Flaş Kocaeli

Dumlupınar Denizaltısı Şehitleri Anıldı

Gölcük Belediyesi, Dumlupınar şehitlerini 66. yıldönümünde andı. Türk denizcilik tarihinin en hüzünlü kazası olarak tarihe geçen, Donanma Komutanlığı`na ait Dumlupınar Denizaltısının, Çanakkale açıklarında İsveç bandıralı bir gemiyle çarpışarak batması sonucu, gemide bulunan 81 denizci şehit olmuştu. Gölcük Belediyesi geçen yıl olduğu gibi bu yılda bir dizi etkinlik ve tören tertip ederek, Dumlupınar şehitlerini andı.

PROTOKOL ZİYARETLERİ
Anma etkinlikleri, Denizaltıcılar Derneği Başkanı FerudunYaşbek ve yönetiminin belediye başkanı Av Ali Yıldırım Sezer`i ziyaret etmesiyle başladı. Protokol ziyaretlerinin ardından heyet, hep birlikte, şehitler için düzenlenen resmi törene katılmak üzere Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi`ne geçti.

Gölcük Belediye Başkanı Av. Ali Yıldırım Sezer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Lütfü Yılmaz, Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, İlçe protokolü ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği tören, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı. Akabinde protokol konuşmalarına geçildi.

 

SON SÖZLERİ, ‘VATAN SAĞOLSUN’ OLMUŞTU

 

İlk olarak Türkiye Denizaltını Sevenler Derneği Genel Başkanı FerudunYaşbek, söz aldı. Yaşbek, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer'e, Dumlupınar Denizaltısı’nda şehit olan 81 denizci anısına, göstermiş olduğu duyarlılığa ve hassasiyete teşekkür ederek, “Ruhları Şad Olsun. Hepsinin aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyorum. Anımsarsanız, hepsinin son sözü ‘Vatan Sağolsun’ olmuştu” dedi.

 

“ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ”

 

Daha sonra söz alan, Belediye Başkanı Av. Ali Yıldırım Sezer, “Memleketimizin üç tarafı denizler ile çevrili. Denizlere Hakim Olan Dünyaya da hakim olur düsturuna da sahibiz. Türkiye’nin hak ve menfaatlerinin korunabilmesi için Deniz Kuvvetlerinin güçlü olması gerekir. Bu vatan için görev yaparken şehit olan çok sayıda denizcimiz var. Türkiye’nin hak ve menfaatlerinin korunabilmesi için Deniz Kuvvetlerinin hak ettiği değere sahip olması ve bu güne kadar bu uğurda gayret sarf eden, şehit olanların kıymetinin bilinmesi ve anılması gerekiyor. Bu anlamda çok sayıda kazada hayatını kaybeden denizaltıcı şehitlerimiz arasında bugün aslında çok önemli. 3 Nisan 1953 tarihinde hayatını kaybederken metanetini, sukunetini, sühunetini, asaletini koruyan denizcileri biz bugün buraya anmak için toplanmış bulunuyoruz. Ben başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizin ve şehitlerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Dumlupınar Denizaltısında görev yaparken Şehit olan Subay, Astsubay ve Erlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz, anmaya da devam edeceğiz. Onlar bu vatan için, bu bayrak canlarını hiçe sayarak, ‘Vatan Sağolsun’ diyerek, şehadet şerbeti içmişler ve şehitlik mertebesine ulaşmışlardır. İnşallah oluşturacağımız Gölcük Müzesinde,bildiğiniz üzere Gölcük tarihi açısından önemli iki tane deniz faciası var.Bunlarla ilgili olarak müzede galerimizi oluşturarak yılın sadece bir günü değil 365 gün gençlerimiz tarafından gezilmesini ve bu konuda bilinçlenmelerini sağlamayı ümit ediyoruzBen bu duygu ve düşünceler ile 81 Şehidimize ve tüm şehitlerimize, Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum. Ruhları Şad Olsun” diye konuştu.


PLAKET TAKDİM EDİLDİ
Dumlupınar Denizaltısı için özel hazırlanan belgesel, barkovizyonla katılımcılara izletildi. Daha sonra Dumlupınar Ortaokulu öğrencileri günün anlamıyla ilgili şiirler okudular.Belediye başkanı Av. Ali Yıldırım Sezer tören sonunda, Denizaltıcılar Derneği Başkanı FerudunYaşbek ile Dumlupınar Ortaokulu Müdürü Orhan Temiz’e günün anısına plakettakdim etti.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99