Başsavcılık'tan Palu Ailesi açıklaması

Türkiye’nin gündemine oturan Palu Ailesi hakkında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı

İşte Başsavcı Korkmaz’ın konuyla ilgili açıklaması:

ATV televizyon kanalında yayınlanan “Müge Anlı ile Tatlı Sert” isimli programa konu “Palu Ailesi Olayı” hakkında basın yayın organlarında farklı değerlendirmelerin yapılması nedeniyle kamuoyunun doğru şekilde bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapma gereği hasıl olmuştur. Kayıp olduğu iddia edilen Meryem TAHNAL’ın 2008 yılı Kasım ayında Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat ederek “eşi Ahmet T. ve eşinin akrabaları olan E.T., E. T., H.T., U. T. ve Y.Ş. isimli kişilerin kendisini uyuşturucu haplar ve iğnelerle etkisiz hale getirip başka kişilere pazarladıkları, organ ticareti yaptıkları, kendisinin bu duruma dayanamayarak küçük kızı Melike’yi de alarak Körfez’de yaşayan ailesinin yanına taşındığı, eşi olan Ahmet T.’nin kendisini İstanbul’a geri götürmek için Körfez’e geldiği, bu esnada babası olan Harun P. ile eşi Ahmet T. arasında kavga çıktığı ve babasının eşini öldürdüğü, bu olay üzerine eşinin ailesinin kendisini tehdit etmesi sebebiyle eniştesi Tuncer U.’ya ait bir aracın içerisinde ailece yaşamaya başladıkları” iddiasıyla şikayetçi olması üzerine Körfez Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığı, Soruşturma kapsamında, Müşteki Meryem TAHNAL’ın ağabeyi İsa P.’nin de 2008 yılının Aralık ayında Körfez Cumhuriyet Başsavcılığına “eniştesi Tuncer U.’nun aracında yaşadıkları dönemde bir gece saat 02:00 sularında kız kardeşi Meryem TAHNAL’ın arabada olmadığını, öldürülen Ahmet T.’nin ailesinin kız kardeşini kaçırdığını” beyan ederek şikayetçi olduğu ,

 

 

KARASU CUMHURİYET SAVCILIĞINA GÖNDERİLDİ

Kayıp Meryem’in annesi Hava P.’nin ilk ifadesinde; “Kızı Meryem’in ölen eşinin ailesine bilgi sızdırdığı iddiasıyla damadı Tuncer U. tarafından yemek verilmeyerek ve darp edilerek cezalandırıldığını, bu nedenle kızının Başsavcılık'tan hastalandığını ve arabanın içerisinde vefat ettiğini” beyan ettiği, ancak daha sonra alınan ifadesinde “kızı Meryem’in kaybolduğunu, torunu Melike’nin ise annesinin kaybolmasından bir yıl sonra içine cin girdiği gerekçesiyle damadı Tuncer U. tarafından ispirto ve sirke içirilerek öldürüldüğünü, Sakarya ili Kuşça köyüne gömüldüğünü” belirttiği, Küçük Melike ile ilgili soruşturmanın ayrılarak Karasu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği, kayıp Meryem hakkında yürütülen soruşturmanın delil elde edilememesi sebebiyle 2014 yılında takipsizlik kararıyla sonuçlandırıldığı anlaşılmıştır.

 

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Kayıp Meryem’in “Müge Anlı ile Tatlı Sert” isimli programda gündeme gelmesi üzerine bir izleyicinin “Kayıp Meryem’in ailesiyle eniştesinin aracında kaldığı dönemde, Meryem’i bir ağaca bağlanmış şekilde gördüğünü” belirtmesi sebebiyle Körfez Cumhuriyet Başsavcılığımızca takipsizlik kararı kaldırılarak yeniden soruşturma başlatılmıştır. Televizyon programındaki beyanlar delil kabul edilerek 9 Ocak 2019 tarihinde kasten adam öldürme ve bu suça yardım suçlarından şüpheliler Emine U., Harun P., Ayşe P., İsa P., Hava P., Fatih P. ile kasten adam öldürme ve cinsel istismar suçlarından şüpheli Tuncer U. gözaltına alınmıştır. Kayıp Meryem’in cesedinin bulunabileceği yerlerde yapılan kazı çalışmalarından sonuç alınamamıştır. Soruşturma devam etmekte olup gerek duyulması halinde ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99