“Turan Dumlu’yla salladık, bu sefer inşallah yıkacağız”

3 dönem boyunca Gölcük’te CHP İlçe Başkanlığı yapan 2019 yerel seçimlerinde partisinden Gölcük Belediye Başkan Adayı gösterilen İsmet İşeri ile bir araya gelerek; Gölcük’ü, adaylık sürecini ve yerel seçim çalışmalarını konuştuk. Tüm seçmen profiline nasıl hitap edeceksiniz sorularımıza, ben aslında diğer seçmeni de kazandım, kazandığımı gördüğüm için çıktım zaten diyen İşeri “2014 seçimlerinde Turan Dumlu’yla salladık, bu sefer inşallah yıkacağız.”dedi

Yıllardır Gölcük’te yaşayan Gölcük’e hizmet etmeye gönül  vermiş biri olarak Gölcük’ü birde sizden dinleyelim.

Gölcük hakikatten Kocaeli’nin Türkiye’nin hatta dünyanın en önde stratejik öneme sahip ilçelerinden birisi, bir donanma kenti olarak tanımlayabiliriz Gölcük’ü. Fabrikalardan ve donanmadan dolayı emekçi sınıfın ağırlıkta olduğu bir kent Gölcük. Böylesine emeğin ve emekçinin yoğun olduğu bir kent Türkiye'nin hatta dünyanın sayılı kentlerinden biri. Çünkü donanmanın, deniz kuvvetlerinin kalbi, donanmanın orada bulunduğu bir kent o açıdan çok çok önemli ve aynı zamanda sanırım 44 ilden büyük bir ilçe. Tarihi dokusu itibariyle çok önemli bir kent, İpek Yolu'nun geçiş noktası. Bu açıdan Gölcük’ü Kervansarayla o İpek han dediğimiz yerde o eski tarihi kalıntılar, tarihi koridorları ile Yalı Mahallesi'nden Osmanlı zamanında kalan tarihi koridorları ile tanınmış, sosyal aile yapısı itibariyle entelektüel kültür birikimi bir hayli üst düzeyde olan bir kent olarak görmek lazım.Kocaeli’nin Türkiye’nin hatta dünyanın göz bebeği bir kent donanma kentine yaraşır bir kent olma özelliğini bir türlü yakalayamadı. Eleştirilerimi sırf muhalefet etme düşüncesiyle söylemiyorum.

 

“17 AĞUSTOS ASLINDA BİR FIRSATTI”

Gölcük’te sizin gördüğünüz sorunlar neler?

17 Ağustos  depreminin merkez üssü olan kentimiz ağır tahribatlar aldı. 17 Ağustos aslında bir fırsattı. Böylesine tarihi çok acı bir günün fırsata dönüşmesi beklenemezdi tabii ama Cenabı Allah'ın takdiri. Böyle bir şeyden sonra imar düzenlemelerine biraz daha dikkat, itina gösterilseydi bu kadar çok yersiz, gereksiz bir imar yapılanması yaşanmazdı. Şu anda Gölcük’te adım atılacak yer yok, otopark sorunu inanılmaz boyutta. Bugün Gölcük, imar düzenlemeleri yönünden, trafik sorunları yönündençok büyük sıkıntılar yaşayan bir kent haline dönüştü.Gölcük’te sosyal donaltı alanlarınI da dikkate alarak dikey büyüme yerine yatay büyümeyi seçildi.

1

 

“İŞİMİZ ÇOK ZOR “

 Gölcük sanat yönünden yaşanılabilir bir kent olmaktan çıktı, sosyal yaşam ister istemez  İzmit’e kayıyor bu alanda da gerçekten vatandaşı  gölcüğe bağlayacak bir takım düzenlemeler yapılmadı. Hep imara dönelik imar düzenlenmeleri, hep ranta dönük, hep birilerini zenginleştirme adına çalışmalardan öteye gidilemedi maalesef. Bugün belediye meclis yapılarının içerisinde bizim 1 2 tane meclis üyemiz var  19 tane AK Parti meclis üyeleri var, o yapının içerisinde 5 müteahhit vardı böyle bir yapının içerisinde çok sağlıklı bir şehirleşme çıkmaz zaten. İşimiz çok zor kolay değil. Gölcüğün en önemli sorunlarından birisi trafik sorunu, otopark sorunu ve köpek sorunu yani insanlar artık köpekten illallah demiş inanılmaz bu konudan. Ayrıca Gölcük Sağlıklı Kentler üyesi buna rağmen sağlıklı kentler yönünde bir farkındalık ortaya koyamadılar. Bir çöp sorunu bile halledilemedi. Halkın; önce yaşanabilir bir kent olması açısından, sosyal kültürel açıdan, Gölcük’te yaşayabileceği bir yatırımlar yapılamadı maalesef.

 

Peki siz bu sorunları nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz?

Gölcük’ün tüm alanlarında kentsel dönüşüme ihtiyaç var. İşimiz kolay değil, ama projeleri hayata çok çalışarak tek tek geçireceğiz. İşçi gazinosu, öğretmenevi çalışmalarımız olacak. Halkımızın rahat bir şekilde yaz aylarını geçirebileceği, tarihi kültür evleri koridor hattını oluşturup dinlenme mekanlarını yoğunlaştıracağız. Gölcük’teki trafik sorununu otoparklarla aşacağız.Kamulaştırmalarla otopark alanlarını artıracağız. Mevcut iktidar hakikaten yeni okulların yapılması konusunda gerçekten önemli mesafeler katetti. Şimdi bunları da göz ardı edemeyiz. Gölcük'te birçok eski okulları değiştirdiler, şehrin merkezindeki okulları. Biz bunları hep dile getirdik. Okulların alt katlarına da otopark yapılabilirdi. İşimiz çok zor, ileriye dönük ne yapacağız, belli alanları merkezi yerlerdeki eski yapıları yıkıp, istimlak edip oraları otopark alanı yapmaktan başka çaremiz yok. İstihdama yönelik çalışmlarımız da olacak. Belediyeye ait iştiraklerinin ihale yöntemini yerine belediyenin kendi bünyesinde  ya da yan kuruluşlarıyla işletmecisi Gölcük’teki gençleri de iş ve istihdamı imkanını sağlamayı düşünüyoruz.

 

“KAFAMIZA GÖRE PROJE GELİŞTİREMEYECEĞİZ“

Gölcük’ün sorunlarını halletme noktasında ,biz kafamıza göre proje geliştiremeyeceğiz o mahallenin, bölgeniin isteklerini halka sorarak yapacağız. Halk ile bütün hizmetlerimizi paylaşacağız onlarla birlikle olacağız, bizim önceliğimiz iş ve istihdam konusunda kesinlikle partizanlık yapmayacağız. Herkesin belediye başkanı olacağız bu tip konularda da önceliğimiz ihtiyaçlara göre olacak.

 

“HER KESİMİN BAŞKAN ADAYIYIM”

Siz yıllardır burada ilçe başkanlığı yaptınız CHP’li kimliğiniz daha ön plana çıkıyor. Tüm seçmen profiline nasıl hitap edeceksiniz?

Ben aslında diğer seçmeni de kazandım, kazandığımı gördüğüm için çıktım zaten. Ben burada 34 yıldır mali müşavirim. Meslek hayatım boyunca spor kulüpleriyle, hemşeri dernekleriyle, kültür denekleriyle, cami dernekleriyle  o kadar yakın ilişkilerim oldu ki bunların muhasebe işlemlerinin yapılma noktasında aşağı yukarı hepsiyle bağlantım oldu.  Ben bugün İsmet İşeri olarak Saadet Partisi,  AK Parti her kesimden yoğun bir destek alıyorum.  7 yıllık ilçe başkanlığım döneminden herhangi bir görev ve sorumluluktan ötürü değil, bu benim genel yapımda olan bir şey her tarafa dokunduk, herkesin elinden tuttuk,herkese yardımcı olduk. Partiler üsütü bir siyaset tercih ettik. Ben başkan olayım, partimi basmak olarak kullanayım derdinde hiçbir zaman olmadım. Rüştümü ispat etmeyi bekledim. Ülkemizin geleceği adına çok tarihi bir sorumluluk alma zorunluluğunu ve sorumluluğunu hissettim. Bu işin benimle olabileceği düşüncesiyle bu sorumluluğu aldım yoksa  adıma  başkan desinler diye düşüncesi içerisinde kesinlikle olmadım.

 

“TURAN DUMLU’YLA SALLADIK, BU SEFER İNŞALLAH YIKACAĞIZ”

2014 seçimlerinde de Turan Dumlu o günün koşullarında mükemmel bir adaydı, hala daha öyle fakat o istemedi, bende rüştümü ispat ettim. Turan Dumlu’yla salladık, bu sefer inşallah yıkacağız.Ben bunu görüyorum eğer bu günün koşullarında benim önümde bir başkası olsaydı, bu adayla seçim kazanılabilir denseydi ben o fedakarlığı yapardım. Ama benim e makam mevki beklentim yok. Turan Dumlu  burada çıtayı çok yükseltti, bütün partilerden oy aldık. Yani bizim orada yüzde 24-25 bandında olan oyumuz 30 Mart 2014'te 40.7, 43.4 AK Parti'nin, 3.7 ile kaybettik burada. Turan Dumlu’ya hakikaten inanılmaz bir oy akışı oldu her kesimden. Turan Dumlu’yu inanın çok seviyorlar.  Oda bize destek olacak. 3 dönem biz kendisine eşimle çok yoğun bir destek verdik. Onunda desteğiyle bu iş olacak Allah’ın izniyle.

 

“ALGI YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Turan Dumlu’nun İYİ Parti’den aday olacağı söylentileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bende şok oldum böyle bir haberi duyunca, Turan beyle de görüşebilirsiniz böyle bir teklifle algı yaratmaya çalışıyorlar. Turan Abi’nin bir yerlere aday olma düşüncesi olsa zaten kendi partisinden olurdu.

Partisine kırgın diyorlar…

Bakın kesinlikle kırgın değil  kendisi zaten hep söylüyor bunu ama Allah’ın izniyle Turan beyin katkısıyla biz bu başarıyı birlikte elde edeceğiz.Ona teklif götürülmüş bu doğru fakat kabul etmem mümkün değil cevabını vermiştir. Zaten aday olmak istese kendi partisinden aday olurdu.

 

“İNSANLAR ARTIK DEĞİŞİM İSTİYOR “

Yerel seçimlere hazırım, kesinlikle kazanacağım diyor musunuz?

Ben bu seçimi kesinlikle kazanacağım. Seçimi kazanacağımı sokakta, caddede, her gittiğim ortamda görüyorum. İnsanlar artık değişim istiyor. Gölcük'te, sosyal belediyecilik alanında müthiş bir açlık var, halkın beklentileri çok büyük. Gölcük’ün sorunları da çok büyük Gölcük’ü nasıl yaşanabilir bir kent haline getirebiliriz hususunda çalışmalarımıza başladık.Ülkemizde ekonomik sıkıntılar baş gösteriyor,fikir özgürlüğü yok yani böylesine bir yapı içerisinde insanlar güvenini kaybetmiş yerli yatırımcılar korkuyor yabancı yatırımcılar gelmiyor. Hakikatten konjonktür gereği böylesine bir yapıyı siyasi bir başarı için fırsat saymaktan vatana ihanet olur. Keşke kendimizi daha iyi yapacağımızı anlatarak siyasi yarış içerisinde olsaydık. Böylesine zor şartlarda iktidara yerelde geldiğimizde işimiz çok zor. Ama ülkenin geleceğinin demokrasi rayına oturması için, temek hak ve özgürlüklerin yeniden kazanılması için yerelde ki başarılar çok önemlidir çünkü yerelde elde ettiğimiz  başarılar önümüze ki yeniden parlamenter sisteme döşünde önünü açacaktır.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99