"Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir"

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker’in “Yaptığımız tespite göre Döner Sermeye olarak personele dağıtılması gereken miktar dağıtılmıyor. Maksimum miktar dağıtılması gerekirken daha düşük miktar dağıtılıyor” sözleri kamuoyu açıklamasında dikkat çekti.

Gazi Küçüktaş

Haber
Gazi Küçüktaş

Personelin katkıları ile elde edilen döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması, oranlarının yükseltilmesi ve hakkaniyet ölçüsünde personele dağıtılması hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker, Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı ve çalışanlar ile birlikte İzmit Seka Devlet Hastanesi önünde kitlesel basın açıklaması yaptı.

 

DÖNER SERMAYELER GÜNEŞ GÖRMÜŞ KAR GİBİ ERİDİ. 

Döner sermaye sisteminde adaletsizlik olduğunu belirten Çeker “Bu gün geldiğimiz noktada Hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarına performansa dayalı ödenen Döner Sermaye ücretleri 5 ile 6 TL gibi trajikomik düzeylere indi. Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri güneş görmüş kar gibi eridi

 

ÇALIŞANIN GELİRİ AZALTILDI

 

Üst ve orta ölçekli kurum yöneticileri tarafından Döner Sermayeler çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı. Çalışanın hakkı olan ekonomik değer başkalarına dağıtıldı. Sağlık çalışanlarının ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermayeniz var denilerek çalışanların insani taleplerine karşı kapılar kapatıldı. Bu da yetmezmiş gibi döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı” dedi.

 

ELDE KALAN SIFIR

Konuşmasının devamında Çeker “Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi. Çalışan borcunu ödemediğinden dolayı evine haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışanın emeğini yok eden, olumsuzluklara kayıtsız kalanlardı.Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. Çalışanlar adına, yetkililere defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkadılar. Malum-Sen’in her toplu sözleşmede döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak söylemleri ile çalışanları oyaladılar. Zaman içinde elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü” ifadelerine yer verdi.

 

SİSTEM ARTIK YAMALARLA KURTULACAK GİBİ DEĞİLDİR

Kovanın doluğunu söyleyen Çeker “Sabır taştı çatladı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn edilmelidir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Geldiğimiz noktada sistemi, köklü değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır. Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanların katkıları ile elde edilen, alın teri olan Döner Sermayelerin dağıtım oranları yükseltilmeli, Adaletli dağıtımı sağlanmalı, Döner Sermaye komisyonlarının  toplantıda almış oldukları kararlar kurum personelinin görebileceği şekilde kurumlarda ilan panolarına asılmalı. Çalışanlara ödenen döner sermaye ücretleri makul bir düzeyde tutarak ve emekliliklerine de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen çalışma hayatına uyarlanmalıdır” dedi.

 

TÜRK SAĞLIK SEN HERYERDE

 

Çeker “Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine dağıtımında adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil çalışan için ekonomik bir iyileştirmenin adı olsun. Nerde bir sağlık çalışanının sıkıntısı varsa orda Türk Sağlık Sen vardır.  Sendika olarak amacımız çalışanın ekonomik ve sosyal haklarının korunması ve geliştirmesi için çalışanın yanında saf tutmak, mücadele etmektir” söylemlerinde bulundu.

 

DAĞITILMASI GEREKEN MİKTAR DAĞITILMIYOR

 

Son olarak Çeker “Bu gün ülke genelinde her ilde bir hastane önünde sendika olarak Döner Sermaye ödemelerindeki sıkıntılar hakkında basın açıklamaları yapılmaktadır. Her hastanede olduğu gibi, bu gün önünde basın açıklaması yaptığımız İzmit Seka Devlet Hastanesinde de Döner Sermayelerin personele dağıtılmasında ciddi sorun yaşanmaktadır. Yaptığımız tespite göre Döner Sermeye olarak personele dağıtılması gereken  miktar dağıtılmıyor. Maksimum miktar dağıtılması gerekirken daha düşük miktar dağıtılıyor” diyerek sözlerine son verdi.

           

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99