Flaş Kocaeli

Durhasan Mahallesinde İlk Hasat Gerçekleşti

İzmit üretiyor sloganı ile 2020 14 Mayıs'ta gerçekleşen ekim ile tarımsal bir hamle yapan İzmit Belediyesi, ilk hasadını bugün başkan Hürriyet'in de katıldığı tören ile yaptı.Yaklaşık 6 dönüme kurulu alandan 1.5 ton hasat yapıldı.

İzmit Belediyesi tarafından  hayata geçirilen Tarımsal Uygulama Bahçesi'nden ilk mahsul hasadını yaptı. Durhasan Mahallesi Tarımsal Uygulama Bahçesi'nde gerçekleştirilen etkinliğe İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in yanı sıra İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, Meclis üyeleri Ertuğrul Malçok, Süleyman Şen, Tuncay Aşkın, Ulaşım Müdürü Şaziye Marul, Özel Kalem Müdürü Duygu Çetiner, Kırsal Hizmetler Müdürü Şafak Üzümoğlu ve muhtarlar ve basın mensupları katıldı.  ortalama 1.5 ton hasat.  80 gün önce yapılan ekimin ardından bugün ilk hasadı yapılan meyve ve sebzeler arasında 2 çeşit biber, kıl biber, sivri biber, 2 çeşit patlıcan, 2 çeşit domates ve salatalık bölümleri yer alıyor. Yaklaşık 6 dönüme kurulu olan arazide 1.5 ton hasat yapıldı. Toplanan mahsul 200 aileye bayram öncesinde dağıtılacak. 

TOPRAK VE ÜRETİM ÖNEMENLİ

Emeğimizin kaşılığını bugün alıyoruz, bu mutluluğu beraber yaşıyoruz,  "Üreten belediye olarak yolumuza devam ediyoruz" diyerek ilk hasadı yapan Başkan Hürriyet, "Toprak ve üretim ülkemiz için çok önemli. Cennet vatanın her karış toprağı pandemiyle birikte daha da önemli hale geldi. Sağlıklı gıdaya ulaşmanın önemi pandemi sürecinde bize çok şey gösterdi. Tarımsal üretim zaman isteyen şeyler, yaptığımız işler zamanla hayata geçecek" şeklinde konuştu.

ÜRETEN BELEDİYE OLMAYA ÇALIŞIYORUZ

Üreten belediye olmaya çalaşacağız,"Birçok alanda aktif bir şekilde üretmeye devam edeceğiz" diyen Hürriyet, "Üreten belediye olmaya çalışıyoruz ve bu yolda da devam edeceğiz. Biz burada çiftçilik yapmayacağız ama deneyim kazanmak için önce kendimiz üretmeliyiz diye düşündük. Ürünlerimizi sizlerle birlikte hasat edeceğiz. Çiftçiye destek olmak çok önemli. Bu sebeple ve bu amaçla daha iyisi için çalışıyoruz. Halk süt projemiz de tam olarak hayata geçtiğinde o da tarımsal hamlemizin bir parçası olacak" ifadelerini kullandı. 

KÖY KADINLARI KOOPERATİFİ KURACAĞIZ

Hürriyet konuşmasında ayrıca şunlara değindi, "Ata tohum ile kendi ürünümüzü elde edersek hibrit tohumdan kurtuluruz" diyen Hürriyet, "Burada çok üretici var ama kooperatifleşmemişler. Belediyeler bu şekilde çiftçilere destek verebilir. Köy kadınlarının kooperarif kurarak ve üreterek para kazanmasını sağlayacağız. Kadın tabanlı bir çalışmamız olacak. Malzemesiyle toprağıyla destek vereceğiz onları da halk marketlerde satacağız" dedi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99