Flaş Kocaeli

Ergün Atalay :Bizi Silivri’ye Atmak İstediler

1 Mayıs bugün Kocaeli’de bir başka kutlandı.Türk-İş Konfederasyonu, bu yıl ilk kez İşçi Bayramı’nı organizasyonunu ilimizde yaptı. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “ Asgari ücret ile olan çalışmamız da biz söyleyeceğimizi söyledik ama bizi Silivri’ye atmak istediler bu ayıp onlara yeter. Keser döner sap döner gün gelir hesap döner. Ben işçi arkadaşlarımıza şunu söylüyorum nerede mutlu oluyorsanız orada olun dedim. Sendikalar partilerin arkasına sığınmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Gazi Küçüktaş

Haber
Gazi Küçüktaş

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ( İşçi Bayramı) bugün ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Kocaeli, bu özel günde büyük bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Türk-İş Konfederasyonu ilk defa 1 Mayıs’ı ilimizde kutladı. Bu program ile ilk kez bir sendika kutlama merkezi olarak Kocaeli’yi tercih etmiş oldu. Programa şun için İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP Kocaeli Milletvekilleri Tahsin Tarhan ve Haydar Akar ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş Genel Başkan Yardımcıları, Türk-İş’e  bağlı sendikaların Genel Başkanları ve çok sayıda sendika üyeleri katıldı. 

 

KIDEM NEFES ALMAMIZI SAĞLAR

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “ Bugün 1 Mayıs, işçi sınıfının birlikte olduğu gün hepiniz hoş geldiniz. Bugün yine alanlardayız. Türkiye’nin her yerindeyiz. Bugün Maraş’ta 1 Mayıs’a giden 5 arkdaşımız şehir olmuştur. Hepsine çok Allah’tan baş sağlığı diliyorum. Türkiye’nin birçok yerine gitmek istedik ama seçimlerden sonra kıdem tazminatı getirdiler. Bu alanda Türkiye’yi yönetenlere sesleniyorum, 3 bin TL alan işçi arkadaşımız, bu arkadaş 25 yıl çalışsa 86 bin yapıyor. TOKİ’den alınan bir ev için 116 bin TL yapıyor. Kıdem bizim nefes almamızı sağlıyor. Buna dokunamazsınız, bazı aç gözlüler doymuyor daha da çok istiyor”

 

İŞ GÜCÜMÜZÜ AZALTIYORSUNUZ

Atalay, sözlerine şöyle devam etti, “Biz milletvekili olmak istemiyoruz, uçak istemiyoruz, biz hakkımızı istiyoruz. Bizi görmezden gelemezsiniz eğer görmezden gelirseniz bedelini ağır ödersiniz. Kıdem ile en ufak bir azalma yaparsanız mevcut yapıya dokundurtmayız. Geçmişte olan şeyleri biliyoruz, kıdemi ülke gündemine getirmeyin, iş yerinde iş potansiyelimiz düşüyor. Buradan ülkeyi yöneten insanlara sesleniyorum kıdemimize dokunamazsınız. Emeklilikte Yaşa Takılanlar için bir düzenleme yapılması lazım bunun bir an önce yapılması lazım. Bizi görmemezlikten gelemezsiniz. KİT’lerde kadroya geçmeyenleri hani kadroya geçirecektiniz, bize söz verdiniz ne oldu bu sözlere. Bakanlar bas bas bağırıyordu. Şeker fabrikalarını özelleştirmeyin dedik, dinlemediler, Buradaki SEKA kağıt fabrikası yine kapatıldı.  Özelleştirmeye karşı değiliz ama Tank Palet Fabrikasının en az yüzde 51’i bizim elimizde olması lazımdı. Gölcük’teki işçilerimizin huzurunu kaçırdınız”

SİLİVRİ’YE ATMAK İSTEDİLER

Atalay, cümlelerini şöyle sonlandırdı, “Bizim önümüze Çalışma Bakanının düşmesi lazımdı ama ortada tık yok. Bu saate kadar bize hiçbir şey gelmedi. Asgari ücret ile olan çalışmamız da biz söyleyeceğimizi söyledik ama bizi Silivri’ye atmak istediler bu ayıp onlara yeter. Keser döner sap döner gün gelir hesap döner. Ben işçi arkadaşlarımıza şunu söylüyorum nerede mutlu oluyorsanız orada olun dedim. Sendikalar partilerin arkasına sığınmamalıdır. Burada birçok çocuk çalışıyor bunlar için bir düzenleme getirilmesi lazım. Her seferinde 4 güvenlik görevlisi can veriyor. Soma’da olan faciayı Adalet Bakanlığı’nın bir düzenleme getirmesi lazımdır. Türk-İş bir milyon, ailesi ile beraber 4 milyon ben aile başkanı olmaktan gurur duyuyorum. Bizimle beraber yürüdüğünüz için size çok teşekkür ederim. Bugün bu alana yüz binler geldi. Size sonsuz defa teşekkür ederim. Sevgi ile kalın kendinize iyi bakın.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99