Flaş Kocaeli

İzmit’te Lavantalar İçerisinde Sosyal Yaşam Alanı

İzmit Belediyesi başlattığı lavanta üretiminin ardından bu kez Çayırköy’de kuracağı Lavanta Parkı ile hem ekolojik turizmi destekleyecek hem kente yeni sosyal yaşam alanı kazandıracak

Kente nefes aldıracak yaşam alanlarını hayata geçirmeye devam eden İzmit Belediyesi, kendisine ait Çayırköy 134 ada parseldeki park alanını Lavanta Parkı’na dönüştürmek için düğmeye bastı. 5 bin 100 metrekarelik alan içerisinde kurulacak olan Lavanta Parkı ile İzmit Belediyesi ekolojik turizmi destekleyecek. Lavanta Parkı’nın görsel zenginliğini oluşturacak 2 bin 800 metrekarelik alanında önümüzdeki günlerde lavanta dikimine başlanacak.

 

HEM GÖRSEL HEM SOSYAL ALAN ZENGİNLİĞİ

İzmit Belediyesi, geçtiğimiz yıl sonundan itibaren ekim alanına dönüştürdüğü atıl durumdaki tarım arazilerini yeniden kazandırarak ilaç, gıda, kozmetik, sağlık sektöründe yoğun talep gören lavanta bitkisinin Durhasan Köyü’nde üretimine ve yetiştiriciliğine başladı. İçerisinde kafeterya, dinlenme alanları, fotoğraf çekilme noktaları, çocuklar için lavantalardan oluşan bitki labirenti ve gezinti yolları yer alacak olan Çayırköy’deki Lavanta Parkı ise hem görsel hem sosyal zenginliğiyle İzmit’e yeni bir nefes aldıracak.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Nevin Oztok - 30 Mayıs 2020 12:30
Tebrikler Çok Teşekkürler. hep yurt dışında görüyordum neden bizde olmasın diye üzülüyordum bu haber beni çok mutlu etti.tekrar TEŞEKÜRLER.Başakanim Yolunuz açık olsun.
Mahire Uzunosmanoğlu - 29 Mayıs 2020 19:16
Emeğinize, yüreğinize sağlık başkanım, izmit sizinle güzel, sevmiyordum bu şehri, siz zorla sevdiriyorsunuz, sağolun...
Seyfettin Tekçe - 29 Mayıs 2020 15:59
Yaşam alanları kentin nefes alma yerleri olmalı. Biyolojik zenginlikle yetişen genç nesil tanıştırılmalı. Daha önemlisi hobi bahçeleri tesis ederek üretimden uzaklaşan toplumu toplumu üretimle buluşturulmalı. Üretime köylümüz kooperatifleştirerek köylerimiz üreten ve yaşanabilir hale getirmek görevimiz olmalı. Bu çalışmalara emek verenleri kutluyorum.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99