Flaş Kocaeli

MARUF'un gündemi deprem oldu.

Marmara Uluslararası Kent Forumu’nda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Rayların, denizlerin üzerinden bir yerden bir yere gidiyoruz. Bütün bunların mutluluğumuzu artırması gerekirken şehirlerdeki gayrı safi mutluluk hasılası maalesef düşüyor” dedi. Forumda ayrıca geçtiğimiz hafta yaşanan İstanbul depremi de konuşuldu. Belediye başkanlarının akıllı kentlerin yanı sıra depremle başa çıkma yöntemlerini anlattı.

YOĞUN KATILIM

Marmara Belediyeler Birliği’nin uluslararası düzeyde iki yılda bir düzenlediği Marmara Uluslararası Kent Forumu (MARUF) İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın yanı sıra Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Cemil Arslan, Yerel Yönetimler Genel Müdürü Turan Konak, Bursa Büyükşehir belediye Başkanı Alinur Aktaş, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Balıkesir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, BM Kankınma Programı (UNDP) Türkiye Ülke Direktörü CloudioTomasi, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Marmara Belediyeler Birliği eski Başkanlarından Erol Köse, Kadir Topbaş, Recep Altepe, eski Genel Sekreteri Selahattin Yıldırım, başkonsoloslar, büyükelçiler, STK temsilcileri de katıldı.

 

‘YEREL YÖNETİMLER ÖNEMLİ AKTÖRLERDİR’

Programına açılışında Barış İçin Müzik Vakfı çocuk ve gençlik orkestrasında yer alan 100 çocuk özel bir dinleti sundu. 25 ülkeden 200’den fazla konuşmacının yer aldığı forumda ayrıca teknik geziler, sergiler, canlı performanslar da yer aldı. İşitme engelliler için işaret dili eğitmeni de sahnede yer aldı. Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Cemil Arslan, “Sadece katılımınızı değil etkin katılımınızı da bekliyoruz. Doya doya bizleri eleştirin. Şehirler sürekli evrilir. Bu forum yeni şeyler söylemek için yaptığımız faaliyetlerden biridir. Çoğalan ve çeşitlenen kamu hizmetleri yerel yönetimlerin ne kadar önemli aktörler olduğunu ortaya çıkarıyor” diye konuştu.

 

‘NÜFUSUN YÜZDE 70’İNDEN FAZLASI BÜYÜKŞEHİRLERDE’

Arslan’ın ardından konuşan Yerel Yönetimler Genel Müdürü Turan Konak, “Akıllı şehirlerden çevreye saygılı şehirlere kadar çok çeşitli alanlarda yerle yönetimlerle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türkiye nüfusunu yüzde 70’den fazlası büyükşehir sınırları içerisinde yaşamaktadır. Yerel yönetimler ihtiyaçlara göre bir takım değişiklikler göstermektedir. Yoğun göç alan şehirlerde mevcut kaynakların en etkin kullanımının gayreti içerisindeyiz. Vatandaşın memnuniyetini en üst düzeye çıkararak kamu yararını tesis etme çabasındayız. Mevzuat kaynaklı uygulamada yaşanan sorunları çözmek adına uğraşıyoruz” dedi.

 

‘MUTLULUK HASILASI DÜŞÜYOR’

Genel Sekreter Konak’ın ardından söz alan Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın,Dünyanın dört bir yanında forumunuza gelen herekse teşekkür ederim. Hoş geldiniz. Gönlü taş olanın şehri taş gönlü aşk ile dolu olanın şehri gülistan olur. Şehirlerimizde görünen nedir taş mı, aşk mı? Şehirlerimizin çehresi için bir gülistandan bahsetmek maalesef mümkün değil. İnsanı kendiyle çevresiyle dünyayla diğer insanlarla ilişkisi şehirlerde büyük bir imtihan vermektedir. Çok üretiyoruz çok tüketiyoruz. Rayların denizlerin üzerinden bir yerden bir yere gidiyoruz. Bütün bunların mutluluğumuzu artırması gerekirken şehirlerdeki gayrı safi mutluluk hasılası maalesef düşüyor” dedi.

 

‘KADERLERİMİZ ORTAK’

Şehirlerin daha fazla üretmesi için ortak akıl geliştireceklerini ifade eden Büyükakın, “Kurduğumuz yeni şehirde halkın kalbini nasıl abad edeceğiz Bu forumun temel problemi budur. Bu cevaplandığında insanlığa yeni bir medeniyetin kapısını açmış olacağız. Farklı şartlarda yaşıyoruz ama aynı havayı soluyoruz. Birbirinden ayrılmayacak bir kaderimiz var. Şehirlerimizin kaderi, dünyanın da kaderidir. Havaya karışan karbonmonoksit, sokaklarımızı işgal eden otomobiller, plastik yiyen balıklar, psikolojik ve sosyal denge arayan milyarlar hepimizin ortak meselesidir. Ya bu kadere bütün insanlık olarak hep birlikte yön vereceğiz ya da havasız, susuz renksiz bir hayatın içinde sadece bir detaydan ibaret kalacağız. Niyetimizin hayırdır akıbetin de hayır olacağına inancımız tamdır” dedi.

 

‘ÇEVRE KİRLİLİĞİ YILDA 3 MİLYON CAN ALIYOR’

Büyükakın’ın konuşması sonrası konuşmacılar yerlerini aldı. Forumu gazeteci Oğuz Haksever yönetti. Burada yine ilk söz alan Doç. Dr. Büyükakın, “Eğer böyle giderse 2030 yılına kadarerişilebilir konut ihtiyacı daha artacak. Dünyada her yıl 96 Milyon konut üretmemiz gerekiyor. 100 Milyon evsiz insan sayısı var dünyada. 821 Milyon kişi açlık tehdidi altında. 258 Milyon göçmen akını var. Ötekileştirme ve nefret suçları artıyor. Trafikteki taşıt 2018’de 1 ise 2050 yılında 2,5 kat olacak. Yılda 1 Milyon 200 Bin kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Kentlerin ürettiği karbonmonoksidin yüzde 71 ve 71 arası kentlerde oluşuyor. İçilebilir su miktarı yüzde 0.5. Şehirlerde üretilen atık miktarı dünyada günlük 5 Milyon ton. Çevre kirliliğinden yılda 3 Milyon kişi ölüyor. Yılda 8 Milyon Ton okyanuslara plastik karşılıyor” dedi.

 

‘YAPMIŞIZ AMA TASARIM YANLIŞ’

Sözlerini sürdüren Doç. Dr. Büyükakın, “Plastik tüketen balıkların oranı yüzde 50 arttı.Küresel su seviyesi 2065’te yüzde 20-30 arasında artacak. Dünyada meydana gelen 35 afet sonucunda 8 Milyon insan hayatını kaybetti. Modern şehrin hastalığı şeker ve obezite olacak. Dünyada 270 Milyon insan antidepresan kullanıyor. Boş zamanımızın 7 saatini internette yaklaşık 3 saatini sosyalmedyada geçiriyoruz. Yapmışız etmişiz ama tasarım yanlış. İki uç birbirine gelmemiş. Bundan sonra bakış açımızı değiştirmezsek sıkıntı çözülemeyecek. Aramak ve sorgulamak kentlerdeki en büyük sorunu çözecek anahtardır. Ancak bu şekilde problemsiz şehirler inşa ederiz” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99