Flaş Kocaeli

Fatma Hanımın Yaptıklarını Doğru Bulmuyorum

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın İzmit Belediyesi'nden çıkarılan işçilerle ilgili sorulara da samimi yanıt verdi. Benim hakkımda söylenenlere cevap yetiştirmeye kalkarsak iş yapamayız. Ben kamu vicdanını rahatsız edecek bir tutum sergilemem dedi, ihtiyacım olursa o arkadaşlardan işe alırım dedi.

İNSANLARI MAĞDUR ETMEK YANLIŞ

Büyükakın açıklamalarında Fatma hanımın yaptığını doğru bulmuyorum. Başka bir çözümü olabilirdi. Hangi siyasi görüşte olursa olsun işten çıkarılan o insanların bir aileleri var. İnsanları mağdur etmeyi doğru bulmuyorum. Ben eğer siyasi bir tutum sergileseydim günlerce hakkımda olumsuz yazan 'ismini vermeden' o gazatecinin oğlunu işten çıkarırdım. Ama öyle bir şey yapmadım o da seçimden birkaç ay önce işe alınmıştı. Benden önceki başkan öyle uygun görmüş bizede saygı göstermek düşer dedi. 

 

GEREKÇE OLARAK LİYAKATA BAKILMIYOR

Maide Restoranda gazetecilerle bir araya gelen başkan Büyükakın  sohbet toplantısında samimi açıklamalarda bulundu.  Her ay sizlerle bir araya geleceğiz istişare edeceğiz dedi. Büyükakın, isim vermeden gazeteci İsmet Çiğit'in seçimden bir ay önce Büyükşehir'de işe alınan oğluna dokunmadığını sebeplerini de açıkladı.  Büyükakın, İzmit Belediyesi'nden çıkarılan personelle ilgili sorulara da açıklamada bulundu. Gerekçe olarak liyakata bakılmadığı söylendi. Eğer öyle ise bir sınav yapılmadan alınan işçiler var. İzmit Belediyesi bu zamana kadar alınan elemanları sınavla alsaydı o zaman anlardım.

 

BÜYÜKŞEHİRDE BİRÇOK CHP Lİ ÇALIŞIYOR

Ben esasen bu şekildekilerle uğraşmayı doğru bulmuyorum. Mesela ben belediye başkanı olmadan önce belediyeye personeller alındı. Belediye Ak Parti’li olmadan da pek çok kimse işe alınmıştı. Belediyemde pek çok CHP’linin çalıştığını biliyorum. Bunların seçim dönemlerinde CHP’ye çalıştığını da biliyorum. Ben bunlara dokunmuyorum.  Belediyeden çıkarılan kişilerin isim isim açıklanmasını, kamuoyunda tartışılmasını da doğru bulmuyorum dedi. 

 

İHTİYAÇ OLURSA O İSİMLERİ İŞE ALIRIM

Büyükakın; Ben insanların ekmeğiyle oynamayı kendi vicdanıma sığdıramıyorum. Bakın bu insanların birer ailesi var. Ben belediye başkanı değil de belediye çalışanı olsaydım ve bu bana yapılsaydı ben rahatsız olurdum.  Çok basit bir ölçü var aslında, kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasına yapmayacaksınız. Biz başkanlar olarak eleştirilere tahammül etmek zorundayız.  Farklı siyasi görüşleri var diye insanları ekmeklerinden ederseniz bu kente hayır gelmez. Belediyeden atılan işçileri işe alacakmısınız ? sorusuna ise başkan Büyükakın İhtiyaç olursa o isimleri işe alacağım. Ben hem teşkilatlarıma vefalı olacağım hem de kamu kaynaklarını iyi kullanacağım. Bu sebeple bütün çıkarılanları ben işe alamam. İhtiyaç olursa işe alabilirim. Burası benim çiftliğim değil. Ben insanların ekmeğinden edilmesini vicdanıma sığdıramıyorum. Bu insanların ekmeğiyle uğraşmıyorum. Kesinlikle kamu vijdanını rahatsız edecek bir tutum sergilemem dedi.

 

GAZETESİNDE BANA ÇAKAN ADAMIN OĞLU BELEDİYEDE

Büyükakın son olarak  mesela ben yazılarının yüzde 90’nın da olumsuz yazan  bir gazetecinin Büyükşehir’de seçimden bir ay önce işe alınan oğluyla uğraşmıyorum. Gazeteci benle ilgili yazı yazıyor diye niye oğluyla uğraşayım? Daha ne diyeyim ki? Bence burada söz bitti açıklamalarında bulundu. Büyükakın'a o gazeteciye maaşınızın yarısını vermeyi teklif etmişsiniz?  sorusuna da yanıt geldi. Ben Maaşımın yarısını neden o gazeteciye vereyim. Benim ona borcum mu var ki! maaşımın yarısını teklif edeyim dedi. Büyükakın kenisinin artık bu tür sorulara yanıt vermeyeceğini kentte gereksiz polemik yaratmamak adına bugüne kadar hiçbir  açıklamalarda bulunmadığını gazeteciler sorduğu için cevap verdiğinin de aldını çizdi.  

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99