Volkan Yüksel'in babası ölmemiş!

Kocaeli’nin sevilen gazetecilerinden Volkan Yüksel’in babasının öldüğü haberi verilmişti. Ancak Yusuf Ziya Yüksel’in yaşadığı öğrenildi

Kentimizin sevilen gazetecilerinden Volkan Yüksel' in babası Kocaeli’nin eski kasaplarından Yusuf Ziya Yüksel, geçtiğimiz günlerde önce beyin kanaması teşhisiyle özel bir hastaneye kaldırılarak yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Beyin ölümü gerçekleşen baba Yüksel'in tedavisi sürerken oğlu Volkan Yüksel' i arayan doktorlar "Baban öldü, başın sağolsun" dedi. Bunun üzerine Volkan Yüksel, yakınlarına üzücü haberi bildirerek cenaze için hazırlıklarına başladı. Bağçeşme Mezarlığı’nda baba Yusuf Ziya Yüksel için mezar kazıldı, sela verildi. Cuma namazından sonra Fevziye Camii'nde kılınacak namazın ardından Bağçeşme mezarlığında defin işlemleri gerçekleştirilecekti.

 

SEVİNELİM Mİ AĞLAYALIM MI, ŞAŞKINLIK İÇİNDEYİZ

 Hastaneye gidip cenazeyi almak isteyen Volkan Yüksel ve yakınları, işlemleri yaptırırken babasının ölmediğini öğrendi. Konuyla alakalı açıklama yapan Volkan Yüksel, "Yakınlarımız ve sevenlerimiz Türkiye' nin dört bir tarafından cenazeye geliyor. Babamın mezarını kazdık, selası okundu. Sevinelim mi ağlayalım mı, şaşkınlık içindeyiz ve bilemiyoruz. Görevliler bir yanlışlık olduğunu söylediler" dedi.

 

WhatsApp Image 2019-02-15 at 11.38.06

 

 

HASTANEDEN AÇIKLAMA  GELDİ

Açıklamada; "Bazı medya organlarında hastanemiz ile ilgili “ölmeyen bir kişiye öldü dendiği” gibi gerçekleri yansıtmayan iddiaların yer aldığı haberler nedeniyle bir açıklama yapma gerekliliği doğmuştur. Bu iddialar oldukça haksız, dayanaksız ve itham edicidir. Konun aslı ailenin onayı ile organ bağışı sürecinin hayata geçirilmesine yöneliktir. Hastanemiz tüm süreçleri tıbbi prosedürlere uygun olarak, olması gerektiği gibi yürütmüştür.

 

Kronik organ yetmezliğindeki en iyi tedavi ihtiyaç duyulan organın naklidir. Ülkemizde 25 bini kronik böbrek hastası olmak üzere çok sayıda kişi kronik organ yetmezliği nedeniyle organ nakli beklemektedir.

 Organ nakli için dünyanın kabul ettiği en iyi yöntem ise yoğun bakım şartlarında beyin ölümü gerçekleşmiş, beyin ölümü tutanağı hazırlanmış kişilerden aile onayı sonrası alınan organlardır.

 

Uygun şartlar sağlandıktan sonra organların beyin ölümü gerçekleşen kişilerden alınabilmesi için, yoğun bakım ortamında özel ilaçlar ve makineler yardımı ile kalp atımı desteği sağlanır. Ancak bu kısıtlı bir süredir. Beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerde sağlanan tüm desteğe rağmen kalp atımı bir süre sonra durmaktadır.3 gündür hastanemizde beyin kanaması teşhisi ile yoğun bakımda tedavisi gören Yusuf Ziya Yüksel’in yetkili hekimlerce imzalanmış beyin ölümü tutanağına göre 14.02.2019’da saat 16.00’te beyin ölümü gerçekleşmiştir. Ardından ailesine organ bağışı konusunda bilgilendirme yapılmış; organ bağışlanması konusunda olumlu yanıt alınınca Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi’ne haber verilmiştir. Aile bekleme sürecinde organ naklinden vazgeçtiğini beyan ettiğinde gerekli bilgilendirme ilgili Merkez’e tarafımızdan yapılmıştır.

 

Özetle en başta da bahsettiğimiz gibi tüm süreçler organ bağışı mevzuatına ve diğer tüm tıbbi prosedürlere uygun olarak yürütülmüştür.Organ bağışı gibi hassas bir konuda toplumun doğru bilgilendirmesi adına sağlık kurumları kadar medya kuruluşlarına büyük bir görev düştüğü kanısındayız. Bu sebeple organ nakli bekleyen binlerce hastanın sağlıklarına kavuşması toplumun doğru bilgilendirilip bağışların artması ile doğrudan ilişkilidir. Bu sebeple tüm basın kuruluşlarından konuya hassasiyetle yaklaşmalarını bekler; konuyu kamuoyunun bilgisine sunarız." denildi.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99