Kocaeli AMATEM yapım ihalesine çıkılıyor

İlimizde çocuk ve yetişkinliklere yönelik bağımlılıkla mücadele alanında tedavi ve rehabilitasyon hizmeti verecek olan AMATEM kompleksinin uygulama projeleri onaylandı. Kompleksin ihalesi önümüzdeki günlerde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılacak.

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesinde yaklaşık 25.000 m2 alan üzerinde, 2 ayrı blokşeklinde tasarlanan komplekste 5.500 m2 kapalı alanlı AMATEM ve 5.500 m2kapalı alanlı  ÇEMATEM yer alacak. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Kocaeli Üniversitesi ile beraber çalışılarak geliştirilen projelerin ardından hayata geçirilecek olankampüste Erişkin ve Çocuk Kapalı Psikiyatri Servisleri de yer alacak.

AMATEM ve ÇEMATEM hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney “Madde bağımlılığı bireyin kendisi kadar, ailesini,çevresini, ülkemizi etkileyen toplumsal sorunlarından birisi. Madde bağımlılığı tedavi merkezleri konusunda da gerekli çalışmalar tamamlandı. Bu proje üzerinde uzun zamandır çalışılıyor. Tüm uygulama projeleri tamamlanarak Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandı. Önümüzdeki günlerde yapım ihalesine çıkıyoruz.Üniversitemiz ile birlikte, Kocaeli’ ye özel oluşturulan bu proje önemli bir misyonu üstlenecek,vatandaşlarımızın söz konusu hizmete ulaşmalarınısağlayacak. Bilimsel ve kapsayıcı tedavi hizmetlerinin sunulacağı merkezlerde, hastalarımız hem madde bağımlılığından arınacak hem de ek ruhsalbozukluklar açısından değerlendirilecek. Hastalarımızın aile sorunları, mesleki eğitim zorlukları ve sosyal becerileri de değerlendirilecek, sosyal etkinliklerle,düzenli grup ve bireysel terapilerle tedavi planları oluşturulacak. Oldukça geniş bir alana sahip olan merkezde hastalarımız için her türlü imkan olacak”dedi.

 

AMATEM

2.500 m2 oturum alanına sahip AMATEM Binasında; 24 hasta odasında  48 yatak, 5 uğraş odası, spor alanı, görüşme odaları, sosyal çalışmacı ve psikolog odaları, laboratuvar, özel görüşme odaları, 7 poliklinik, 5 yataklı detoksbirimi, TV odası, hasta meşguliyet alanları bulunacak.

 

ÇEMATEM

18 yaş altı çocuk ve ergenlerde alkol ve madde kullanım bozukluğu olanların ayakta ve veya yatarak teşhis, tıbbi ve psiko-sosyal tedavi ile tıbbi rehabilitasyon hizmetleri verilecek olan, 2.500 m2 oturum alanına sahip olup ÇEMATEM binasındada 7 uğraş odası, spor alanı, seminer odası, laboratuvar, 3ÇEMATEM polikliniği, 8 gündüz polikliniği, 2 psikolog odası, 2 yataklıdetoks birimi, grup terapisi odası, kütüphane, özel görüşme odası, toplamda13 oda ve 26 yataklı hasta odaları olacak.

Ayrıca;yaklaşık 25 dönüm arazide AMATEM ve ÇEMATEM binalarının yanı sıra 300 m2teknik merkez binası, AMATEM ve ÇEMATEM için düzenlenen kışın da kullanıma uygun kış bahçeleri, basketbol sahaları, su öğeleri,kameriyeler, hobi bahçesi ve hastaların vakit geçirebilmesi amacıyla uygun rekreasyon alanları bulunuyor.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99