100 işçi 3 aylığına izne çıkarıldı!

Yaklaşık 400 işçinin çalıştığı Tezcan Galvaniz’de 100 işçi, 3 aylığına ücretli izne çıkarıldı. Pazartesi günü itibariyle izne çıkarılan Tezcan Galvaniz işçilerinden İsa Arslan, "Bizden kesilen paralarla işsizlik fonundan ödeme alacağız. Fabrikamız bizi mağdur ediyor" dedi.

Kartepe Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan ve yaklaşık 400 işçinin çalıştığı Tezcan Galvaniz’de 100 işçi, 3 aylığına ücretli izne çıkarıldı. Fabrikanın asit, hadde, galvaniz ve boya bölümleri faaliyetlerini sürdürürken diğer bölümlerde ise üretim 3 aylığına durdu. Ortalama 3 bin lira maaş alan işçiler, işsizlik fonuyla ücret alması sebebiyle ciddi bir maddi kayıp yaşayacak. Ücretli izne çıkarılan işçilerden İsa Arslan, "Yeni evli, çocuklu ve borcu olan arkadaşlarımız var. Bizden kesilen paralarla işsizlik fonundan ödeme yapılacak. Aldığımız maaşın yüzde elli gibi bir rakamını alacak ve ciddi zarar göreceğiz. Bizden kesilen paralarla işsizlik fonundan ödeme yapılacak" şeklinde konuştu.

 

İZİN SONRASI GERİ ALINACAKLARI MEÇHUL
Ekonomik krizden daha az zarar görmeyi hedefleyen fabrika yönetimi, 99 işçisini ücretli izne çıkarttı. Ücretli izinde sadece işsizlik fonundan faydalanacak olan işçiler, fabrika yönetiminden de destek istiyor. Üç aylık izinden sonra işsiz kalacaklarından endişe eden Arslan, "Bu izin döneminden sonra işe tekrar alınmayacağımızı, işten çıkartılacağımızı düşünüyorum. Bir süredir böyle bir şey yaşanacağını bekliyorduk ama Cuma akşamı bir bildiriyle haberimiz oldu. Pazartesi de izne çıkarıldık" dedi.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99