Halim Dedeoğlu : “DSP küllerinden yeniden doğacak”

Demokratik Sol Parti il başkanı Halim Dedeoğlu ile il başkanlığı ofisinde bir araya gelerek yerel seçim gündemini değerlendirdik. Dedeoğlu; toplumsal yaşam ortamı hat safhada gergin, çarşı pazar yangın yeri, devlet millet ilişkilerinde alabildiğine bir güvensizlik ve tedirginlik, halkın devlete dair bağlılık duygularında ciddi bir erozyon hali, tanımı ve anlatımı zor bir sürecin içine sürüklendik. DSP’ nin yeniden iktidarı artık zorunluluk halini almıştır. Bu yönetim yerel yönetimlerden başlayacaktır diyerek “. Ben inanıyorum ki ilerleyen zamanlarda Demokratik Sol Parti küllerinden doğacak bir umuttur. “ dedi.

“ÖRGÜTLÜ OLDUĞUMUZ İLÇELERDE ADAY GÖSTERECEĞİZ”

Yerel seçim çalışmalarınız nasıl gidiyor ?

 

Aday adaylığı sürecimiz başladı.Abartmak istemiyorum ama en az otuz kırk aday adayıyla çıkarız basın önüne diye düşünüyorum Bunun içinde meclis üyesi adaylığı, belediye başkan adaylığı çıkarız diye hepsi bir arada. Çok hayalci değilim. Hedef tabi ki belediye başkanlığını almak, ama en azından meclis üyeliklerin de birkaç belediye meclis üyesi eğer belediyelerde sokabilirsek çalışmalara katılmış oluruz. Birileri gibi mangalda kül bırakmayız, şurayı alacağız burayı alacağız böyle şeyleri de söylemek istemiyorum. İttifak durumuna gelirsek de bazı partiler bizi simiş ne hikmetse, bir takım gizli buluşmalar toplantılar yapılıyor. Biz ne genelde ne yerelde sürece dahil değiliz. Şu anda örgütlü olduğumuz 6 tane ilçe var o 6 ilçede kesinlikle aday göstereceğiz. Onun dışındakilerden de talep gelirse değerlendireceğiz ama örgütte olduğumuz yerlerde kesinlikle adayımız olacak.

 

dedoglu

 

 

“DEVRİM YAPMIŞ OLURDUK”

İl başkanları masanının seçim sürecinde de devamlığı konusunda düşünceleriniz hala devam ediyor mu ?

Biz hala  tanesiyle bir araya geliyoruz. Devam etsin demiştim ama olmaz dediler , şık olmaz dediler çevre farklı değerlendirir dediler.Benim kimseden korkum yok, biz il başkanlarıyla bir araya geldiğimiz de sizle nasıl sohbet ediyorsak onlarla da o şekilde sohbet ediyoruz. Türkiye siyasetini de tartışıyoruz da herkes kendi kişisel düşüncesini söylüyor ama insanlar bunu farklı değerlendiriyor. Seçim öncesi bir araya gelmek ne kaybettirir diye düşünüyorum kimseye kaybettirmez aslında tam tersine kamuoyuna güzel bir mesajda verir. Kavgasız, gürültüsüz bir seçim olmasını sağlar. Ben her zaman örnek veririm; politika da kalite olması lazım, yukarıdan aşağı gelmesi lazım. Geçmişte rahmetli Demirel Başbakan iken İsmet İnönü  de  Ana Muhalefet Partisi genel başkanıyken Anıtkabir’e gidiyorlar. Oraya giderken haliyle başkan önden gidiyor, İsmet Paşa da arkasından geliyor ama Demirel yavaşlıyor İsmet Paşa’nın yanına yürüyor; “Paşam diyor sen ana muhalefet olabilirsin ben başbakan olabilirim ama siz diyor Kurtuluş savaşına katılmışsınız kahramansınız ülkeye hizmet etmişsiniz bağımsızlığımızı sizlere borçluyuz yan yana yürüyebilir miyiz” diyor. İsmet Paşa’da gerçekten çok erdemli bir davranış ama aldığı cevapta bir o kadar güzel diyor ki ; “Ben sizin arkanızdan gelmekten yüksünmem siz diyor başbakansınız ben sizin arkanızda rahat yürürüm siz önde yürümeye devam edin.” diyor . Bu ortamın yakalanması lazım keşke becerebilseydik de seçim atmosferine o beraberlikler olup da girebilseydik, inanın devrim yapmış olurduk ve Türkiye’de örnek olmuş olurduk.

 

“PARTİ OLARAK DOĞRUYU SÖYLEMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Kocaeli'nin problemlerine parti olarak nasıl çözüm getirmeyi planlıyorsunuz?

Seçim süreci öncesinde  il başkanları masasında da sıkça konuştuğumuz Kocaeli’nin bir takım problemleri vardı. Bunlardan bir tanesi Halk Eğitim Binası’nın ne olacağı, ikincisi de  1 Mart Anıtı ben bunu Abdullah Bey’e de söyledim seçim öncesi yapılmalı diye bunun sözü var. Üçüncüsü ise bu kentte çöp fabrikası yeri ile ilgili sıkıntılar var. Öyle bir yerde yapıyoruz ki; şimdi ki çöp fabrikasının yeri bizim içme sularımızın geçtiği yerlere yapılıyor, yani Çöp fabrikası oraya yapılmamalı. Sonra bir karar alındı ve  Gölcük’te veya Gebze’de  depolanıp sonra fabrikada işlenecek. Dördüncüsü de MİA projesi ben bu projeyi duyduğumda çok heyecanlandım. Yeni bir İzmit doğacak ve o bataklık olan kısımda değerlendirilmiş olacak. Biz parti olarak diyoruz ki; MİA projesi güzel bir proje yapılmalIdır ama iyi hesap yapılmalı.Ama gerek basında, gerek kamuoyunda bu sorunlarla ilgili bizim söylemlerimiz çarpıtılıyor. Biz bu kente faydası olacak işlere bakıyoruz ona göre değerlendiyoruz salt muhalefet etmek kaygısı güdmüyoruz.Parti olarak doğruyu söylemekten vazgeçmeyeceğiz, bu kent için doğru ne ise onu söyleyeceğiz yoksa yarınlar da çoluk çocuğumuza hesap veremeyiz. Bu kent bizim kentimiz burası güzel bir yer biraz canına okuduk kentin ama bu kentte yunuslar kol geziyordu , herkes birbirini tanıyordu şimdi arkanızı dönemiyorsunuz , söylemediğiniz şeyleri söylemiş gibi bahsediyorlar o zaman kente de zarar veriyorsunuz bu ülkeye de.

 

 

“DEMOKRATİK SOL PARTİ KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞACAK”

Ekonomik göstergeler ve toplumsal yaşam ortamı hat safhada gergin, çarşı pazar yangın yeri, devlet millet ilişkilerinde alabildiğine bir güvensizlik ve tedirginlik, halkın devlete dair bağlılık duygularında ciddi bir erozyon hali, tanımı ve anlatımı zor bir sürecin içine sürüklendik. Parlamento yapısı tamamıyla egemen sistemin güdümümde ve kontrolünde çalışmalarını sergiliyor. Yapılan kayıkçı kavgalarıyla millet uyutuluyor. Hukuk adalet ekonomik ve toplumsal güven ortamı bu yapı eliyle tamamen ortadan kaldırıldı, Geleceğinden umutsuz bir halk kitlesiyle karşı karşıyayız. Üreten değil tüketen bir toplum olduk. DSP’ nin yeniden iktidarı artık zorunluluk halini almıştır. Bu yönetim yerel yönetimlerden başlayacaktır.Şöyle diyeyim rahmetli Bülent Ecevit bir portakal sandığının üstünde 20 kişiye hitap ettiği bir zamanda başladı herkes hiçbir şey olmaz diye düşünüyordu  sonra bir pikabın arkasında kırk, elli kişiye miting yaparak devam etti. Sonrasında  seçmenin yüzde 41’ini  kazandı . Aslında  DSP’nin tüzüğünü programlı okusanız, bu ülkeye o kadar uygun ki; ulusalcı yanı var, merkezi yapısı var,  kalkınmanın nereden olacağını söyleyen bir sistem var. Ben inanıyorum ki ilerleyen zamanlarda Demokratik Sol Parti küllerinden doğacak  bir umuttur.

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Emre - 22 Aralık 2018 12:13
DSP,demokratik sol parti; öz kaynaklarıyla 2002’den bu yana devam etmekte ve, edecektir:”gözün, gözümüz aydın Türkiye”
ŞİNASİ YILDIZ - 22 Aralık 2018 00:47
Siyasette dağınıklık yoldaşlarımızın toparlandığını görüyoruz, Emperyalizme karşı dik durmaya davet ediyorum.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99