Flaş Kocaeli

K.E.S.O.B: Kermesler Kontrolsüz Bir Şekilde Fiyatlandırılıyor

Kocaeli Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği bugün oda binasında basın açıklaması düzenledi.

Gazi Küçüktaş

Haber
Gazi Küçüktaş

Kocaeli Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği bugün oda binasında basın açıklaması düzenledi. Kocaeli Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş basın açıklamasında kermeslerin kontrolsüz yapıldığından esnafa zarar verdiğini belirtti.  Kadir Durmuş sözlerinde “Kermes olarak adlandırılan bu faaliyetler, esnaftan bağış yada yardım amaçlı toplanarak kontrolsüz bir şekilde fiyatlandırılarak halka satışa sunulmakta ve nihayetinde esnaftan alınan yardım maksatlı ürünler, yine esnafa kurşun olarak geri döndürülmektedir” dedi.

 

KONTROLSÜZ BİR ŞEKİLDE FİYATLANDIRILIYOR

Durmuş açıklamalarında “Özellikle içinde bulunduğumuz Nisan- Mayıs ayları artık bu şehirde kermes ayları olarak anılmaya başlanmıştır.Dernek , Vakıf ve Çeşitli Hemşehri Dernekleri Perşembe Pazarı alanında haftalar süren, adı yardım faaliyeti olarak adlandırılan ancak tamamen Kocaeli’nin gerçek esnafına bir yük olan bu faaliyetlerin bir an önce yasaklanmasını istiyoruz.Kermes olarak adlandırılan bu faaliyetler, esnaftan bağış yada yardım amaçlı toplanarak kontrolsüz bir şekilde fiyatlandırılarak halka satışa sunulmakta ve nihayetinde esnaftan alınan yardım maksatlı ürünler, yine esnafa kurşun olarak geri döndürülmektedir.

 

KESİNLİKLE YASAK

Ayrıca yine bu alanlarda sunulan gıda ürünleri (Döner, peynir, salça, ekmek v.b.) tamamen açık ortamda steril şartlardan uzak bir şekilde halka satışı yapılmaktadır.Oysa Belediye mevzuatlarında , açıkta gıda satışı yapmak "Kesinlikle Yasak” tır. Belediyelerin bir görevi de halkın sağlığını hiçe sayan bu tür ticari faaliyetlerle mücadele etmek iken, maalesef bu Kermeslere izin vererek bu suça zemin hazırlamaktadırlar.

 

BURADAN TÜM BELEDİYELERİMİZE VE HALKIMIZA SESLENİYORUZ

Ticaret şartlarının gittikçe zorlaştığı özellikle bu son günlerde, Esnafımız aylık kirasını ödemekten, çalışanın aylığını, sigortasını ödemekte zorlanırken hatta birçok işyeri bu zorluklara göğüs geremediği için kepenk kapatırken, Belediyelerce izin verilen bu tür açık kayıt dışı alış-veriş ortamları, Esnafımızı daha içinden çıkılmaz bir hale sokmaktadır.Buradan tüm Belediyelerimize ve Halkımıza sesleniyoruz.

 

İZİN VERMEYİNİZ

Lütfen bu faaliyetlere izin vermeyiniz.Halkımızda bu sağlıksız ortamlardan alış-veriş yapmasının önüne geçiniz. Devletimiz Güçlüdür, Devletimiz Eğitim yada Konaklama maksatlı yapılan bu tür Kermes faaliyetlerinden kazanacak gelirden daha fazlasını bu kurumlara yapmaktadır ve yapmaya da devam edecektir” diyerek sözlerine nokta koydu.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99