Seçim Mührü Basarken Dikkat

Seçmenin oyunun geçerli sayılması için oy pusulasının üzerinde "evet" ya da "tercih" mühründen başka bir işaret, yazı veya imza olmaması gerekiyor

Türkiye'de 57 milyon seçmen, yerel yöneticilerini seçmek üzere   31 Mart'ta sandığa gidecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK)  31 Mart'ta yapılacak yerel seçimde oyların hangi durumlarda geçerli, hangi durumlarda geçersiz sayılacağını belirledi. YSK Genelgesine göre, aşağıda ki durumlar da  oy pusulaları geçersiz sayılacak:

 

TAŞMAYA DİKKAT

Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan, arkasında sandık kurulu mührü ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunmayan oy pusulaları. Hiçbir yerine "evet" ya da "tercih" mührü basılmamış oy pusulaları.Siyasi partilere veya bağımsız adaylara ayrılan alanlara birden fazla mühür basılmış oy pusulaları.Birden fazla siyasi partiye veya bağımsız adaya ayrılan alana taşmış "tercih" veya "evet" mührü basılan oy pusulaları.

 

YSK GENELGESİNDE, OY PUSULALARINI GEÇERSİZ KILMAYACAK DURUMLAR 

 Zarfların açılması veya oyların okunması sırasında oy pusulasının bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazayla yırtılması. Herhangi bir şekilde pusulanın lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak amacıyla yapıldığının anlaşılamaması. Pusulanın katlanarak zarfa konulması sebebiyle "tercih" veya "evet" mührü veya arkasına basılan sandık kurulu mühür izinin oy pusulasının diğer kısımlarına geçmesi. Bir siyasi parti veya bağımsız aday alanına basılan "tercih" veya "evet" mührünün alanları ayıran çizgili bölgeye taşmış olması

Başka bir siyasi parti veya bağımsız adayın alanına taşmamak kaydıyla siyasi parti veya bağımsız aday alanına birden çok "tercih" veya "evet" mührü basılması. Yetkili seçim kurulları tarafından gönderilen ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunan oy pusulalarının arkasının sandık kurullarının ihmaliyle mühürlenmemiş olması.- Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türüne ait olanının geçersiz olması, diğerinin geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99