Flaş Kocaeli

27 Nisanda Kitap Fuarı Kapılarını Açıyor

Kocaeli Kitap Fuarı 27 Nisan Cumartesi günü 11. kez kapılarını kitapseverlere açıyor.

Gazi Küçüktaş

Haber
Gazi Küçüktaş

Türkiye’nin ziyaretçi sayısı, etkinlik ve katılımcı açısından en büyük kitap fuarı olan Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl 11. kez kapılarını kitapseverlere açıyor. 27 Nisan-5 Mayıs tarihlerinde 10.30-21.00 saatleri arasında kitap tutkunlarını ağırlayacak olan 11. Kocaeli Kitap Fuarı’nın bu yılki ana teması ‘’Roman ve Hikaye’’ olarak belirlendi. Kitapları satış rekorları kıran Ayşe Kulin’in onur konuğu olacağı fuar, 27 Nisan Cumartesi günü saat 11.00’de düzenlenecek törenle kapılarını açacak. Geleneksel hale gelen Ağaçlar Kitap Açtı etkinliğinin yanı sıra bu yıl kitapseverleri sürpriz etkinlikler bekliyor. 490 yayınevi ve 80 STK’nın katılımıyla düzenlenecek fuarda 800’ün üzerinde etkinlik planlandı. Rutin kitap fuarı söyleşilerinin dışında bu yıl her gün için ‘’Anlatsam Roman Olur” temalı söyleşi ve panellerle yaklaşan Ramazan ayına özel ‘’Ramazana Selam’’ söyleşileri yapılacak. Bu yılın bir başka sürprizi ise ‘’Arabada Sinema’’ etkinliği…

 

Çek Bir Roman Film Olsun

Kocaeli’den ve çevre illerden kitap kurtlarını ağırlayacak fuarın öncesinde ödüllü bir kısa film yarışması organize edildi. 11. Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında 10 yerli ve 10 yabancı roman belirlendi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin medya mecralarından paylaşılan yarışma uyarınca katılımcılardan bu eserleri anlatacak en fazla 59 saniyelik kısa film hazırlamaları istendi. Katılımcılar, belirlenen 20 romandan bir tanesini seçerek, romandan anladıklarını ve duygularını hazırladıkları kısa filme yansıttı.

 

Üniversite Tanıtım Etkinlikleri

11. Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında bu yıl da Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi’nde tanıtım etkinlikleri düzenlenecek.  17-21 Nisan ve 24-26 Nisan tarihlerinde üniversite öğrencilerine yönelik kitap fuarı tanıtımı için özel olarak hazırlanan TIR’da bilgilendirme yapılacak. Broşür, öğrenciler için indirim kuponu, röportajlar ve eğlenceli etkinlikler de gerçekleştirilecek. 25 Nisan Perşembe akşamı ise KOÜ Umuttepe kampüsünde artık geleneksel hale gelen açık hava sinema etkinliği yapılacak. Öğrenciler bu yıl Çağan Irmak’ın Babam ve Oğlum filmini izleyecek. Film gösterimi sırasında öğrencilere patlamış mısır ve gazoz ikramında bulunulacak.

 

Ağaçlar Kitap Açıçak

26 Nisan Cuma sabahı saat 07.30’da bir kez daha Kocaeli’de ağaçlar kitap açacak. İzmit merkezdeki Yürüyüş Yolu’nda bulunan asırlık çınar ağaçlarına yaklaşık 3 bin adet kitap asılacak. Sabah işe giden veya okulun yolunu tutan öğrenciler, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile birlikte ağaçtan kitap toplayacak.

 

Onur Konuğu Ayşe KULİN

11. Kocaeli Kitap Fuarı’nın teması Roman ve Hikaye olunca hayatını roman ve hikayelere adamış yazar Ayşe KULİN bu yıl fuarın onur konuğu olarak belirlendi. Kitaplarının 22 dile çevrildiği Ayşe Kulin, özellikle biyografik roman ve öykü kitapları ile defalarca önemli kurumlardan çok sayıda ödül kazandı. Kulin, Fuarın ilk günü olan 27 Nisan Cumartesi saat 11.00’de yapılacak açılış törenine onur konuğu olarak katılacak.

 

Kulin’e Sevgi Seli

Kocaeli Kitap Fuarı’nın geride kalan yıllarında en çok ilgi gören yazarlarından olan Ayşe Kulin’in büyük salonda yaptığı söyleşiler de dinleyiciler salondan taşıyor. İmza günlerinde ise fuarın müdavimleri Kulin’in standı önünde onlarca metre uzunluğunda kuyruklar oluşturuyor. 1941 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Kulin, lise öğrenimini Amerikan Kız Koleji’nde tamamladı. London School of Economics’te sosyoloji eğitimi aldı. Yazar, çeşitli gazete ve derğilerde editör ve muhabir olarak çalıştı. İlk kitabı 1984’te yayımlandı. Bu kitapta yer alan “Gülizar” adlı öykü, 1987 yılında Nisan Akman yönetmenliğinde beyaz perdeye uyarlandı ve film, 1986 yılında Kültür Bakanlığı Ödülü’nü kazandı. 1997’de “Adı: Aylin” kitabı ile İstanbul İletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi. 2004’te yayımladığı Gece Sesleri romanı, 2008 ve 2009 yıllarında TV dizisi olarak ekranlarda yer aldı. Yazarın Nefes Nefese adlı romanı, 2016’da İtalya’da en prestijli roman ödüllerinden olan Premio Roma’da en iyi yabancı roman ödülünü kazandı. Ayşe Kulin, aynı zamanda UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi olarak görev yapmaktadır.

Şehit Öğretmen Kuyucu Unutulmadı

Bu yıl fuar alanında bulunan kitap kumbarasına ziyaretçiler tarafından atılacak kitaplar, Gebze’de öğrencisi tarafından şehit edilen öğretmen Necmettin Kuyucu adına toplanacak. “Gençler, Elinizden Gelen Kitap Olsun” kampanyasıyla kumbarada birikecek kitaplar, şehit öğretmen Kuyucu’nun okulunda yapılacak kütüphaneye verilecek. Kumbaraya ilk kitabı ise şehit öğretmen Kuyucu’nun ailesi ve mesai arkadaşları atacak. Öğretmenler topluca kumbaraya kitap bırakarak, farkındalık oluşturacaklar. Memur-Sen işbirliği ile yürütülecek olan kitap bağış kampanyasına yoğun bir katılım bekleniyor.

 

Arabada Sinema Etkinliği

Bu yıl ilk kez düzenlenecek ‘’Arabada Sinema’’ etkinliği kapsamında Uluslararası Fuar Merkezi’nin otoparkında özel bir düzenek hazırlanacak. Otoparka araçlarıyla gelecek olan ziyaretçiler, sinema için ayrılan bölümlere arabalarını park edecek. Film gösterimi başladığında ise sesi, ayarladıkları radyo frekansı üzerinden duyabilecekler. Etkinlik kapsamında 30 Nisan Salı akşamı saat 20.30’da Süt Kardeşler, 3 Mayıs Cuma akşamı saat 20.30’da ise Her Çocuk Özeldir filmleri izlenecek.

 

Dede Korkut Hikâyeleri

Unesco tarafından ilan edilen Dede Korkut yılı nedeniyle fuar alanında Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Müdürlüğü tarafından bir sahne oluşturulacak. Burada her gün Dede Korkut temalı tiyatro oyunları sahnelenecek.

 

Karikatür Okulu Atölyesi Ve Sergisi

Büyükşehir Belediyesi Karikatür Okulu öğrencileri tarafından Dede Korkut ve hikayelerinin çizgiye döküldüğü bir sergi yapılacak. Ayrıca Karikatür Okulunda eğitim alan çocukların eserlerinden oluşan Kakao Dergisi hazırlanarak, ziyaretçilere hediye edilecek. 28 Nisan Pazar ve 4 Mayıs Cumartesi günü alana gelen genç ziyaretçilerle karikatür çizim etkinleri yapılacak.

 

KOTO’dan İndirim Kuponu

Kocaeli Ticaret Odasının, kitap fuarı kapsamında düzenlediği ‘’Alışveriş Senden Kitabın Benden’’  kampanyası için 10 TL indirim kuponu çarşıdaki mağazalarda dağıtılmaya başlandı. 1 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında KOTO üyesi iş yerlerinden 75 TL alışveriş yapıp indirim kuponu alanlar, Kitap Fuarından indirimli kitap alabilecek.

 

Hazine Avı Etkinliği

Fuar alanında bu yıl çok ilgi görmesi beklenen Hazine Avı etkinliği düzenlenecek. QR Kod uygulamasıyla etkinliğe katılan ziyaretçilerden verilen görevleri yerine getirmeleri istenecek. Yarışmanın ödülü elbette kitap olacak. Kocaeli Kitap Fuarı mobil uygulaması indirildikten sonra uygulamada bulunan Hazine Avı oyunuyla istenen görevler yapılacak ve başarılı olan kitapseverler hediyelerine kavuşacak.

 

Sevilen Yazarlar Bu Fuarda

11. Kocaeli Kitap Fuarı’na aralarında İlber Ortaylı, Ercan Kesal, Beyazıt Akman, Pelin Çift-Erhan Altunay, Canan Karatay, Hatice Kübra Tongar, Nevzat Tarhan, Serdar Tuncer, Nurullah Genç, Erol Erdoğan, Sinan Yağmur, Sultan Tarlacı, Mete Yarar, Ataol Behramoğlu, Melih Tuğtağ, Mustafa Özel, Şermin Yaşar, Hayati İnanç, Bahadır Yenişehirlioğlu, Ahmet Şimşirligil, Kahraman Tazeoğlu, Ahmet Ümit, Kelam  Sayar/Erol  Göka, Nedim Saban, Erhan Afyoncu, Ahmet Şerif İzgören,  Aret Vartanyan, Yusuf Kaplan, Cem Seymen, Nedim Şener/Ferhat Ünlü, Tarık Tufan, Abdullah Ağar, Erem Şentürk, Semih Kaplanoğlu, Ayşe Böhürler, Enver Aysever/Eran Aysan, Hakan Çelik, Canan Tan, Cem Kınay, Cansu Canan, Leyla İpekçi, Veyis Ateş gibi tanınmış yazar, gazeteci, akademisyen ve düşünür katılacak.

 

Türkiye’nin Önde Gelen Yayınevleri

Fuarda aralarında ‘’1984 Yayınevi, 40'lar Kulübü, Akis Kitap, Albayrak Yayın Grubu, Alfa Kitap, April Yayıncılık, Ares Kitap, Asi Kitap, Başaran Yayınları, Beyaz Balina Yayınları, Bilgi Çocuk, Bilgi Yayınevi, Büyük Doğu Yayınları, Büyülü Fener Yayınları, Çamlıca Basım Yayın, Can Yayınları, Carpedıem Kitap, Dharma Yayınları, Doğan Kitap, Düşün Yayınları, Ekinoks Yayınları, Epsilon Yayınları, Ezgi Kitabevi, Genç Timaş, Gold Yayıncılık, Hayat Yayınları, İlke Yayıncılık, İnkılab Yayınları, İş Bankası Kültür Yayınları, İstanbul Yayınevi, Kafa Dergisi, Kafka Okur Dergisi, Kırmızı Kedi Yayınevi, Lopus Yayınevi, Martı Yayınları, Mavibulut Yayıncılık, Metis Yayınları, Nar Yayınları, Nemesis Kitap, Nesil Yayınları, Odtü Yayıncılık, Otto Yayınları, P Kitap, Pegasus Yayıncılık, Pena Yayınları, Sisyphos Yayınları, Siyah Kuğu Kitap, Star Yayıncılık, Timaş Yayınları, Uysal Yayınevi, Vadi Yayınları, Yapı Kredi Yayınları, Zeus Kitabevi, Zinde Yayınevi’nin de bulunduğu 490 tanınmış yayınevi ve kitapçı da stantlarda yerini alacak.

 

10 Yılda 5 Milyona Yakın Ziyaretçi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın düzenlediği, Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olma özelliğini taşıyan Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl 11. kez kapılarını kitap tutkunlarına açacak. Kocaeli Kitap Fuarı, her sene kendi rekorunu kırarak 10 senede 4 milyon 604 bin ziyaretçi sayısına ulaşmıştır

 

Kitapseverlerin Tüm İhtiyaçları Düşünüldü

Fuarımızın düzenleneceği Uluslararası Fuar Merkezi’ne vatandaşlarımızın gidiş-gelişi için güzergah düzenlemeleri yapıldı. Alanının çevresindeki binlerce araçlık otopark yine ücretsiz olarak araç sahiplerinin hizmetinde olacak. Ring otobüs seferlerimizle İzmit merkez ve Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsünden fuara kolay ulaşımı sağlayacak. Ayrıca Milli Eğitim İl Müdürlüğümüzle yürüttüğümüz ortak çalışma kapsamında ilimizdeki ilk, orta ve liselerden öğrencilerimiz belediye otobüslerimizle fuara taşınacak. Böylece çocuklarımızın kitap sevgisi ve okuma alışkanlığını da artırmayı amaçlıyoruz.

 

İster Kitap Oku, İster Söyleşi Dinle, İstersen Kitap İmzalat

7’den 70’e kitapseverler bu yıl yine çok sevdikleri yazarların kitaplarında nice yolculuklara çıkacak, hayranı oldukları bir yazara kitaplarını imzalatmak için saatlerce sırada bekleyecek, ardından tatlı bir yorgunluk içinde, her görüş ve fikirden konuşmacının katıldığı söyleşileri dikkatle dinleyecek. 9 gün boyunca bizleri kitaplar arasında, her türlü görüşün özgürce dile getirildiği, bambaşka ufuklara uzanacağımız bir kitap fuarı bizleri bekliyor. Bazılarımız ise sahaflardaki sararmış yapraklarda gençliğinin o en güzel günlerini, en tatlı anılarını bulacak. Son olarak diyoruz ki; İster kitap okuyun, ister söyleşi dinleyin, isterseniz sevdiğiniz yazarlara kitap imzalatın, ama 11. Kocaeli Kitap Fuarı’na uğramadan geçmeyin…

 

Destek Veren Kurum ve Kuruluşlara Teşekkür Ederiz

Sadece Kocaeli’nin değil Türkiye’nin sahiplendiği Kocaeli Kitap Fuarı’na, bu sene de önemli kurum ve kuruluşlar destek sağlayacak. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Basın Yayın Birliği, Radyo 7, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Üniversitesi fuarımıza destek veren kurumlar arasında yer alacak. Türkiye’nin en önemli kitap fuarı organizasyonları arasında olan Kocaeli Kitap Fuarımızda, bizlere destek veren kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederiz.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99