Flaş Kocaeli

2. İzmit Uluslararası Kısa Fİlm Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

İzmit’in en önemli sanat organizasyonlarından biri olan “2. İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali” ödülleri sahiplerini buldu.

İzmit Belediyesi ve Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği’nin işbirliğinde gerçekleştirilen ve Kocaeli Sanayi Odası tarafından da desteklenen “2.İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali” ödülleri sahiplerini buldu. 5 kıtadan, 30 farklı ülkeden toplam 548 film başvurusunun yapıldığı yarışmada 8 kategoriden ödül verildi.

 

15 JÜRİ ÜYESİ YER ALDI

 

Bu yıl “Sanat ve Sanayi” temasıyla düzenlenen, sanayi kenti olarak bilinen İzmit’te, sanatseverlerin keyifle izleyecekleri bir kısa film festivali geleneği oluşturmayı, amatör yada profesyonel kısa film yönetmeni ve yapımcılarının üretmiş oldukları filmleri sanatseverlerle buluşturarak, bu filmlerin ulusal ve uluslararası alanda da tanıtılmasını sağlamak ve bu yolla kısa film sektörünün gelişimine önemli katkı sağlayan festivale ilgi yoğun oldu.  İzmit’in tanıtımına önemli katkıda bulunmayı amaçlayan “2.İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali”nin ön eleme ve ana jürisinde 5’i yabancı tamamı film sektöründe tanınan ve ödül kazanmış yönetmen, yapımcı, akademisyen olmak üzere toplam 15 jüri üyesi yer aldı.

 

41 FİLM SANATSEVERLERLE BULUŞTU

 

Uluslararası ve ulusal yarışma bölümü olmak üzere iki ayrı ana bölümde, kurmaca, belgesel, animasyon/deneysel ve festival teması kategorilerinin yeraldığı 2. IISFF’te, jüri heyeti değerlendirmesi sonucunda uluslararası yarışma bölümünden 18 finalist film, ulusal yarışma bölümünden 12 film ve gösterim seçkisi kazanan 11 film olmak üzere toplam 41 film 2-3 Ekim tarihlerinde 41 Buda AVM Gösteri Alanı’nda sanatseverlerle buluştu.

 

PANELLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Film gösterimlerinden önce İngiliz oyuncu, yönetmen ve yazar RogerWorrod'un konuşmacı olarak yer aldığı " Sanat ve Sanayi", yönetmen Çağatay Çelikbaş'ın konuşmacı olarak katıldığı "Belgesel Filmde Gerçeklik" ve ödüllü yönetmen Korhan Günay'ın konuşmacı olarak katıldığı "Kısa Film ve Senaryo" temalı paneller düzenlendi. Ayrıca, festivalin ikinci gününde, Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği(AND) tarafından organize edilen, Tarihi Orhan Camii'den başlayıp Saat Kulesi'nde biten "İzmit Kültür ve Tarih Turu"nda festivalin yabancı ve yerli konukları İzmit'in tarihi zenginliklerini görme ve tanıma fırsatı buldu.

 

8 KATEGORİDE ÖDÜL VERİLDİ

 

Jüri değerlendirmesi sonucunda uluslararası ve ulusal yarışma bölümü kategorilerinde birincilik kazanan yönetmenlere ödülleri Ramada Plaza ByWyndham İzmit Otel'de düzenlenen "2. İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali Ödül Töreni"nde takdim edildi. Yarışma sonucunda 8 kategoride ödüller verildi.

 

İZMİT ÖNEMLİ BİR KENT

 

Festivalin kapanış konuşmasında söz alan Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği(AND) Başkanı Akın Ülkü Sevinç " 2014 yılında ilk olarak yerel filmler ve yerel yönetmenlerin katılımıyla başlattığımız "İzmit Film Festivali" geçen seneden bu yana uluslararası boyuta ulaşmış durumda. Birbirinden değerli 15 jüri üyemiz başvuru yapan 548 filmi adil ve şeffaf bir şekilde değerlendirip birincilik kazanan film ve yönetmenleri belirledi. İzmit günümüzde daha çok sanayi kenti olarak bilinen şehir. Daha doğrusu sanayiye kurban edilmiş bir kent. Altında 3 bin yıllık kadim bir tarihin yattığı, krallık ve imparatorluklara başkentlik yapmış bir kent. Çok değil 60-70 yıl öncesine kadar her çeşit deniz canlısının hayat bulduğu, Marmara'nın Bodrum'u Çeşme'si olabilecekken ülke sanayisinin ağır yükünü üstlenen bir kent İzmit” dedi.

 

BAŞKAN HÜRRİYET’E TEŞEKKÜR

 

Konuşmalarına devam eden Ülkü, ”Bu yılkı festival temamızı bu konuya dikkat çekebilmek için “Sanat ve Sanayi” olarak belirledik. Büyük emekler harcayarak düzenlediğimiz "İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali(IISFF)"nin çapı önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek. Bu seneki festivale en büyük desteği veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Hürriyet Kaplan başta olmak üzere, Kocaeli Sanayi Odası’na ve festivale destek veren kişi ve kurumlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Seneye "3. İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali(IISFF)"nde görüşmek dileğiyle" şeklinde konuştu.

 

ÖDÜL KAZANANLAR

 

Uluslararası Yarışma - En İyi Kurmaca Film

Gazanfer Biricik | GAB | Fransa

 

Uluslararası Yarışma - En İyi Belgesel Film

MarcoRimondi | L'Eroico | İtalya

 

Uluslararası Yarışma - En İyi Animasyon Film

ErfanParsapour | TheIncomplete | İran

 

Art Nicomedia Özel Ödülü

AnthonyMerchak | My Destiny , Their Call | Lübnan

 

Ulusal Yarışma - En İyi Kurmaca Film

Onur Yağız | Toprak | Türkiye

 

Ulusal Yarışma - En İyi Belgesel Film

Batuhan Kurt | Kurbağa Avcıları | Türkiye

 

Ulusal Yarışma - En İyi Animasyon Film

Gökalp Gönen | Avarya | Türkiye

 

Ulusal Yarışma - En İyi Festival Temalı Film

Turan Kubulay | Bir Tütün Belgeseli | Türkiye

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

bir kişi - 09 Ekim 2019 16:25
Geçtiğimiz yıllardan bir film sever olarak takip ediyorum. İzmitten yönetmen arkadaşlar bu yarışmalara katılmıştı bu sene göremedim acaba katılmadılarmı yoksa dereceyemi giremediler merak ettim..
vatandaş cenga - 09 Ekim 2019 15:46
türkiyede onca kısa film dernekleri var yurt dışından jüri getirmekte neymiş izmit belediyesinin çok parası var anlaşılan
rıza adıbelli - 09 Ekim 2019 15:43
sponsor olanların bile gitmediği bir festival yapmışlar çok komik ya
naciye karan - 09 Ekim 2019 15:41
bu yarışmayı yapan komite sormak istiyorumrnKocaeliden bu yarışmaya katılan yönetmenler hiçmi yoktu rnbu şehrin göbeğinde yermi bulamadınızda gidip orada yapıyorsunuz
hakan hudutçu - 09 Ekim 2019 15:34
avm de denk gelmiştik eşimle ancak bedava olmasına rağmen bir elin parmaklarını geçmeyen bir festival olmuş neredeyse görevliler dışında çok kişi yoktu. onca kurumun sponsor olmuş paraya yazık o paraları oraya harcayana kadar gidin fakir fukara doyurun

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99