallesi'nde oturan halk kendilerine bir açıklama yapılmasını bekliyor Başdemir, birçok evin tadilat yapılması gerekirken vatandaş, belediye açıklama yapmadığı için ne evlerini tamir ettirebiliyor ne de başka bir program yapabiliyorlar. 

 

Cedit Mahallesi sakinlerinden Eyüp Başdemir gazetemize gelerek sıkıntılarını dile getirdi Başdemir bize bir açıklama yapan yok, ne yapacağımızı bilmiyoruz. 

 

Cedit projesi İzmit Belediyesinden çıkınca kendimize muhatap bulamadık, ne Toki ne de Büyükşehir yetkililerinden bir açıklama gelmedi. 

 

Benim çatım akıyor ama tadilat yaptıramıyorum, eşya almam gerekiyor alamıyorum ev halkı ile belediye arasında kaldım dedi.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Eyüp Başdemir - 12 Ekim 2020 13:11
Nokta haber

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99