Flaş Kocaeli

Başkan Sezer: “Denizcilik ve Kabotaj Bayramımızın 94.yıl Dönümü Kutlu Olsun”

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 94.yıl dönümü vesilesiyle yaptığı açıklamada: “Kurtuluş Savaşı sonrası denizlerdeki hakimiyetimizin tasdiki niteliğindeki, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile, yabancı devletlerin deniz ticaretimizdeki kontrolü son bulmuştur.

Kabotaj Kanunu, ‘Mavi Vatan’ bilincini insanımıza aşılamış, denizciliğimizin gelişip büyümesinde çok etkin bir rol oynamıştır.

 

Limanlarımızda her türlü yük ve yolcu taşıma hakkını Türk bayraklı gemilere ve Türk vatandaşlarına tanıyan Kabotaj Kanunu, kapitülasyonları tarihin tozlu rafları arasına kaldırmıştır.

Türk denizciliği, Kabotaj Kanunu ile ekonomimizde mühim bir sektör haline gelmiştir. Açılan büyük limanlarla, ülkemiz, dünyaya deniz yoluyla bağlanmıştır. Modern tersanelerde inşa edilen gemilerle de, ülke ekonomimize çok ciddi bir katkı sağlanmıştır. Denizcilerimizin ekonomiye olan katkısı, 94 yıldır artarak devam etmektedir.

 

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı vesilesi ile; denizcilik sektörünün gelişiminde emeği geçen tüm denizcilerimizi en içten duygularımla kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca; denizlerde hayatını kaybeden tüm deniz şehitlerimizi de, minnet ve saygıyla yâd ediyorum” dedi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99