Flaş Kocaeli

Ulaşımpark İşçilerinde Grev Katlanarak Devam Diyor

Ulaşım Park’ta aylardır süren toplantılar sonuç vermedi. Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkandı. İşçiler son alınan kararla grev yapma kararı almıştı. Sakal tıraşı eyleminin yanında apolet ve kravat takmama ve iş yavaşlatma eylemi uygulayacaklar.

Gazi Küçüktaş

Haber
Gazi Küçüktaş

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki olan Ulaşım Park A.Ş.'de bir süre önce toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başlamıştı. Türk-İş Konfederasyonu'na bağlı Demiryol İş Sendikası ile işveren temsilcisi Yerel Sen arasında devam eden görüşmeler işverenin ücret artışı konusundaki tutumu nedeniyle tıkandı. Tıkanmayla birlikte işçiler çalışma esnasında farklı eylemlerle dikkat çekmeye çalışıyorlar. Sakal tıraşı eylemi sürerken ayrıca yanına apolet ve kravat ve iş yavaşlatma eylemi de eklendi.

 

ARABULUCU ATANDI ANCAK ARABULUCU DA ÇÖZÜM OLMADI

Masaya ilk yıl 500 lira net, ikinci yıl ise enflasyon oranının oldukça altında olan yüzde 6.4 zam artışıyla oturan işveren temsilcisi Yerel Sen, Demiryol İş'in yılda 2 maaş ikramiye, sosyal hakların eksiksiz ödenmesi ve sosyal haklarla birlikte toplam aylık 3 bin lira ücret teklifini kabul etmedi. 90 işçiyi sözleşme kapsamı dışında bırakmak isteyen Yerel Sen'in bu teklifi de Demiryol İş tarafından kabul görmedi. Tıkanan görüşmelere arabulucu atandı ancak arabulucu da çözüm olmadı.

 

BÜYÜKAKIN’DAN İŞÇİLERİN TEKLİFİNE RED

15 gündür sakal tıraşı eylemi halen sürüyor. Tüm şoförler 15 gündür sakal tıraşı olmuyorlar. Edinilen bilgilere göre Tahir Büyükakakın ile görüşüldü ve teklif sunulmuş lakin Büyükakın teklifi olduğu gibi geri göndermiş.

 

İŞ YAVAŞLATMA EYLEMİ

Bu sabah ise sendikadan açıklama geldi. Merkezde grev kararı alındığı ve yazılar çıkartılarak tüm garajları asacaklarını belirttiler. Hem sakal eylemi hem de  iş yavaşlatma olarak eylem başlayacak. Sabah 50 araba çıkıyorsa 30’a düşürecekler.

 

ŞUBE BAŞKANINDAN İŞÇİLERE MESAJ

Demiryol-İş Şube Başkanı Cemal Yaman’nın işçilere attığı mesaj şu şekilde: Selamun Aleyküm Arkadaşlar. Bu Gün İtibari İle Sakal Eylemine Kravat ve Apolet te eklenmiştir. Apolet Ve Kravat Takılmayacaktır. Alınan Karara Uyulmasını rica ediyorum 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Hissis panda - 09 Mayıs 2019 16:57
Ya arkadaş anlamıyorum bu işleri insanlar özverili ve hırsla çalışanın hakkı neden verilmez birçok şehirde belediye yi kullanıyorum İzmit TEK’i kadar ciddi profesyonel işini yapan bi ekip görmedim örf adap ve saygıyı ulaşım park çalışanlarına benimsetmiş inşallah bu süreç kısa sürer ve işçiler haklarını fazlasıyla alır hepsinin emeğine sağlık allah yardımcınız olsun

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99