KSO, Bakan Varank’tan destek istedi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirilen istişare toplantısının açılış konuşmasını yapan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “İlimizde birçok büyük kavşak, yol yatırımının en az yüzde 50’si, vergi veren sanayicilerimizden finansman aktarılarak ve kalanı da Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor. İlimiz bu yatırımların finansmanını karşılamakta zorlanıyor. Daha fazla devlet desteği istiyoruz” dedi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Kocaeli Sanayi Odası’nda sanayicilerle istişare toplantısı gerçekleştirdi. Programa KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yanısıra Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Vali Hüseyin Aksoy, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, AK Parti’nin İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

 

KOCAELİ VERİLERİNİ PAYLAŞTI

Öncelikle Kocaeli’nin verilerini paylaşmak istiyorum” diyen Zeytinoğlu, “Odamıza kayıtlı 2800 adet firma bulunmaktadır. Bunların %10’unun üzerinde olan 307’si yabancı sermayeli  135’inin Ar-Ge veya Tasarım Merkezi var. İstanbul’dan sonra ikinci sıradayız. İmalat sanayinin yüzde, 13’ü ilimizde gerçekleşmektedir. İlk 500’de 82 işletme, ilk 1000’de 131 firma bulunuyor. İstanbul bu rakamı 35 açıklıyor. Çünkü merkezlerin bulunduğu illeri dikkate alıyor” ifadelerini kullandı.

 

DEVLETE EN FAZLA KAZANÇ SAĞLAYAN İL

Zeytinoğlu konuşmasında Kocaeli’nin vergi gelirlerindeki konumundan bahsederek, “Kocaeli İstanbul ve İzmir’den sonra toplanan vergilerin yüzde 11,82’sini karşılayan üçüncü ildir. İlimiz, 2018 yılında 73 milyar 451 milyon TL vergi ödemiştir. 71 ilin toplamından fazla vergi ödüyoruz. Kişi başına vergi geliri 38 bin 529 TL'dir.  Devlete en fazla kazanç sağlayan il. Kocaeli’nde kişi başına devletin harcaması 3 bin 767 TL’dir. Türkiye ortalaması 10 bin 127 TL. Türkiye ortalamasının yarısından az katkı alıyoruz” dedi.

 

SORUNLARI ANLATTI

“İlk olarak Oda hizmetleri ile ilgili yaşadığımız sorunlardan bahsetmek istiyorum” diyen Ayhan Zeytinoğlu, “Bildiğiniz üzere Yerli Malı Tebliği’ne göre yerlilik oranını belirlemeye yönelik yapılan hesaplamalarda ilimiz sanayicileri sektörleri itibariyle mağdur oluyorlar. Örneğin; kimya, kauçuk, plastik sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarımızda nihai ürün maliyet tutarı içindeki hammadde fiyatı %65-75 seviyelerindedir. Dolayısıyla %51 oranının sağlanması kesinlikle mümkün değildir” değerlendirmesinde bulundu.

 

ÖNERİLERİNİ SUNDU

Zeytinoğlu sözlerinin devamında, “Önerimiz;İthal hammaddenin mamule dönüşme prosesinde gümrük tarife pozisyonu değişiyorsa, bu ürünün yerli ürün olarak kabul edilmesini talep ediyoruz. Veya tedarikte dışa bağımlılığın kaçınılmaz olduğu hammaddelerde; ilgili kalemin maliyet hesabından muaf tutularak kalan hammaddeler üzerinden %51 değerlendirmesi yapılmasını öneriyoruz” dedi.

 

“GEREKLİ DÜZENLEMELER YAPILMALI”

KSO üyelerinin yaşadıkları sorunlara da değinen başkan Zeytinoğlu, “Sanayi Sicil Kanunu ve TOBB Kanunundaki sanayici tanımın farklı olmasından dolayı, bazı üretim faaliyetlerine Sanayi Sicil Belgesi verilmiyor. Örneğin; metallerin ebatlandırılması, dolum tesisleri, soğuk muhafaza ve sarartma faaliyetleri, paketleme gibi. Sanayici Sicil Belgesi alamayan veya yenilenmeyen üyelerimiz, sanayi elektriğini indirimli kullanamadıklarından ve Yerli Malı Belgesi alamadıklarından dolayı mağduriyet yaşıyorlar. Bu sebeple ilgili mevzuatlardaki sanayici tanımlarının aynı olması için gerekli düzenlemelerin yapılması için desteklerinizi talep ediyoruz” diye konuştu.

 

“DEVLET DESTEĞİ İSTİYORUZ”

Zeytinoğlu sözlerini, “Bildiğiniz üzere Bakanlığınız tarafından “OSB’ler için Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği” yeni yayınlandı.İlimizde birçok büyük kavşak, yol yatırımının en az yüzde 50’si, vergi veren sanayicilerimizden finansman aktarılarak ve kalanı daBüyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor. İlimiz bu yatırımların finansmanını karşılamakta zorlanıyor. Daha fazla devlet desteği istiyoruz. D-130 karayolu (İzmit-Osmangazi Köprüsü arası 26 tane trafik ışığı), Cengiz Topel – 4-5 ile uçuş. İstihdam hala önemli bir sorun olarak önümüzde durmakta. Kurun ihracatı desteklemesine ve ihracat artışlarına rağmen hala istediğimiz seviyede değiliz. Mesleki Eğitim ile ilgili TOBB ve Bakanlık olarak çalışıyoruz. Meslek Liselerine önem vermemiz gerektiğini düşünüyoruz” diyerek sonlandırdı.

“KENDİ EVİMİZDEYİZ”

Programda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bugün sanayinin başkenti kocaeli’de kendi evimizdeyiz. Biliyorsunuz bakanlığımızın bağlı kuruluşları TÜBİTAK ve TSE ’nin en büyük kampüsleri ve Bilişim Vadisi Kocaeli’de. Bulduğum her firsatta bu kampüsleri ziyaret ediyor, çalışanlarımızın heyecan ve gayretlerine bizzat şahit oluyorum. Umudun şehri kocaeli, türkiye’nin geleceği. Şehrimiz bugün geldiği noktaya sizlerin azmi ve çalışkanlığıyla ulaştı” dedi.

 

ÇALIŞMALARI ANLATTI

Varank sözlerinin devamında, “İlk defa işe alınacak işçinin, asgari ücret üzerinden sigorta ve vergi giderlerini iki yil boyunca üstleniyoruz.  Asgari ücret desteğimiz bu sene tüm yil boyunca sürecek.  Sigorta prim teşvikleri kapsamında 5 puan indirimi uygulamamız devam ediyor.  “asgari ücret” ve 5 puan indirimi” desteği için geçen yıl işverenlerimize 16 milyar lira ödeme yaptık.  Sanayi altyapımızı daha da güçlendirdik” diye konuştu.

 

“İTHAL BAĞIMLILIĞI AZALTMALIYIZ”

“Bu ayın başında OSB’lerle ilgili önemli düzenlemeleri hayata geçirdik” diyen Bakan Varank, “Yatırımcılarımız için arsa tahsis süreçlerini hızlandırdık.  OSB’lerde yapı ruhsatını almasına rağmen, işyeri açma ve çalışma ruhsatını alamamış olan katılımcılara bir şans daha verdik ve uzatma sürelerini yeniden başlattık. Yerlileştirme konusu ülkemiz için hayati öneme sahip. Gerçekleştireceğimiz en önemli yapisal reform, bu alanda atacağimiz adimlar olacak.  Sizlerin de bildiği üzere, ithal aramalı bağımlılığı kurdaki dalgalanmalara karşı sanayimizin direncini zayıflatıyor.  Yerli kaynaklardan en iyi şekilde yararlanıp, üretimin ithal bağımlılığını azaltmamız şart” ifadeleriyle sözlerini sürdürdü. 

 

“BU SİZLERİN ESERİ”

Kocaeli’nin verilerine de değinen Bakan Mustafa Varank, “17 sene önce Kocaeli ihracati, ülkemizin toplam ihracatının yüzde 3.5’una denk geliyordu. Geçen sene itibarıyla bu payı yüzde 9’a çıkardınız.  14 milyar dolarlık ihracat hacmiyle, ülkemizde ikinci sıradasınız.  2001 yılında 9 milyar lira olan kocaeli’nin milli geliri yüzde 1400 artışla 120 milyar liraya ulaştı. Hemen hemen her sektörde üretip, ihracat yapabilen bir sanayi altyapınız var.  Elbette bu sizlerin eseri.  Üretim azminiz, devletimizin sunduğu desteklerle birleşerek  şehrimize büyük bir ivme kazandırdı” dedi.

 

“DESTEKLERİMİZ EMRİNİZE AMADE”

Rakamlara dair sözlerine devam eden Bakan, “2002 yılında Kocaeli‘de sadece 90 firma yatırım teşvik belgesine sahipti. 16 yılda iki bin firmaya yatırım teşviği verdik ve bu sayede 54 milyar liralik sabit sermaye yatırımını destekledik. İlimiz sabit sermaye yatırımlarında ilk üçte yer alıyor. 2002’ye kadar sadece 49 Kobimiz, KOSGEB desteklerinden faydalanabilmiş. 16 yılda 9 bin 100 kobimize ulaştık, yani 186 katlık bir artış var.Yine aynı dönemde 5 yeni organize sanayi bölgesi kurduk ve buralarda 17 bin vatandaşımızınistihdam edilmesini sağladık.Aslında tüm bu rakamlar şunu gösteriyor.  Yatırım ve üretim yapmak istiyorsanız, her zaman yanınızda olan bir kamu iradesi, güçlü bir hükümetiniz var.  Tüm desteklerimiz, emrinize amade” diye konuştu.

 

DİĞER İLLERİ KÜSTÜREBİLİRİM

“Kocaeli, 5 Teknoparkla ülkemizde en fazla teknopark’a sahip şehirlerden birisi”diyen Bakan Varank, “Teknoparklarda toplam 446 firma AR-GE yoğun faaliyetlere odaklanmış durumda. İlimiz teknoparklarına verdiğimiz nakdi desteği açıklasam, diğer illeri küstürebilirim. Kocaeli bu anlamda bizi hiç mahcup etmedi. Teknoparklarımızdaki toplam satış tutarı7 milyar liraya ulaşırken, ihracat hacmi 400 milyon dolar olarak gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

 

“BİLİŞİM VADİSİ KOCAELİ’DE”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Bilişim Vadisi ile ilgili olarak, “Bakanlığımızın önemli projelerinden biri olan, ulusal ve uluslararası ölçekte inovasyon merkezi olmasını planladığımız Bilişim Vadisi’de Kocaeli’de.  Birinci etap birinci kısmını tamamladığımız projenin, ikinci kısmını da çok kısa bir süre içinde tamamlayacağız.  Bilişim Vadisi’nin çok kritik yatırımlar için önemli bir üs olmasını arzu ediyor ve bunun için yoğun bir görüşme trafiği sürdürüyoruz” dedi.

 

“KOCAELİ HİZMET MÜCADELEMİZİ BİLİR”

“Kocaeli bizim hizmet mücadelemizi çok iyi bilir “ diyen Bakan Mustafa Varank, “Türkiye’yi büyütme, ekonomimizi güçlendirme mücadelemizi çok iyi bilir. Çünkü Kocaeli bu mücadelemizde bizim en önemli yol arkadaşımızdı. 2002’de ekonomisi dibe vurmuş bir ülkeyi, bugün Dünya’nın 16. büyük ekonomisi haline getirdiysek bunda Kocaeli’nin çok ciddi payı var. Kocaeli’nin siz değerli iş insanları olmasa, gözü kara girişimcileri olmasa, alın teri akıtan çalışanları olmasa Türkiye’yi böyle büyütemezdik.Kocaeli, hizmet mücadelemizde hem üretimiyle hem de seçimlerde verdiği güçlü destekle her daim yanımızda oldu.Biz de Türkiye’yi büyüten bu şehri ihya etmenin gayreti içinde olduk” ifadelerini kullandı.

 

“YÜREKTEN İNANIYORUM”

Bakan Varank, “Sağolsun İbrahim Karaosmanoğlu abimiz 3 dönem Kocaeli’ye büyük hizmetler sağladı.İnşallah 31 mart’ta hizmet bayrağını başka bir tecrübeli isme, Tahir Büyükakın’a devredecek.Tahir Beyle Kocaeli’nin hizmet geleneği inşallah katlanarak devam edecek. Kocaelili kardeşlerimin bu seçimde de yol arkadaşlığımıza yakışır bir neticeyi bize armağan edeceklerine yürekten inaniyorum. 31 Mart’ta başta büyükşehir olmak üzere Kocaeli’nin tüm ilçelerinde AK Parti’ye vereceğiniz destek, sadece Kocaeli değil tüm Türkiye için daha fazla üretim, daha fazla refah olarak geri dönecek inşallah” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99