Flaş Kocaeli

Karantina ihlali yapanlar ne kadar ödeyecek?

Kocaeli’de karantina ihlali yapan vatandaşların yurtlarda izolasyona alınma kararının ardından, kişilerin günlük 80 lira yemek bedelini cebinden ödeyeceği açıklandı

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli'de  karantina ihlali yapanların zorunlu olarak yurtlarda alınmasına karar verilmişti. Yurtlara alınanlara ise masraflarını kendileri karşılayacağı bildirilmişti. Kocaeli Valiliği tarafından alınan son kararda ise bu kişilerin günlük 80 lira yemek bedelini cebinden ödeyeceği açıklandı.

 

80 TL YEMEK PARASI

Konuyla ilgili Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun kararı şöyle; “İlimiz genelinde evde izolasyonda olması gerekirken kolluk birimlerince yapılan denetimler sonucunda konutlarını terk etmek başta olmak üzere değişik şekillerde izolasyon kararına aykırı hareket ettiği tespit edilen, haklarında ilgili genelgeler ve hıfzıssıhha kurul kararları çerçevesinde gerekli idari işlemler yapılarak, Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulan, ayrıca Valiliğimizce izolasyon sürecini tamamlatmak üzere tahsis edilmiş olan yurtlara sevk edilerek zorunlu izolasyona tabi tutulan kişilerin yurtlarda kaldıkları süre zarfında, özel kişisel ihtiyaçları hariç yurttaki genel hizmetler (konaklama, yemek ve temizlik) için belirlenen (KDV dahil) günlük 80 TL.

 

 

EK ÜCRETLER 25 TL

Bireysel maliyetin ve şampuan, diş macunu, diş fırçası gibi özel kişisel temizlik ürünlerinin talep edilmesi halinde bunlar için de toplam konaklama ücretine (KDV dahil) 25 TL. eklenerek bu bedellerin kendilerinden tahsil edilmesine,Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verildi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99